Чи скоро людство почне колонізацію Місяця та Марса?

Чи скоро людство почне колонізацію Місяця та Марса?
Після вдалого запуску космічного корабля Dragon Crew компанії SpaceX з двома астронавтами на борту – Робертом Бенкеном і Дугласом Херлі світова спільнота дедалі частіше розглядає ймовірні сценарії освоєння космічного простору. Ілон Маск, генеральний директор SpaceX, неодноразово заявляв про те, що він готує експедицію на Місяць, а в перспективі – і на Марс. І хоча Маск досягнув значних успіхів у космічній галузі, реалізувати ці амбітні плани буде не дуже легко.

Подорожі на Місяць розпочались 20 липня 1969 року, коли американський астронавт Ніл Армстронг уперше в історії ступив на його поверхню, промовивши: “Це маленький крок для людини, але гігантський стрибок для людства”. Остання висадка людей на Місяць відбулася в грудні 1972 року в рамках експедиції “Аполлон-17”. Після цього США призупинили цю космічну програму, оскільки головної геополітичної мети вони досягли, випередивши СРСР у подорожах на Місяць. Та й витрати на космічні експедиції були величезними. Хоча конспірологи вважають, що американці нібито зіткнулися з інопланетним розумом, тому і припинили подорожі.

 Чи реально сьогодні відновити експедиції на Місяць? Про готовність досліджувати природній супутник Землі уже заявили Китай та США. У НАСА, зокрема, говорять, що вони хочуть відновити місячну космічну програму, а президент США Дональд Трамп навіть підписав закон, що передбачає щорічне фінансування НАСА в розмірі 19,5 млрд доларів. Для реалізації цієї програми НАСА планує здійснити декілька експедицій на новому космічному кораблі “Оріон”, який виведе на орбіту надважку ракету-носій “Система космічних запусків”.

Однак головне завдання підкорювачів космосу – створити місячну базу. Це надзвичайно складно, оскільки на Місяці величезний рівень радіації, значні перепади температур: від сотень градусів тепла на сонячному боці до мінус 200 – на зворотному, а також немає атмосфери. Окрім того, значною проблемою для майбутніх колонізаторів буде й місячний пил – дуже дрібний і небезпечний для людського організму. Щоб захиститись від нього, потрібні надміцні скафандри, у яких також можна буде працювати. Ще одна небезпека – метеорити, що через відсутність атмосфери вільно падають на поверхню Місяця. Навіть незначний метеорит, що має колосальну швидкість, може знищити місячну базу при прямому попаданні. Найоптимальніший варіант – створити базу під землею чи в місячних печерах, що захистить від космічної радіації, надмірних температур, пилу та метеоритів.

Під час дослідження Місця гірничорудні корпорацій планують знайти у його надрах поклади рідкісних на Землі корисних копалин. Особливу увагу науковці та енергетики приділяють добуванню цінного ізотопу гелій-3, який утворюється на місячній поверхні під впливом сонячного вітру. Його можна використовувати для отримання енергії в атомних і термоядерних реакторах майбутнього, тож він цілком може розв’язати енергетичні проблеми землян. Та навіть якщо космічні корпорації збудують місячну базу й добуватимуть корисні копалини, перед ними постане проблема доставки покладів місячних надр на Землю. Навіть найпотужніший корабель наразі не може перевести навіть декілька тонн, не кажучи вже про десятки чи сотні. Ця проблема ще потребує розв’язання.

Отже, освоєння Місяця, а тим більше Марса, може здійснюватися тільки в середній чи далекій перспективі. Більш реальним у найближчий час є розвиток комерційного космічного туризму, коли людей за значні суми відправлятимуть у космос, а згодом, можливо, і на Місяць. Першими космічними туристами були Тоехіро Акіяма й Хелен Шарман, які побували на радянській орбітальній станції “Мир” у 90-х роках минулого століття.

Зараз середня вартість космічного туру для однієї людини становить 30-40 млн доларів, за вихід у космос турист мусить заплатити ще до 15 млн доларів. Розвивати космічний туризм планує, зокрема, Ілон Маск. Стартап-компанія Orion Span уже навіть запланувала запустити у 2021 році приватну космічну станцію – готель Aurora, де космотурист зможе перебувати до 12 днів, заплативши приблизно 10 млн доларів (800 тис. доларів за добу).

Як буде розвиватися космічна галузь далі, ми побачимо найближчим часом, але навіть при найоптимістичніших прогнозах космічні подорожі ще довго залишатимуться недоступними для більшості землян.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Народження планети Втеча з чорної діри