Чи ув’язнять Трампа?

Чи ув’язнять Трампа?

31 травня 2024 року присяжні в суді Нью-Йорка визнали Дональда Трампа винним у фальсифікації документів. Так експрезидент США намагався приховати суму, яку його адвокат виплатив колишній порноактрисі Стормі Деніелс перед президентськими виборами 2016 року за мовчання щодо їхніх стосунків із Трампом. 

Цей процес на Манхеттені є історичним, оскільки Трамп став першим колишнім президентом США, якого визнали винним у кримінальному злочині. Він був обвинувачений за 34 пунктами, і присяжні визнали його винним у всіх цих епізодах.

Трамп не вважає себе винним за жодним із пунктів і заперечує, що займався сексом з Деніелс. Він укотре звинуватив адміністрацію Джо Байдена в політичних переслідуваннях і пообіцяв подати апеляцію. Щоправда, зробити він це зможе тільки 11 липня 2024 року, коли вирок оприлюднять офіційно. Тоді ж експрезиденту визначать і покарання за його злочини. За законодавством штату Нью-Йорк, йому можуть присудити штраф, випробувальний термін, нагляд або й навіть ув’язнення на 4 роки. Але є і пом’якшувальні чинники, зокрема відсутність попередніх судимостей, поважний вік (Трампові 77 років)тощо. Тож, зважаючи на значний політичний вплив експрезидента, його навряд чи посадять у тюрму, але нагляд чи штраф є цілком імовірними. Хай там як, сам факт розгляду такої справи є показником незаангажованості й неупередженості американської судової системи. 

Чи може Трамп продовжувати передвиборчі перегони, якщо йому офіційно призначать покарання? Згідно з конституцією США, кандидатами в президенти можуть бути американські громадяни не молодші за 35 років, які народилися в Штатах і прожили тут не менш як 14 років. Немає жодних правил, які забороняли б балотуватися людям із кримінальними вироками. 

Інша річ, чи впливатиме присуд Трампа на прихильність його електорату. Частина його виборців, навпаки, навіть консолідується, вважаючи це політичним переслідуванням. Але інша частина все-таки може замислитися і не голосувати за кандидата, який має судимість. Так, опитування Bloomberg і Morning Consult, проведене на початку цього року, засвідчило, що 53 % виборців у ключових штатах країни відмовилися б голосувати за республіканця з кримінальним минулим.

Інше дослідження, проведене Університетом Квінніпіак, показало, що 6 % виборців Трампа з меншою ймовірністю проголосували б за нього в разі визнання його винним. Це, можливо, і не така велика цифра, але в умовах напружених перегонів, коли кандидати мають майже однаковий рейтинг, будь-який відсоток прихильності матиме вирішальне значення. Тому Трамп буде робити все, щоб подати апеляцію і виграти її, а тоді отримати додаткові голоси виборців.

Чи зможе Трамп себе помилувати, якщо стане президентом США? За словами юристів, американські очільники можуть помилувати тільки тих, хто здійснив федеральні злочини, а справа Трампа розглядається в межах штату Нью-Йорк, тому не підпадає під цю норму. 

Отже, рішення присяжних у справі Трампа підтвердило об’єктивність і неупередженість американської судової системи. Воно також дещо зменшило шанси експрезидента США на переобрання. Проте якщо Трамп виграє апеляцію, то його перспективи, навпаки, покращаться.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Палата представників США проголосувала за підтримку України