Чи зможе комісія МАГАТЕ демілітаризувати зону ЗАЕС?

Чи зможе комісія МАГАТЕ демілітаризувати зону ЗАЕС?

Ситуація на Запорізькій АЕС залишається напруженою. Росіяни й далі стягують до станції свою військову техніку, щоб посилити контроль над нею. Зараз там працює тільки шостий енергоблок. Щоб проконтролювати ситуацію на ЗАЕС, до неї на початку вересня вирушила комісія МАГАТЕ на чолі з Рафаелем Гроссі.

Попри певні провокації росіян, які не припиняли обстрілів на цій ділянці фронту, зокрема завдали ракетних ударів по Енергодару, представники комісії зуміли прибути на станцію й попередньо її обстежити. Вони заходили всередину блоків, досліджували аварійні системи, перевіряли роботу дизель-генераторів, блокових щитів управління енергоблоків та інших елементів станції. Експерти заявили, що цілісність ЗАЕС була порушена декілька разів, низка допоміжних будівель дістала пошкодження. Натомість атомні блоки поки що не мають суттєвих руйнувань і ще можуть працювати, хоча це може змінитися будь-якої миті.

Комісію МАГАТЕ зустрів представник Росатому, який намагався запевнити, що жодних порушень із боку росіян тут не було й що військові тут не перебувають. Проте експерти бачили, що в деяких допоміжних приміщеннях АЕС стоїть російська військова техніка. Під час перебування представників МАГАТЕ на станції на височинах навколо були вибухи. Експерти навіть знайшли залишки ракети та вказали, що вона прилетіла з російського боку. Натомість представник Росатому запевняв їх, що ця ракета нібито летіла з українського боку і прямо перед падінням розвернулася на 180 градусів. Це укотре підтверджує абсурдність російських заяв про те, що станцію обстрілюють українські військові.

Очільник МАГАТЕ Рафаель Гроссі після відвідування станції провів пресконференцію, на якій зазначив, що його візит має суто технічний характер і спрямований насамперед на з’ясування аварійності ЗАЕС. У попередньому звіті було зазначено, що станція дістала низку пошкоджень унаслідок військових дій, вона перебуває в критичному стані й потребує постійного нагляду. Проте прямого звинувачення в бік Росії, яка і здійснює провокації на атомній станції, не прозвучало. Рафаель Гроссі зазначив, що він сформував декілька груп експертів МАГАТЕ. Перша, що налічує 5 представників, пробула тут тільки один день і повернулася. А от друга, що складається з декількох осіб, перебуватиме на станції кілька тижнів, збере всі необхідні дані, ретельно огляне всю територію АЕС, задокументує всі пошкодження й підготує підсумковий звіт. Вона має також спостерігати за ситуацією й не допускати можливих провокацій із боку росіян.

Президент України Володимир Зеленський загалом позитивно оцінив роботу комісії, проте розкритикував Рафаеля Гроссі за те, що той офіційно не закликав росіян вивести свої війська й техніку з території станції. На думку українського очільника, навіть якщо там залишаться представники МАГАТЕ, це не гарантуватиме повного припинення вогню з боку росіян. Хоча окупанти пропустили місію, але й далі спекулюють на ситуації та звинувачують українців у обстрілах станції. Тому президент України зазначив, що тільки повне звільнення ЗАЕС від російських військ гарантуватиме цілковиту безпеку як у цьому регіоні, так і в прилеглих країнах, адже аварія на станції може призвести до забруднення не тільки України, а й сусідніх європейських держав.

Керівництво НАТО вже заявило, що якщо Росія свідомо буде завдавати вогняних ударів по ЗАЕС і це призведе до ядерної аварії й радіоактивного забруднення території європейських країн, які є членами Альянсу, то це означатиме порушення 5 статті статуту НАТО й дозволить застосувати проти РФ ядерну зброю. Тому будемо сподіватися, що Росія не піде на крайні кроки й припинить мілітаризацію території атомної станції. Проте вчинки кремлівських політиків важко передбачити: вони можуть продовжити ескалацію ситуації, щоб перевірити реакцію керівництва НАТО.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Результати “Кримської платформи-2022” Російський ядерний шантаж триває