Чи вплине арешт Саакашвілі на україно-грузинські відносини?

Чи вплине арешт Саакашвілі на україно-грузинські відносини?
На початку жовтня в Грузії арештували експрезидента Міхеіла Саакашвілі. Після приходу до влади опозиційної до нього “Грузинської мрії” політика звинуватили в перевищенні службових повноважень, побитті російського опозиційного ексдепутата, розтраті державних коштів, розгоні протестних акцій і інших правопорушеннях.

Упродовж тривалого часу він не перетинав грузинського кордону, але напередодні місцевих виборів вирішив повернутися на батьківщину, щоб підтримати своїх прихильників. Саакашвілі є засновником опозиційної партії “Єдиний національний рух” і сподівається на її перемогу на виборах. Це дало б йому шанс повернутися до влади. Декілька років тому грузинські партії за посередництва ЄС домовилися, що якщо керівна “Грузинська мрія” набере менш як 43%, то 2022 року будуть позачергові парламентські вибори.

Хоча дії Саакашвілі можна назвати провокаційними й ризикованими, оскільки він чудово знав, що його заарештують, політик однаково сподівався на перемогу. І навіть арешт експрезидента має не послабити, а мобілізувати його однопартійців і прихильників – за закликом Саакашвілі вони вже вийшли на протести. Грузинський політик завжди характеризувався непередбачуваністю, емоційністю й далекоглядністю. Саме ці якості великою мірою допомогли йому перемогти під час Трояндової революції.

Проте ситуація поки що розгортається не на його користь. За останніми даними, “Грузинська мрія” набирає 47,6% голосів, “Єдиний національний рух” – 27,1%, партія “За Грузію” – 6,8 %. Керівна політсила перемогла не у всіх регіонах. У Тбілісі, наприклад, першість здобули опозиційні партії – там на виборах мера буде другий тур. Це лише проміжні результати, проте опозиціонери вже заявили, що в більшості регіонів вибори сфальсифіковані. Міхеіл Саакашвілі оголосив голодування й зазначив, що не припинить його, поки він та його прихильники не будуть на волі.

Оскільки Саакашвілі має українське громадянство й очолює Національну раду реформ, МЗС України вже зреагувало на його арешт і вимагає від грузинської влади звільнити політика. Водночас Росія просить Грузію екстрадувати Саакашвілі у РФ, де проти нього також відкриті кримінальні справи.

 Ймовірно, Грузія передала б політика Україні лише під тиском США, Євросоюзу та Великобританії. Натомість про екстрадицію Саакашвілі в Росію наразі не йдеться. Хоча нинішню грузинську владу й називають проросійською, на відкритий конфлікт зі своїм народом вона не піде, адже в країні доволі сильні антиросійські настрої. Згадаймо, наприклад, масові протести після того, як російський депутат під час робочого візиту в Тбілісі сів у крісло очільника грузинського парламенту. Отже, наразі грузинська влада не планує передавати експрезидента жодній країні.Ситуація в Грузії залишається поки що невизначеною. Як розгортатимуться події – побачимо найближчим часом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


У Канаді відбулися парламентські вибори В Афганістані сформований новий уряд