Чи відбувся у Вірменії військовий переворот?

Чи відбувся у Вірменії військовий переворот?
Наприкінці лютого представники Генерального штабу Вірменії висунули ультиматум чинній владі з вимогами відставки прем’єр-міністра Нікола Пашиняна, якого звинуватили у підписанні ганебного для країни мирного договору з Азербайджаном. Частина експертів назвала ці події військовим переворотом.

 Насправді ж жодних жорстких силових кроків з боку вірменських військових не було. Як правило, коли військові здійснюють переворот, вони насамперед захоплюють урядові структури, державні ЗМІ тощо, а потім уже повідомляють місцевому населенню та світовим медіа про захоплення влади. Натомість вірменські військові на тлі масового незадоволення громадян поразкою у війні висунули цілком законні вимоги щодо зміни влади, яка, на їхню думку, не здатна ефективно управляти державою.

Генеральна прокуратура Вірменії назвала дії військових неконституційним і закликала не розпалювати внутрішнє протистояння в країні. Нікол Пашинян звинуватив військових у намаганнях здійснити державний переворот. Прем’єр-міністр також зазначив, що у поразці на війні винен не так він сам, як військові, що не змогли дати гідну відсіч азербайджанській армії. Він також підкреслив, що Вірменію підвела й Росія, адже надала неякісну зброю. Так, за його словами, російські “Іскандери” – це техніка минулого століття, і вибухали вони тільки на 10%. Це Н. Пашинян сказав у відповідь на звинувачення експрезидента С. Саргсяна в тому, що Н. Пашинян нібито свідомо не використовував російські “Іскандери” на початку військових дій, а тільки наприкінці застосував їх, завдавши ударів по азербайджанських військових у Качі. Росіяни у відповідь заявили, що їхні ракетні комплекси – одні з найкращих в світі. До речі, вірменські військові також не погодилися із звинуваченнями Пашиняна, за що прем’єр-міністр відправив у відставку очільника і першого заступника Генерального штабу. Тому деякі експерти зазначили, що військові були незадоволені насамперед недружніми діями чинного прем’єра.

Передусім ця ситуація показує настрої більшості вірмен, які хочуть змінити чинну владу. За цих умов активізувалася опозиція, яка разом із військовими вирішила діяти проти уряду Пашиняна. Люди вийшли на мітинги у Єревані. У відповідь прем’єр-міністр закликав своїх прихильників також вийти на вулицю, його підтримали декілька тисяч осіб.

Тож ситуація у Вірменії залишається напруженою, а оскільки ніхто не хоче відмовлятися від своїх позицій, є певна ймовірність її загострення. Частина експертів вважає, що ці події вигідні насамперед Москві. Пашинян намагався вийти з її орбіти і навіть вів переговори з Францією та США, щоб дістати допомогу від них. Окрім того, загострились й відносини Пашиняна із Путіним, оскільки вірменський прем’єр очікував від Кремля значно більшої підтримки у протистоянні з Азербайджаном. Але Росія не захотіла загострювати відносини з Туреччиною, яка підтримувала Азербайджан, тому й справді не надала значної військової допомоги Вірменії.

Нині становище Пашиняна є доволі складним, його підтримка всередині країни падає, в парламенті посилюється опозиція. Оптимальний варіант у цій ситуації – добровільна відставка Пашиняна і формування перехідного уряду. Але чи піде на це прем’єр-міністр Вірменії – покаже час.

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


В Італії обрано уряд реформаторів Чи послабить Китай країни Євросоюзу?