Чи утримає Німеччина лідерство в ЄС за нової керівної коаліції?

Чи утримає Німеччина лідерство в ЄС за нової керівної коаліції?
У Німеччині до влади прийшла нова коаліція. Соціал-демократична партія, яка перемогла на парламентських виборах, домовилася про формування об’єднання з “Вільними демократами” та “Зеленими”. Разом вони мають 416 місць у бундестазі. Ангела Меркель пішла у відставку зі почестями. Парламент востаннє зустрів у своїх стінах ексканцлерку оплесками, які тривали понад десять хвилин. Увечері військовий оркестр виконав на честь неї християнський гімн “Великий Боже, ми славимо тебе” та її улюблену пісню з 1950-х років “Для мене проллється дощ із червоних троянд”.

Новим канцлером Німеччини став очільник соціал-демократів Олаф Шольц. За нього проголосували 395 депутатів із 700, що були в бундестазі. Олаф Шольц довго підіймався на політичний олімп і перебував на різноманітних посадах. Він очолював Гамбург, деякий час керував Міністерством праці та громадських робіт, останні три роки обіймав посади міністра фінансів і віцеканцлера. У Німеччині він має імідж найнуднішого політика країни, хоча це не применшує його професіоналізму. Ангела Меркель перед завершенням своєї каденції заявила, що спокійно спатиме, оскільки знає, що її місце посяде пан Шольц, який правильно розпорядиться своєю владою на благо німецького народу. Проте деякі аналітики вже заявили, що його канцлерство не буде тривалим. Зокрема, за даними опитування, проведеного компанією YouGov на замовлення агентства DPA, 44% мешканців Німеччини вважають, що Олаф Шольц перебуватиме на посаді канцлера не довше чотирьох років, а на наступний термін його не переоберуть.

Ставши канцлером, Олаф Шольц швидко сформував уряд і розпочав активну управлінську діяльність – найперше посилив антиковідні заходи. Проте деякі політсили, зокрема права “Альтернатива для Німеччини”, не підтримують ці ініціативи. У внутрішній політиці Олаф Шольц хоче посилити економіку, а в умовах карантинних вимог – підтримати бізнес, надати фінансову допомогу громадянам, які її потребують. Уряд Шольца буде також працювати над енергетичними проблемами, зокрема вже запланований поступовий перехід від атомної до “зеленої” енергетики. Німеччина хоче стати потужним газовим хабом Євросоюзу – насамперед завдяки прямому постачанню газу з Росії. Нова влада також буде працювати над покращенням інвестиційної привабливості Німеччини.

У зовнішній діяльності Олаф Шольц буде продовжувати політику Меркель і активно працюватиме над посиленням ЄС. Зокрема, підтримуватиме добросусідські відносини з усіма європейськими країнами, насамперед із Францією, оскільки Німеччина та Франція є провідними економіками Євросоюзу. Перший візит О. Шольц планує саме до Парижа. Його соратниця й нова очільниця МЗС Німеччини Анналена Бербок найближчим часом вирушить у Брюссель, щоб познайомитися зі своїми колегами із Європи, США й Канади. З 1 січня Німеччина буде головувати в групі G7, і від її позиції буде значною мірою залежати як зовнішня, так і внутрішня політика ЄС. Тому багато експертів говорять про посилення позицій Німеччини у Євросоюзі.

Проте сьогодні багатьох європейських і вітчизняних політиків та аналітиків хвилює ставлення нової керівної коаліції Німеччини до Росії. Соціал-демократична партія впродовж тривалого часу була досить прихильною до РФ, а ексканцлер Герхард Шредер лобіював і далі підтримує її інтереси. Президент Росії Володимир Путін надіслав вітальну телеграму Олафу Шольцу, у якій вказав, що Москва сподівається на налагодження конструктивного діалогу з Берліном, а також на ефективну співпрацю щодо актуальних питань, як-от введення в дію “Північного потоку-2”, що відповідало б інтересам росіян і німців. Але чи буде це відповідати інтересам країн Балтії, а також держав Східної Європи, зокрема України? У цьому контексті очільниця британського МЗС Ліз Трасс зазначила, що ЄС має уникати стратегічної залежності від російського газу, диверсифікуючи енергопостачання. На її думку, Росія хоче, щоб Європа все більше висіла на її “газовому гачку”.

У ставленні до України Олаф Шольц продовжуватиме зовнішньополітичну доктрину Ангели Меркель. Він дотримується принципів територіальної цілісності й суверенітету України, підтримує санкції Євросоюзу проти Росії. Канцлер, однак, обстає за введення в дію “Північного потоку-2”, оскільки це відповідає національним інтересам Німеччини. Хоча в разі повномасштабної агресії Росії проти України Шольц буде виступати за закриття газогону. Проросійські симпатії нового канцлера будуть також стримувати “Зелені”, які перебувають із ним у коаліції. З екологічних міркувань партія є послідовною противницею “Північного потоку-2”.

Отже, попри карантинні заходи, економіка Німеччини наразі в досить хорошому стані, тож головне завдання нового канцлера – і надалі підтримувати її стабільність. У зовнішній діяльності Олафу Шольцу варто вести зважену та послідовну політику, спрямовану на підтримання демократичних цінностей ЄС, і не надто загравати з Росією.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Результати саміту “Східного партнерства” в Брюсселі Польща не погоджується на пропозиції Брюсселя щодо врегулювання міграційної кризи