Найновіше дослідження приносить оптимістичну відповідь на це запитання. Середземноморська дієта (багато зернових, овочів, фруктів, риби і оливкової олії) зменшує загрозу деменції аж на 23%! На таку обнадійливу новину – що походить з найновіших досліджень британських науковців – можна буде, мабуть, натрапити найближчими днями в мас-медіа, особливо інтернетних. На жаль, для радості шанувальників південно-італійської чи грецької кухні ще зарано – пише Марцін Роткевіч у польському науково-популярному виданні www.projektpulsar.pl.
Почнімо від 23%. Це лише обрахований умовний ризик, який вказує, на скільки зростає ризик безумовний (абсолютний), котрий визначається як повна імовірність виникнення певної події в популяції. Тому з публікації британців, котра з’явилася в „BCM Medicine”, випливає, що безумовний ризик серед осіб, які не притримуються середземноморської дієти зростає, але всього на 0,55%. Іншими словами, через тривалий час (напр. 10 років) серед 100 людей, що не практикували такої дієти, на деменцію (статистично) занедужає приблизно на пів особи більше, аніж серед людей, що часто їдять середземноморські страви.
Хоч дослідники базували свій аналіз на вражаючій кількості в 60298 осіб (серед яких через в середньому 9 років виявили 882 випадки деменції), варто пам’ятати, що їхнє дослідження мало виключно кореляційний характер. Тому завдяки ньому не вдалося виявити причинно-наслідкового зв’язку поміж середземноморською дієтою і меншим ризиком деменції. Чому?
На початку такого типу дослідження учасники лише заповнюють анкету на тему свого харчування, а через кілька років знову (один раз або кілька) їх запитують про харчові навички. Тому неможливо точно перевірити, що і в яких кількостях вони споживали упродовж років. Потім ті записи порівнюють з історією хвороби та імовірною генетичною схильністю до даної проблеми зі здоров’ям (в даному випадку – деменції). Потрібно також відділити інші чинники, що потенційно впливають на здоров’я, наприклад, особи, які притримуються середземноморської дієти, можуть загалом бути більш уважними в питаннях стилю життя і, зокрема, дбати про кондицію за допомогою вправ, що також може мати вплив на загрозу виникнення проблем зі здоров’ям.
Наступний сумнів – це використання дослідниками просторого мішка з написом «деменція», щоб вкинути у нього різнотипні випадки, в тім числі хворобу Альцгеймера. Тимчасом вони можуть мати різну основу – напр., частина випадків деменції є результатом проблем з кровоносною системою, тоді як причини Альцгеймера залишаються незрозумілими. Чи в такому випадку середземноморська дієта матиме такий широкий спектр дії? Це, скоріш за все, мало імовірне.