Чи застосує Росія ядерну зброю?

Чи застосує Росія ядерну зброю?

Україно-російське збройне протистояння триває. І хоча Росія втратила багато солдатів і техніки, вона й далі не визнає українського суверенітету над тимчасово окупованими територіями Донбасу і Криму та висуває Україні ультиматуми: наприклад, вимагає нашого нейтралітету, гарантій невходження в НАТО.

Україну активно підтримує весь демократичний світ, зокрема держави-члени Альянсу. І замість того, щоб врахувати вимоги Києва та світової спільноти і припинити це ганебне кровопролиття, Росія й далі знищує міста та села України, вбиває мирне населення, водночас погрожуючи країнам НАТО. Так, депутат Московської думи Сергій Савостьянов нещодавно заявив, що в зону денацифікації й демілітаризації, окрім України, треба додати ще й Польщу, Молдову, країни Балтії й навіть Казахстан, хоча він входить до ОДКБ. Ця заява засвідчує, що російські політики не лише підтримують агресивні дії Кремля, а і пропонують їх розширити. Також вона підтверджує тезу про те, що Росія перетворилася в тоталітарну імперію, яка вже не може жити без підкорення сусідніх країн і територій та піде заради цього на найгірші злочини.

Так, нещодавно деякі російські високопосадовці заявили про те, що РФ може застосувати навіть ядерну зброю. За словами Дмитра Пєскова, прессекретаря Путіна, це станеться в тому разі, якщо існуванню Росії буде щось загрожувати. Водночас ексочільник Кремля Дмитро Медведєв назвав декілька причин для використання ядерної зброї.Зокрема, Москва завдасть ядерного удару по інших країнах, насамперед по членах НАТО, якщо на територію Росії чи її союзників прилетять ядерні ракети. Держави-члени Альянсу натомість зазначають, що вони не прагнуть завойовувати жодну країну світу, а свою ядерну зброю будуть використовувати тільки для захисту членів блоку. Також Росія може вдарити ракетами, якщо буде завдано суттєвої шкоди об’єктам її критичної інфраструктури, унаслідок чого російські сили ядерного стримування будуть паралізовані. Але як же тоді Кремль завдасть удару? Хіба що з ядерних човнів чи бомбардувальників.

Ще одна причина застосування ядерної зброї за версією Медведєва, про яку вже згадував Пєсков, – агресивні дії проти РФ чи її союзників, що створять загрозу для існування країни. І тут знову виникає запитання: які дії можна назвати агресивними проти Росії? Наприклад, коли Україна захищається від військової агресії Кремля та знищує російську техніку і військових, то чи трактує це Москва як агресію проти себе? А коли президент США Джо Байден зазначив, що В. Путін – військовий злочинець і що його потрібно усунути від влади, то чи Росія тлумачила це як загрозу існуванню країни? Радники Байдена відразу взялися пояснювати заяву очільника Білого дому: мовляв, він аж ніяк не закликає до зміни керівництва Росії, а лише має на увазі те, що Путін не може мати влади над Україною чи іншими незалежними країнами.

В останній версії Концепції національної безпеки Росія закріпила за собою право використовувати ядерну зброю “в разі потреби відбиття збройної агресії”, проте вона може витлумачити як агресію будь-яку дію Заходу. Тому Володимир Путін і далі застосовує ядерний шантаж, щоб залякувати західний світ. У такий спосіб він хоче також компенсувати й певні невдачі на українському фронті, оскільки Росія, навіть втративши багато техніки й солдатів, залишається, на його думку, “великою”, бо має потужну зброю й може використати її в будь-який момент. Саме тому Захід і не хоче закривати небо над Україною – бо боїться, що Путін визнає це загрозою для Росії й завдасть ядерного удару. Проте очільник Кремля як класичний тиран будь-які поступки Заходу вважає слабкістю – і це його ще більше розпалює. Після заяв західних країн про те, що вони не закриватимуть небо над Україною, РФ почала активніше бомбардувати українські міста й села, відчуваючи свою безкарність. І хоча українські системи ППО успішно збивають російські літаки та гвинтокрили, новітніх збройних знарядь захисту нам все-таки бракує.

Проте чи здатний Володимир Путін застосувати ядерну зброю в разі повного програшу або економічного занепаду Росії? Чи це все-таки лише його стратегічна гра, щоб залякати Захід? З одного боку, очільник Кремля не хоче визнавати поразки, оскільки він абсолютно переконаний у своїй правоті. Тож він може піти на крайній крок, якщо наблизиться до повного краху. З іншого боку, потрібно також зважати на те, що Путін, як і будь-який тиран, дуже боїться замахів на своє життя, тому й сидить у бункері десь на Уралі. І він дуже добре розуміє, що якщо Росія використає ядерні ракети проти США чи будь-якої європейської країни, то обов’язково дістане удар у відповідь. Переможців у ядерній війні не буде. Путін також навряд чи зможе її пережити, оскільки суттєва територія РФ перетвориться на ядерну пустелю. Тому, найімовірніше, на цей крок очільник Кремля все-таки не зважиться. Проте якщо в його хворій уяві ядерна зброя стане останнім шансом довести велич Росії, то він остаточно знищить свою країну.

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Чи домовилися США та Китай про формування нового світового ладу? Чи зможе ООН припинити війну в Україні?