Чи стануть автомобілі доступнішими для українців?

Чи стануть автомобілі доступнішими для українців?
Тема розмитнення авто на єврономерах особливо болюча для України, де власний автомобіль залишається для багатьох громадян усе ще недоступною розкішшю. У 2018 році ухвалення закону про зміну ставок акцизу для “євроблях” супроводжувалося протестами власників таких машин. У червні цього року у Верховній Раді було зареєстровано одразу три законопроєкти, які, у разі їх ухвалення, можуть суттєво здешевити нові і вживані авто для українців. Їх подали представники монобільшості, загалом же в списку авторів приблизно 40 нардепів. Цей факт, а також невідворотне наближення виборів, коли політикам конче потрібні популярні серед широкого загалу рішення, збільшує шанси цих законопроєктів на проходження.

Свобода від акцизу

Серед основних передбачених змін – скасування з 1 січня 2021 року сплати ПДВ при розмитненні одного автомобіля для учасників бойових дій, осіб з інвалідністю, отриманою внаслідок війни, а також нагороджених державними відзнаками.України. Це можуть бути не лише легкові автомобілі, а й вантажні до 3,5 тонн та причепи до них, а також автобуси. Ці податкові преференції не поширюються на авто, якщо вартість митних платежів за нього перевищить 43 розміри мінімальної зарплати (приблизно 200 тис. грн), або якщо воно вироблено країною-агресором.

Також із 1 січня 2021 року пропонують звільнити від сплати акцизного податку на нові та вживані транспортні засоби. Це не поширюватиметься на авто стандарту Євро-2 (вироблені до 1995 року), а також виготовлені в країні-агресорі.

Окрім того, ці законодавчі зміни допоможуть легалізувати транспортні засоби з іноземною реєстрацією, що вже є на митній території України. Для цього пропонують відтермінувати на 180 днів можливість штрафувати власників “євроблях”, які вчасно не розмитнили їх, якщо вони сплатять усі митні платежі, а також додатково 8,5 тис. грн (замість 170 тис. грн штрафу, передбаченого прийнятим раніше законом).

Загалом, за підрахунками авторів, при здійсненні митного оформлення середньостатистичного транспортного засобу європейської реєстрації (автомобіль вартістю 2000 євро, 2,5 куб. см., дизель, 2003 року випуску) власнику доведеться сплатити до держбюджету 785,5 євро податків.

Закон, якого ветерани чекали з 2015 року

Ідею надати ветеранам російсько-української війни пільги при розмитненні автомобіля обговорювали з 2015 року, її намагалися просувати ветеранські середовища з різних регіонів України. Одним із найбільш активних осередків стала волинська ініціативна група, яку координував учасник АТО (2015-2016), капітан запасу, у минулому – офіцер 14 ОМБР, а нині голова ради ГО УБД АТО та ветеранів військової служби “Захисник” Костянтин Байчук.

Вони піднімали це питання на обласному рівні, зверталися до депутатів Верховної Ради, записували відеозвернення від ветеранів 14 ОМБР, організовували в соцмережах флешмоб #АВТОдляветеранаАТО. Зрештою, така адвокаційна кампанія зробила свою справу: атовцям вдалося достукатися до Міністерства ветеранів, де створили робочу групу з цього питання.

Чому це настільки важливо саме для ветеранів? Як не прикро, однак рівень безробіття серед атовців є доволі високим, про що свідчать статистичні дані Державної служби зайнятості. Тому пільги на ввезення автомобіля об’єктивно допоможуть зменшити рівень безробіття серед ветеранів, адже вони зможуть використовувати його у власному бізнесі, у службах таксі, на приватних та державних підприємствах у сфері автомобільних перевезень, на посадах торгових представників тощо.

Як стверджують активісти, що вже не перший рік просувають цю ініціативу, така пільга для ветеранів є вигідною державі. Наразі більшість учасників АТО просто фінансово не може ввезти машину за нинішніми ставкам митних платежів, а тому відрахування до бюджету від цієї категорії населення майже відсутні.

За кілька років державна скарбниця поповниться надходженнями від сплати акцизного податку на пальне та нафтопродукти, оскільки пропорційно до збільшення кількості автовласників-споживачів зросте й обсяг реалізації пального. Надходження до бюджету також значно зростуть через оплату ремонту та купівлю запчастин до цих вживаних авто.

Окрім того, зайнятість ветеранів є першочерговою умовою їхньої психологічної та соціальної адаптації.Зрештою, можливість придбати за власні кошти автомобіль і розмитнити його за пільговою ставкою не є настільки високою ціною для держави, заради якої захисники ризикували здоров’ям та життям.

Доступні авто = пожвавлення економіки?

Якщо скасування ПДВ при розмитненні автомобіля – це спеціальна пільга, яку пропонують передбачити для учасників АТО, то звільнення від сплати акцизу може приємно вплинути на кишені всіх українців, які купуватимуть авто.

За приблизними розрахунками, автомобіль найбільш масової категорії, яка дотепер ввозилася, тобто авто середнього класу та приблизно 10-річного віку, подешевшає в середньому на 1000 євро. Найдешевше стару вживану машину можна буде придбати за приблизно 1000 євро (до прикладу, зараз 15-річна машина коштує в Європі 500-700 євро плюс 20% ПДВ).

Варто зазначити, що акцизний податок на автомобілі взагалі встановлювався не так для того, щоби наповнювати бюджет, як щоби зробити невигідним ввезення автомобілів і підтримати у такий спосіб вітчизняну автомобільну промисловість. Як ми бачимо, автопрому це не дуже помогло, а українці змушені втридорога переплачувати на кордоні за куплене авто.

Економічні експерти прогнозують, що в разі ухвалення цих законопроєктів в Україні побільшає недорогих вживаних автомобілів з Європи. Противники такого сценарію нарікають на те, як це може вплинути на екологію. Прихильники ж кажуть, що ці машини однаково мають набагато кращі екологічні характеристики, ніж радянські, яких усе ще багато на наших дорогах.

Та головне очікування – це пожвавлення економіки та підвищення мобільності громадян невеликого достатку, які раніше не могли собі дозволити придбати авто.  Карантин дуже добре продемонстрував, що автомобіль – це не розкіш, а засіб пересування. Коли громадський транспорт був заборонений або обмежений через небезпеку для людей, фактично вільно пересуватися можна було лише на власному авто.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Подвійне громадянство в Україні: за і проти “Друге пришестя”: навіщо Зеленському Саакашвілі?