Чи “здасть” Лукашенко Білорусь Росії?

Чи “здасть” Лукашенко Білорусь Росії?
Нещодавно білоруський лідер Олександр Лукашенко зустрівся з очільником Росії Володимиром Путіним у Сочі. Як повідомили російські ЗМІ, переговори пройшли в теплій та невимушеній атмосфері. Кожен із лідерів мав свої цілі, але чи були вони досягнуті?

На цих перемовинах політичні переваги мав В. Путін, оскільки він зустрічав білоруського президента на своїй території та ще й у час складної соціально-політичної ситуації в Білорусі. І подобається це Лукашенкові чи ні, але на зустрічі він був у якості прохача. Звичайно, “батька” намагався переконати росіян, а насамперед Путіна, що в Білорусі все нормально, що ситуацію він повністю контролює і що це він дозволяє мітингарям у вихідні дні погуляти центральними вулицями з мирними протестами. Як зазначив Лукашенко, білоруси “трохи від нього втомилися, оскільки він постійно, впродовж десятиліть, промовляє до них з екранів телевізорів чи з динаміків радіоприймачів, тому він їх розуміє доти, доки вони не перейдуть червоних ліній, і якщо це відбудеться, то він застосує всі сили для наведення порядку”.

Однак у білоруського лідера може не вистачити сил для придушення протестів: поліції для цього замало, а застосовувати армію Лукашенко боїться, оскільки частина військовослужбовців може перейти на бік народу, що призведе до громадянської війни. І тому сьогодні йому дуже потрібна підтримка Путіна, який може відправити у Білорусь як поліційні, так і військові підрозділи.

Певні кроки в цьому напрямі Путін вже робить. Так, щоб залякати опозицію на заході Білорусі, біля кордонів ЄС з 4 вересня проводяться російсько-білоруські військові навчання. До цього заходу мала долучитись також Сербія, але вона відмовилась під тиском ЄС. Очільники країн також домовились про проведення спільних військових навчань з 12 до 16 жовтня, а в перспективі – щомісяця. Країни Заходу засудили такі дії Білорусі і Росії, зазначаючи, що вони створюють напругу на їхніх кордонах. У Євросоюзі не лише не приймають перемогу Лукашенка, але й починають говорити про визнання легітимності Координаційної ради. Щоправда, у Білорусі залишилось тільки двоє її членів – Марія Колеснікова, яку вже арештували, та Світлана Алексієвич, котра перебуває під захистом європейських дипломатів, тож Лукашенко поки боїться її затримувати. Не зважаючи на протести демократичних країн, білоруський президент й далі жорстко придушує опозиційний рух, спираючись на підтримку Путіна, зокрема й силову. За словами експертів, очільник Росії уже направив у Білорусь поліційні підрозділи.

Крім військової підтримки, Путін надає режиму Лукашенка також фінансову допомогу, оскільки білоруська економіка зазнала значних збитків внаслідок складної політичної ситуації та пандемії коронавірусу. За даними фінансових аналітиків, лише в серпні білоруси забрали з банківських рахунків приблизно мільярд доларів, що у 17 разів більше, ніж у липні. Наразі подібні тенденції продовжуються. Щоб Лукашенко врегулював економічну ситуацію та втримав владу, Путін пообіцяв надати йому найближчим часом 1,5 млрд доларів позики. І хоча на перемовинах про об’єднання двох країн нібито не йшлося, але за їхніми результатами “батька” стає залежним від Путіна, який “підсаджує” його на “фінансову голку”. Це схоже на ситуацію з Януковичем, якому Путін надав приблизно 3 млрд доларів, щоб утримати Україну під впливом Росії.

Якщо раніше Лукашенко хоч якось намагався балансувати між Євросоюзом і Росією, то тепер повністю перебуватиме в орбіті східної сусідки. І хоча формально Білорусь залишається незалежною, фінансово та й в багатьох інших галузях вона все більше переходить під владу Росії, що цілком влаштовує Путіна. Зокрема, за останніми даними, Лукашенко наказав закрити кордони з Литвою і Польщею та посилити охорону на рубежі з “братньою Україною”, оскільки ці країни, на його думку, готують провокації проти Білорусі.

За цих обставин опозиційним силам отримати перемогу буде досить важко чи практично неможливо. Звичайно, демократичні країни будуть підтримувати боротьбу білорусів за справедливість, але на прямий конфлікт з Росією вони не підуть. Тому мітингарі зможуть перемогти, тільки якщо Путіну це буде вигідно, або коли він захоче замінити Лукашенка на когось іншого. Зараз російський лідер на це не піде, оскільки боїться, щоб протести не перекинулися на його країну. Тому єдиний вихід для білоруської опозиції – чекати, коли у Росії станеться щось непередбачуване і путінський режим впаде. Експерти здебільшого не вірять, що це станеться найближчим часом, проте деякі футурологи стверджують, що вже в вересні наступного року в Росії будуть серйозні зміни, країна навіть може розпастися. Поживемо – побачимо.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Чим закінчаться протести в Білорусі? Чи готовий Лукашенко до діалогу з опозицією?