Чи розірве Україна дипломатичні відносини з Білоруссю?

Чи розірве Україна дипломатичні відносини з Білоруссю?
Нещодавно в Білорусі відбулася інавгурація Олександра Лукашенка, на яку було запрошено приблизно шість сотень осіб, наближених до президента. Білоруси відреагували на цю подію новими протестами, а інтернет – численними фотожабами.

Привітали “бацьку” з інавгурацією тільки президент Росії Володимир Путін, очільник Китаю Сі Цзіньпін та лідер Туркменістану Гурбангули Бердимухамедов, проте жоден з них не був на церемонії. І якщо відсутність президента Китаю не дивує, адже Білорусь для нього аж ніяк не є важливою державою, то рішення очільника Росії Володимира Путіна не приїздити до Мінська викликає запитання, зокрема з огляду на домовленості про тісну співпрацю та військову підтримку, укладені з Лукашенком у Сочі. Можливо, Путін не хоче привертати до себе міжнародну увагу такими поїздками, особливо після того, як він з трибуни ООН закликав зняти з Росії санкції, аби пожвавити її економіку. Або ж він настільки впевнений у тому, що Лукашенко залежить від нього, що навіть не хотів їхати у Білорусь. Однак, на мою думку, найперше Путін турбувався про свою безпеку, яку навряд чи можна було б гарантувати у непевному протестному Мінську.

 Церемонія інавгурації пройшла таємно. За словами Лукашенка, він не хотів політизувати ситуацію і збільшувати напругу в суспільстві, повідомляючи про подію білорусам. Водночас, на його думку, інавгурація президента стосується виключно внутрішніх питань країни, тому запрошувати представників інших держав не було потреби. Після церемонії Лукашенко, однак, зустрівся з китайським послом та подякував йому за підтримку.

 Демократичні країни окреслили інавгурацію Лукашенка як протиправну, ганебну і нелегітимну. Білоруська опозиціонерка Світлана Тихановська також назвала цю подію ганебним фарсом і закликала ввести санкції проти режиму Лукашенка. Країни Євросоюзу ще раніше намагались запровадити санкції проти Білорусі, однак прийняття цього рішення заблокував Кіпр, вимагаючи ввести економічні обмеження також проти Туреччини. Наразі Стамбул доволі активно розвідує родовища корисних копалин в Середземному і Егейському морях. Кіпр та Греція засуджують такі дії Туреччини, адже вважають, що вона веде розвідку у водах, що входять до зони їхніх економічних інтересів.

Україна також засуджує інавгурацію Лукашенка і не визнає вибори в Білорусі легітимними. Якщо ми не приймаємо “бацьку” як чинного президента, отже, не визнаємо й уряд, призначений ним, а також усі накази, які він видасть. Чи спричинить така позиція нашої країни розрив дипломатичних відносин з Білоруссю?

Звичайно, це призведе до охолодження ситуації між країнами, а також до посилення загроз національній безпеці України, зважаючи на спільні білорусько-російські навчання, що проводяться останнім часом на території нашої північної сусідки, та безпосередню близькість до нас російських військ. Саме тому нам потрібно посилити військову присутність на українсько-білоруському кордоні. Але повного припинення дипломатичних чи економічних відносин не відбудеться, оскільки українські дипломати повинні захищати інтереси українців, які мешкають в Білорусі. До того ж між нашими країнами налагоджені численні економічні зв’язки, розірвання яких не буде вигідне жодній стороні.

Відносини між Україною і Білоруссю будуть продовжуватися, але з певними застереженнями. Згадаймо, що західні держави неодноразово визнавали вибори в Білорусі недійсними, однак відносин з країною остаточно не припиняли. Водночас ми самі не розірвали усіх зв’язків Росією, яка є країною-агресором, оскільки стосунки між нашими державами були досить тісними.

Як буде розгортатися ситуація в Білорусі надалі – важко передбачити, але, найімовірніше, “бацька” втримається при владі, а Євросоюз на наступному засіданні все-таки зможе запровадити санкції проти режиму Лукашенка. Подібні обмеження введуть також США, Канада, Англія та деякі інші демократичні країни.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Чи “здасть” Лукашенко Білорусь Росії? Чим закінчаться протести в Білорусі?