Чи вплине коронавірус на падіння світової економіки?

Чи вплине коронавірус на падіння світової економіки?

На початку березня цього року фондові ринки світу різко обвалились. Так, індекс Dow Jones на Нью-Йоркській фондовій біржі впав на 7,78%, індекс S&P 500 – на 7,60%, індекс Nasdaq – на 7,92%. Водночас індекси китайського фондового ринку знизилися на 8%, а індекс Лондонської біржі, який відображає показники 100 ключових англійських компаній, – на 8,54%. За цих умов інвестори почали вкладати кошти в менш ризиковані активи, як-от золото, урядові цінні папери, нерухомість. 

Падають також і ціни на нафту. Зокрема, вартість чорного золота марки Brent зменшилася на понад 30%, опустившись до 33 доларів за барель. Сталося це після провалу переговорів представників ОПЕК і Росії, які намагалися домовитися про зменшення видобутку нафти. Через падіння промислового виробництва в Китаї та інших країнах унаслідок поширення коронавірусу попит на нафту зменшився. Відтак Саудівська Аравія запропонувала зменшити видобуток нафти ключовим виробникам. Росія ж від таких умов відмовилась і фактично розпочала нафтову війну. За прогнозами експертів, ціна на чорне золото буде й далі падати і може досягнути 20 доларів за барель. 

Пояснити причину такого рішення В. Путіна доволі складно, хоча, ймовірно, у такий спосіб він вирішив потіснити США, які видобувають нафту більш затратним сланцевим методом. Якби Росія і Саудівська Аравія обмежили видобуток чорного золота, США б просували на ринку свою сланцеву нафту. Росіяни, однак, не врахували всіх ризиків, тож Саудівська Аравія зараз у кращому становищі: собівартість видобутку нафти у саудитів становить 10 доларів за барель, а у росіян – приблизно 20. До того ж королівство планує збільшувати видобуток нафти й зменшувати ціну на неї й надалі. 

Водночас в Україні здешевлення нафти може сприяти зменшенню цін на бензин орієнтовно з початку квітня, якщо, звичайно, монополісти не домовляться про утримання попередньої вартості. Саме тому держава повинна регулювати цю ситуації і за потреби ввести відповідні санкції проти тих, хто хоче нажитися на високих цінах на бензин. 

Експерти пояснюють обвал ринків низкою чинників, серед яких одним із головних є поширення епідемії коронавірусу. Ключовим негативним наслідком пандемії є введення карантину, що шкодить економікам багатьох країн, особливо Китаю. Так, за даними статистичного відомства Піднебесної, за перші місяці 2020 року рівень споживання у країні знизився у два рази порівнюючи з останніми місяцями 2019 року, промислове виробництво зменшилося на 13,5%, обсяг роздрібної торгівлі – на 21%, інвестиції в основний капітал – на 25%. Провідні компанії світу закривають свої представництва в Китаї: Starbucks призупинив діяльність 2 тис. кав’ярень, Mc Donalds закрив декілька сотень ресторанів, не працюють і парки розваг The Walt Disney Co. Найбільше постраждали туристична та транспортна галузі, а також сфера розваг. Доходи провідних авіакомпаній у першому кварталі 2020-го знизяться на 4-5 млрд доларів. The Walt Disney Company оцінює свої збитку у 175 млн доларів. Через карантин у Китаї падаєтакож індекс цін на промислові метали – у січні 2020 року він опустився на понад 7%.

І хоча точні втрати Китаю та інших країн від коронавірусу прогнозувати поки даремно через непередбачуваність пандемії, аналітики Bloomberg все ж зазначають, що світова економіка від спалаху коронавірусу може втратити до 2,7 трлн доларів. За їхньою інформацією, зростання світової економіки зменшиться до 2-3%. Найбільше постраждають Європа та Японія, де очікується рецесія. У США економічне зростання скоротиться до 0,5%, що спричинить зменшення робочих місць, посилення безробіття тощо. У Китаї також відбудеться сповільнення економічного розвитку, однак потужна фінансова система Піднебесної зможе впоратись із проблемами. Завдяки ефективним діям влади спалах вірусу у Китаї уже пішов на спад, а на початку березня частина виробництв повернулася до норми. За оптимістичними прогнозами виробничі потужності Китаю повністю відновляться до початку літа 2020 року, проте економічне зростання сповільниться. 

За даними експертів Національного банку, поширення коронавірусу негативно впливає й на макроекономічні показники України, зокрема значно зменшується привабливість боргових облігацій країни, дешевшають ВВП-варранти та єврооблігації. Зазнає втрат і металургійна промисловість, туристична й авіаційна галузі. Натомість зросли продажі продовольчих та деяких інших товарів. Фармацевтична промисловість також у виграші. Та якщо розгорнеться масштабна економічна криза, Україна зазнає суттєвіших збитків. 

Згідно з оптимістичним сценарієм, якщо країни введуть ефективні карантинні обмеження, пандемія коронавірусу згасне, а світова економіка поступово стабілізується, хоча певне уповільнення й буде спостерігатися. Негативний сценарій передбачає масове поширення вірусу, як це відбувалося у 1918 році, коли від іспанського грипу загинуло майже 50 млн осіб. Відтак відбудеться падіння світової економіки, що зі свого боку спричинить зменшення робочих місць, посилення безробіття, зростання злочинності, продовольчу та гуманітарну кризи, посилення нелегальної міграції, виникнення збройних конфліктів. Та попри все, будемо сподіватися на краще, оскільки приклад Китаю показав, що ефективні дії влади і посилення соціальної солідарності та взаємодопомоги дає позитивний результат. Люди повинні зрозуміти всю глибину своєї відповідальності і мінімізувати свої соціальні контакти, оскільки вірус поширюється саме через них.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


У Словаччині на парламентських виборах перемогли нові політичні сили Наслідки Мюнхенської безпекової конференції для України