Чи вийде Польща з ЄС?

Чи вийде Польща з ЄС?
Конституційний суд Польщі нещодавно постановив, що внутрішні закони країни мають пріоритет над європейськими правовими нормами. Окрім того, він визнав деякі статті договорів ЄС неконституційними. Єврокомісія і Європарламент жорстко розкритикували таке рішення. Зокрема, деякі депутати Європейського парламенту заявили, що в Польщі посилюється диктатура й що керівна партія “Право і справедливість” хоче узурпувати владу. Очільник Європарламенту Давид Сассолі наголосив, що Євросоюз не може дозволити жодній країні ЄС порушувати фундаментальні європейські закони та угоди. Деякі парламентарі взагалі вважають, що Польща готується до виходу з Євросоюзу. 

Польський прем’єр Матеуш Моравецький був змушений виправдовуватися перед європейськими депутатами. Зокрема, він заявив, що ЄС перебирає на себе функції управління окремими державами, хоча не має на це права. Проте депутатів Європарламенту обирають у всіх країнах ЄС, зокрема й у Польщі, і вони є цілком легітимними. Тому європарламентарі закликали польську владу зробити все можливе, щоб переглянути рішення суду, оскільки воно може стати прецедентом. Якщо Польща визнала своє національне законодавство вищим за європейське, то й інші країни можуть піти цим шляхом, що призведе до розпаду ЄС.

Дональд Туск, очільник опозиційної “Громадянської платформи”, назвав рішення суду зрадою й заявив, що він не допустить виходу Польщі з Євросоюзу. Він також закликав поляків протестувати проти дій влади. Водночас керівна польська партія “Право і справедливість” опинилася в складній ситуації. З одного боку, вона підтримує рішення суду, оскільки керується переважно консервативними настроями польських виборців. Якщо ж вона піде на поступки Євросоюзу, то її опоненти сприймуть це як слабкість, а позиції Дональда Туска почнуть зміцнюватися. Сьогодні “Право і справедливість” та “Громадянська платформа” мають приблизно по 30% підтримки виборців. З іншого боку, якщо керівна партія не піде на поступки, то ЄС може обмежити чи взагалі припинити фінансування Польщі, що буде потужним ударом по її економіці. Наступного року країна мала б отримати транш із Європейського фонду відбудови на суму 36 млрд євро, однак через ситуацію, що склалася, деякі європейські високопосадовці закликають тимчасово зупинити надання цих коштів чи видавати їх не через польський уряд, а безпосередньо органам місцевого самоврядування.

Європейських чиновників можна зрозуміти, адже лише нещодавно з Євросоюзу вийшла Великобританія. Негативні наслідки цього ми бачимо й сьогодні. Ще остаточно не розв’язане питання ірландського кордону, тобто співіснування Ірландії, незалежної країни, що є членом ЄС, і Північної Ірландії, яка є частиною Сполученого Королівства.

Саме тому Євросоюз посилить тиск на Польщу і зробить усе можливе, щоб вона дослухалася до думки Брюсселя. Polexit не є вигідним і Україні, оскільки західна сусідка завжди була нашим союзником у ЄС і підтримувала наш вступ до Євросоюзу.

Нещодавно керівництво Польщі заявило, що воно не порушувало й не буде порушувати питання щодо ймовірного виходу країни з ЄС, а Polexit є фейком – його створили опозиційні партії для послаблення влади. Водночас Польща виступає проти надмірної централізації влади в Євросоюзі й не підтримує створення “єдиної європейської країни з центром у Брюсселі”.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ