Чи спричинять кліматичні зміни планетарну катастрофу?

Чи спричинять кліматичні зміни планетарну катастрофу?
У світі останніми роками посилюються кліматичні зміни, що призводять до непередбачуваних наслідків. Деякі вчені вказують, що зміни клімату не є чимось новим в історії Землі. У минулому вже були періоди глобального потепління й похолодання, спричинені здебільшого певними космічними чинниками, зокрема підвищенням активності Сонця, падінням великих астероїдів. Вони призводили навіть до вимирання тварин і рослин, оскільки клімат доволі швидко й катастрофічно змінювався. Навіть в останнє тисячоліття були періоди, коли спостерігалося певне похолодання, зокрема у XV і XVIII ст. – тоді замерзла більшість європейських річок.

Проте сьогодні кліматичні зміни відбуваються насамперед унаслідок деструктивної діяльності людства, що спричиняє забруднення довкілля, знищення лісів, виснаження ґрунтів. Через це до кінця XX століття з’явилося понад 9 млн км2 пустель, що охопили приблизно 40% загальної площі суші. Експерти ООН вважають, що в найближче десятиліття світ може втратити майже третину своїх орних земель. У період безпрецедентного зростання населення і збільшення потреби в продовольстві такі збитки можуть стати справді згубними.

За останні 20 років було знищено майже 200 млн га лісових масивів. Особливо великою загрозою є виснаження тропічних лісів – “легень планети” й основного джерела біологічного різноманіття. У тропіках щороку вирубується або спалюється приблизно 200 тис. км2 лісу, унаслідок чого зникає 100 тис. видів рослин і тварин. За останні 30 років тільки популяція хребетних тварин скоротилася більш як на 30%.

Але найбільш небезпечним є збільшення викидів шкідливих газів, зокрема вуглекислого. Так утворюється парниковий ефект, коли температура Земної кулі поступово збільшується. Через це тануть льодовики, підвищується рівень Світового океану, посилюється опустелювання і збільшується кількість стихійних лих – ураганів, тайфунів, масових пожеж, повеней тощо. За останні 50 років було зареєстровано понад 20 тис. стихійних лих, унаслідок яких загинуло щонайменше 2,5 млн осіб – здебільшого в країнах, що розвиваються. Кількість жертв природних катаклізмів у цих державах у 20-30 разів перевищує число загиблих у розвинених країнах.

Упродовж останніх 20 років кількість стихійних лих, спричинених погодними умовами, збільшилася вчетверо, передає BBC з покликанням на доповідь британської благодійної організації Oxfam. Окрім того, у документі йдеться, що від початку 2000-го щороку відбувається в середньому 500 таких катаклізмів, а з 2010-го – 800. Натомість у 1980-х їхня кількість становила лише 120. Упродовж цього часу число повеней збільшилося вшестеро, додає організація.

Нещодавно масштабні повені накрили Німеччину, Бельгію, Китай (провінцію Хенань) та інші країни, спричинивши людські втрати. У Гондурасі натомість вирували урагани, які спустошили цілі регіони. Подекуди у світі стоїть аномальна спека, наприклад у деяких штатах США і провінціях Канади зареєстровано 50°C. Пожежі тривають у Туреччині й Італії, у Сардинії вони стали наймасштабнішими за 27 років. Аномально спекотно навіть за Полярним колом – температура там підіймається до 30°C. Це все засвідчує тенденцію до посилення кліматичних змін, які з кожним роком стають щораз помітнішими.

Не оминуть ці процеси й Україну. Якщо рівень Світового океану підніметься, то частину прибережних українських територій також буде затоплено. На думку експертів, деякі українські регіони, зокрема частина Миколаївської, Одеської, Запорізької областей, перетворяться в напівпустелі. Хоча Україна, якщо порівняти з іншими регіонами, постраждає не дуже сильно, у нас є суттєві водні запаси, які допоможуть нам протидіяти негативним змінам. Проте вже сьогодні потрібно розпочати очищення річок і озер, інакше ми зіштовхнемося з нестачею чистої прісної води через нашу ж недбалість. Тож формування екологічної свідомості в громадян і ефективні екологічні програми мусять стати пріоритетами української влади.

Світова спільнота сьогодні намагається протидіяти цим кліматичним змінам. Раніше експрезидент США Дональд Трамп заявляв, що глобальне потепління – це лише вигадки вчених. Однак нині новий очільник Америки Джо Байден планує повернутися до Паризької кліматичної угоди, яка передбачає зменшення парникових викидів. Це зможе дещо уповільнити кліматичні зміни. Провідні світові політики вже заявили про створення Глобального альянсу за нову “зелену угоду”. Європа також активно працює в цьому напрямі і прийняла Загальноєвропейську програму протидії глобальним змінам. Тож людство сьогодні мусить зрозуміти, що ми зможемо дещо пригальмувати кліматичні зміни, тільки якщо об’єднаємо зусилля на міжнародному рівні. Проте повністю зупинити їх ми вже не здатні, тому необхідно також адаптовуватися до змін і допомагати тим країнам, які зазнають найбільших втрат, як-от затоплення, втрата родючих ґрунтів, зменшення водних запасів, посилення екологічної міграції та навіть війни за воду й інші ресурси. Сподіваємося, що спільними зусиллями людство зможе призупинити кліматичні зміни й уникнути негативних сценаріїв.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Про пекло на землі “Зайві люди” 2, або Привабливість теорії змови