Чи справді розмір мозку пов’язаний із рівнем розуму

Чи справді розмір мозку пов’язаний із рівнем розуму
Ссавців з великим мозком переважно вважають розумними, але найновіше дослідження викрило, що величина тіла в певних видів зменшувалась, щоб пристосуватися до змін у довкіллі, через що мозок ставав пропорційно більшим. Іншими словами, розмір мозку можливо все ж не має ніякого зв’язку з розумом – про це пише Jutarnji.hr з посиланням на The Guardian.

Міжнародна група вчених з університету Stony Brook та Інституту Макса Планка, проаналізувала показники величини мозку і тіла у 1400 живих та вимерлих ссавців за останні 150 мільйонів років.

Вони вивчали, чи можливо передбачити, якого розміру буде мозок ссавця, якщо відомі розміри його тіла. Відкрили, що співвідношення розміру мозку і величини тіла не відповідало стабільній еволюційній кривій. Наприклад, у великих мавп було так, що їхній мозок і тіло зростали пропорційно, в той час як у гомініна зменшувався розмір тіла, але мозок ставав більшим від мавпячого.

Видається, що цей вид має особливо великий мозок, але причиною може бути те, що тіло розвивалося слабше, а відтак мозок у порівнянні з тілом ставав більшим – пояснює один з авторів дослідження д-р Джейкоб Данн, надзвичайний професор еволюційної біології при університеті Anglia Ruskin.

Дослідження продемонструвало теж, що коли в слона зростала величина тіла, то ще більше розростався мозок. Натомість у дельфінів сталось так, що у них зменшилося тіло, а розмір мозку збільшився.

Дві великі події змінили еволюцію величини мозку у різних видів – це виявили дослідження, результати яких було опубліковано у часописі Science Advances.

Зіткнення з великим астероїдом чи кометою, яке започаткувало масове вимирання динозаврів приблизно 66 мільйонів років тому, призвело до драматичних змін у розмірах мозку в численних ссавців, типу гризунів і кажанів, котрі швидко розвинулися таким чином, аби пристосуватися до ситуації без динозаврів. Через якихось 30 мільйонів років пізніше, доба прискореного похолодання викликала ще глибші еволюційні зміни у величині мозку та тіла у багатьох різновидів, зокрема й у тюленів, ведмедів, китів та приматів.

І зараз часто трапляється, що у більших тварин є більший мозок, просто відповідно до розмірів тіла, але дослідження натякають, що насправді не все так просто. Відомо чимало випадків, коли розмір тіла може змінитися без зміни величини мозку і навпаки – каже Данн. «Ми мусимо значно уважніше досліджувати цю справу, щоб мати певність, що говоримо про щось, що є співвідносне з розумом».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Аневризма на лабораторному столі Інтригуюча загадка хондри