Чи спричинить масштабну економічну кризу підвищення цін на газ?

Чи спричинить масштабну економічну кризу підвищення цін на газ?
Останніми тижнями вартість газу на європейському та світовому ринку б’є всі рекорди. На початку жовтня ціна наближалася до 1900 доларів за тисячу кубометрів – це історичний максимум.

Таке явище спричинене, зокрема, підвищенням попиту на газ, особливо на азійському ринку. Країни регіону, відновлюючись після карантинних заходів, почали посилювати свою економіку, а отже, потребують більше газу. Водночас скандинавські держави, зокрема Норвегія, дещо скоротили видобуток палива через технічні проблеми. Виходом могло б бути постачання скрапленого газу зі США, але там видобуток також скорочується внаслідок недофінансування. Окрім того, напередодні опалювального сезону потреби в газі суттєво збільшуються.

Проте однією з головних причин підвищення цін були дії російського Газпрому. Компанія не постачає достатню кількість газу в європейські газосховища, тож обсяги резервів нині там становлять приблизно 70% від необхідної для забезпечення стабільного газопостачання в зимовий період кількості. У минулі роки цей показник досягав 96%. Так Газпром намагається тиснути на ЄС у справі сертифікації “Північного потоку-2”. Коли ж трубопровід сертифікують, газ відразу в потрібних кількостях піде в Європу. Проте запуск і сертифікація газогону суперечать ключовим засадам Європейської енергетичної стратегії, де заперечується будь-яка монополізація в цій галузі.

Упродовж тривалого часу Єврокомісія не переймалася цією проблемою, хоча ціни щодня росли. Європейці, на жаль, недооцінили дії Російської Федерації й можуть мати від цього суттєві проблеми. Кремль мислить переважно геополітичними концептами й турбується тільки про свої національні інтереси. Європа ж мусить згадати події 2009 року, коли внаслідок обмеження постачання газу з Росії мерзли деякі європейські країни. Росія вимагає також зняти санкції, накладені європейськими судами, з “Північного потоку-1”.

Тож чи зможе Євросоюз швидко диверсифікувати газопостачання і знайти інші джерела, чи змушений буде йти на поступки Кремлю? Україна, країни Балтії та Східної Європи попереджали Захід про те, що загравати з Росією небезпечно. Показовим у цьому контексті є нещодавній виступ Путіна, під час якого президент РФ, не згадуючи про дії Газпрому, звинуватив у підвищенні цін на газ Єврокомісію. Зокрема, він розкритикував її рішення про згортання довгострокових газових контрактів і переорієнтацію на біржову торгівлю паливом, що і призвело, на його думку, до нинішньої кризи.

За цих умов Єврокомісія мусить терміново розробити комплекс заходів для послаблення впливу високих цін. Лідери європейських країн також пропонують створити стратегічний запас газу. Якщо ж найближчим часом не розв’язати цю проблему, то може розпочатися європейська чи навіть світова економічна криза. Країни Азії та Європи вже почали закривати деякі підприємства, які стають нерентабельними через високу вартість газу. Зростають також ціни на нафту і вугілля, що може стати непосильним викликом для багатьох підприємств. Особливо складна ситуація для компаній у галузі енергетики та виробництва добрив. Наприклад, британське підприємство CF Industries Holdings, що виготовляє добрива, оголосило про тимчасове зупинення роботи двох із дев’яти заводів, приблизно 600 осіб були відправлені у вимушені відпустки. І це тільки початок.

Унаслідок зростання цін на електроенергію й газ на межі виживання може опинитися частина незаможних європейців. Деякі країни ЄС уже запровадили програми підтримання найменш заможних громадян. Уряд Італії, наприклад, планує виділити на це від 3 до 4,5 млрд євро, Франція також надає субсидію в 100 євро для 6 млн домогосподарств із низькими доходами.

Тут варто згадати нафтову кризу 1973 року, коли арабські країни-учасники ОПЕК суттєво обмежили чи навіть припинили постачання нафти державам, що підтримували Ізраїль у конфлікті із Сирією та Єгиптом. Надходження нафти на світовий ринок зменшилося лише на 9%, але це призвело до великої економічної кризи. Схожа ситуація виникає й сьогодні, але вже з газом.

На думку українських експертів, ситуацію можна швидко розв’язати, якщо Газпром створить для європейських компаній точки продажу газу на україно-російському кордоні. Та найімовірніше, що Росія цього не зробить, оскільки наразі її завдання – тиснути на Євросоюз, щоб запустити “Північний потік-2” і послаблювати Україну. Тож ситуація може тільки погіршуватися. Європейцям слід сподіватися хіба на теплу зиму, що суттєво зменшить попит на газ та інші енергоносії, але за умов масштабних кліматичних змін це важко передбачити.

Проте нещодавно Данське енергетичне агентство заявило, що перша нитка “Північного потоку-2” отримала всі дозволи й уже заповнюється. Це знизило ажіотаж на газовому ринку, тож ціни на паливо почали падати.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


«Титанік» неолібералізму і Україна Чи зможе Росія остаточно поглинути Білорусь?