Чи виведе Росія свої війська з Придністров’я?

Чи виведе Росія свої війська з Придністров’я?
Новообрана президентка Молдови Мая Санду закликала Росію вивести свої війська з території Придністров’я. Вона зазначила, що хоче активізувати діалог із ключовими гравцями в цьому регіоні у форматі “5+2”, який передбачає перемовини Молдови й Придністров’я за посередництва США, України, Росії та ОБСЄ. Водночас Санду не планує зустрічатися з керівником невизнаного Придністров’я Вадимом Красносельським, оскільки, на її думку, він не приймає серйозних рішень без погодження з Росією. За даними експертів, у регіоні досі перебувають приблизно 2 тисячі військових, які входять до Оперативної групи російських військ. Москва пообіцяла вивести їх ще у 2000 році на міжнародному саміті в Стамбулі.

У відповідь Марія Захарова, яка представляє російське МЗС, заявила, що Росія не збирається виводити війська з Придністров’я, оскільки це не сприятиме досягненню стабільності в регіоні. За словами Захарової, саме російські війська 25 років забезпечували мир у Придністров’ї. До того ж російські військовослужбовці охороняють військові склади, а Росія не планує віддавати своє майно.

Росія відмовляється виводити війська із Придністров’я, адже хоче зберегти свій вплив у цьому регіоні. РФ дотримується стратегії створення джерел напруження на певних територіях (Абхазія й Осетія, тимчасово окуповані території Донбасу та Придністров’я), щоби потім через них здійснювати тиск на суверенні держави. Через Придністров’я Росія може впливати як на Молдову, так і на Україну. Можливо, Москва погодиться на переговори у форматі “5+2”, щоби показати, що вона прагне до діалогу, але насправді РФ не зацікавлена в остаточному розв’язанні проблеми в регіоні.

Імовірно, натомість Росія намагатиметься послабити Маю Санду і примусити її відмовитися від своїх планів. В молдовському парламенті та уряді знаходиться сильне проросійське лобі. Парламент Молдови уже розпочав наступ на новообрану очільницю. На початку грудня він перевів Службу інформації та безпеки (СІБ) від підпорядкування презенту до парламенту, що Мая Санду назвала узурпацією влади. Цікаво, що СІБ і раніше підпорядковувалась парламенту, але за часів президентства Додона перейшла у його керування. Окрім того, парламент надав російській мові статус мови міжнаціонального спілкування, а також в першому читанні підтримав скасування закону про заборону “російської пропаганди”, норми якого передбачали обмеження трансляції російських телеканалів на території Молдови. Тож в умовах протидії парламенту Маї Санду буде доволі важко реалізувати свої ініціативи. Деякі експерти рекомендують їй розпустити парламент, що значно б посилило її позиції, але чи має вона вагомі правові підстави для цього? За цих умов Росія буде збільшувати інформаційний і економічний тиск на Молдову, щоб утримати її в зоні свого впливу.

Для протидії проросійським депутатам молдовська опозиція готує звернення у Конституційний суд з вимогою анулювати закони, прийняті 3 грудня, оскільки вони, на їхню думку, порушують норми законодавства. Водночас за закликом Маї Санду 6 грудня на вулиці Кишинева вийшло майже 20 тисяч протестувальників, які вимагають відсторонити від влади проросійський парламент та уряд, а також провести інавгурацію нової очільниці 10 грудня замість 24. На їхню думку, до того часу експрезидент Додон усе розкраде і розвалить. Звичайно, суттєво він ситуацію не змінить, але підписати прийняті парламентом проросійські закони все-таки встигне.

Отже, ситуація в Молдові й далі залишається напруженою.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Чи поліпшаться україно-молдовські відносини з перемогою Маї Санду? Росія втрачає свій вплив на пострадянському просторі