Чи відбувається в Україні депопуляція населення?

Чи відбувається в Україні депопуляція населення?
З кожним роком кількість українців зменшується. На це впливає низка чинників, зокрема переважання смертності над народжуваністю та активна трудова міграція. За даними Служби статистики, чисельність населення України становить 42 мільйони осіб, що на 10 мільйонів менше, ніж на початку 90-их. Працювати за кордон виїхало ще 4-6 мільйонів українців. Однак навіть ці цифри є неточними, оскільки останній перепис населення відбувся ще у 2001 році. Наступний ж планують провести аж у 2020-му.

У 2017 році смертність українців удвічі перевищувала народжуваність, а середня тривалість життя хоч і зросла, та все ж залишилася найнижчою в Європі. Якщо в 1990 році жінки в середньому жили 74 роки, а чоловіки – 65, то зараз – 77 і 67 років відповідно. Натомість жінки з Італії та Іспанії живуть 83 роки, чоловіки – 77 і 78 років, жінки зі Швеції – 80 років, чоловіки – 75. У деяких європейських країнах, наприклад Німеччині чи Франції, також відбувається депопуляція, але вона компенсується імміграцією.

 За світовим рівнем старіння ми входимо до першої тридцятки. І хоча за демографічною ситуацією Україна доволі близька до європейських держав, рівень життя в нас набагато менший, ніж у розвинених країнах. Показник народжуваності в Україні доволі низький: у 2017 році він становив приблизно 1,4 дитини на жінку, однак для збільшення чисельності населення мав би зрости до 2,1. Ще одна проблема українців – передчасна смертність. Так, з хлопчиків, які досягають 16 років, майже третина не доживає до 60-річного віку. Після 60-ти ж смертність чоловіків різко підвищується.

Експерти Інституту демографії та соціальних досліджень імені Птухи НАН України попереджують, якщо так триватиме й надалі, то через чверть століття чисельність українців може зменшитися ще на 5,5 мільйонів і у 2050 році становитиме 35-38 млн осіб.

За даними ВООЗ, на тривалість життявпливають позитивні (фізкультура, позитивне мислення) та негативні (куріння, вживання алкоголю, наркотиків) звички, тобто спосіб життя (50%), добробут (25%), стан екології та системи охорони здоров’я, генетика (25%). ВУкраїні здоровий спосіб життяне є популярним: серед чоловіків продуктивного віку зафіксовано високий рівень смертності через шкідливі звички, особливо алкогольну залежність; багато громадян є курцями. До того ж у нас досі поширені шкідливі виробництва, деякі з них перенесенні із Заходу, де екологічні норми є жорсткішими.

Ще в 60-70-х рр. ХХ ст.тривалість життя в Україні була приблизно така ж, як і в Західній Європі.Але відтодігромадяни європейських країни почали жити краще та довше. Якщо в останні десятиліття XX ст. тривалість життя збільшувалася завдяки подоланню інфекційних та паразитарних хвороб, впровадженню масових щеплень, посиленню санітарно-епідеміологічного контролю, то сьогодні це пов’язано зі способом життя, екологією, якістю продуктів харчування тощо. Основними причинами смертності у світі є захворювання кровоносної та імунної системи, серця, органів дихання та травлення. У розвинених країнах упродовж останніх десятиліть відбувається потужна пропаганда здорового способу життя та чистого довкілля, натомість в Україні все це залишається на рівні декларацій.

Що ж робити, аби зупинити депопуляцію населення? Можна збільшити виплати на новонароджених чи надавати податкові пільги, однак це допомагає тільки частково. Така соціальна підтримка є привабливою для неблагополучних та малозабезпечених сімей, які здебільшого на ці гроші й живуть. До того ж держава не може допомогти всім людям, що перебувають за межею бідності, а таких в Україні 60-70%.

Щоб урівноважити народжуваність і смертність, потрібно розвивати економіку, підвищити соціальні стандарти, рівень життя та охорони здоров’я. Фінансове зростання і стабільне майбутнє сприятимуть зміцненню родин, скороченню трудової еміграції і збільшенню народжуваності. Необхідно започаткувати системну й довготривалу програму підтримки демографічного зростання, що передбачала б не лише виплати на новонародженого, а й допомогу молодим сім’ям у працевлаштуванні та отриманні житла. Якщо розпочати ці зміни зараз, то через десять-двадцять років результат уже буде помітним.

 

Використання матеріалів «Matrix-divergent» дозволяється за умови посилання на «matrix-info.com»
Для інтернет-видань обов’язкове зазначення автора публікації та пряме, відкрите для пошукових систем гіперпосилання у першому абзаці на конкретний матеріал. 
Думки, викладені у публікаціях, відображають позицію їх авторів. Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори. Редакція може не погоджуватись із думкою авторів публікацій.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ