Чим загрожує росії статус держави-спонсора тероризму?

Чим загрожує росії статус держави-спонсора тероризму?

Нещодавно Європарламент переважною більшістю голосів визнав росію державою-спонсором тероризму. Таке рішення ухвалили також ПАРЄ, Парламентська асамблея НАТО, парламенти Польщі, Литви, Латвії, Естонії, Чехії, Румунії – наших найближчих сусідів і друзів.

Це цілком закономірно і справедливо, оскільки росія впродовж тривалого часу здійснювала протиправні дії, зокрема отруїла Литвиненка та родину Скрипалів, збила малайзійський “Боїнг”, а з 2014 року вчиняла злочини на тимчасово окупованих територіях Сходу та Півдня України. Але найбільш яскраво своє злочинне обличчя вона показала після повномасштабного вторгнення в Україну в лютому 2022 року, коли здійснила масові вбивства мирного населення на тимчасово окупованих територіях, ракетні обстріли української критичної інфраструктури та населених пунктів, унаслідок чого теж помирали люди. За попередніми даними, в Україні загинуло понад 20 тисяч цивільних мешканців. І це не враховуючи численні жертви в Маріуполі та інших тимчасово окупованих містах, де ми не можемо ще точно визначити їхню кількість. І росія, не зважаючи на всі вимоги світової спільноти, і далі тероризує мирне українське населення.

Отже, які наслідки матиме ухвалення такого рішення Європарламентом? Воно має радше рекомендаційний характер, тому одні європейські країни відразу його підтримали, а інші поки що чекають. Загалом ця постанова суттєво не вплине на європейсько-російські відносини, оскільки вони й до того були на дуже низькому рівні. Крім того, у європейців немає чіткого визначення терміну “держава-спонсор тероризму” і правових наслідків ухвалення такого рішення.

Натомість таке визначення є в США, де визнання держави спонсором тероризму спричиняє, зокрема, повне припинення торговельних відносин із країною, посилення економічних санкцій проти неї та введення їх проти держав, які підтримують із нею відносини, припинення надання будь-якої допомоги, обмеження чи припинення дипломатичних відносин із нею, зокрема відмова в наданні дипломатичного імунітету, припинення співпраці з державою в усіх галузях. За останні десятиліття Штати визнали спонсорами тероризму чотири держави: Кубу, КНДР, Сирію та Іран. Але з ними Америка й до того мала слабкі економічні відносини чи взагалі їх не мала.

Україна наполягає на тому, щоб США визнали росію державою-спонсором тероризму. Утім, Вашингтон поки що не поспішає із цим рішенням, оскільки ще має із нею економічні та дипломатичні зв’язки. Керівник Держдепу Ентоні Блінкен зазначив, що Штати, звичайно, засуджують воєнні злочини росії, але якщо назвуть її державою-спонсором тероризму, то це може мати непередбачувані наслідки й ще більше ускладнить ситуацію.

Сьогодні Америка є одним із наших головних союзників, вона надає нам суттєву фінансову і військову допомогу, але до припинення всіх відносин із росією ще не готова. Зокрема, США мають ще певні торговельні зв’язки з рф у сфері атомної енергетики. Штати також сподіваються, що рано чи пізно росія буде готова до перемовин. Проте в разі визнання її спонсором тероризму проводити їх буде дуже тяжко, оскільки за сучасними законами з терористами не організовують перемовин, їх знищують.

США побоюються, що після розгромного програшу росія може розпастися, почнеться хаос і ядерна зброя опиниться в руках злочинців. Проте більшого злочинця, ніж Володимир Путін, важко і придумати. А ще Штати страхаються того, що в разі надання росії такого статусу доведеться вводити санкції й проти деяких європейських країн, як-от Угорщина, Греція, Болгарія, які поки що не можуть повністю відмовитися від економічних відносин із росією, зокрема від російського газу. Ентоні Блінкен заявив, що це питання буде обговорюватися, але остаточне його ухвалення ще не на часі. Проте США будуть і далі посилювати санкції проти росії й надаватимуть Україні фінансову і військову допомогу.

Отже, постанова Європарламенту щодо визнання росії спонсором тероризму має важливе стратегічне значення, оскільки створює юридичні передумови для формування міжнародного трибуналу із засудження воєнних злочинів путінського авторитарного режиму. Країни-члени НАТО підтримали рішення про його створення. Усі ці позитивні кроки засвідчують, що провідні країни світу на юридичному рівні визнають і засуджують злочини росії, тож вона обов’язково повною мірою буде за них відповідати.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Чи буде росія виплачувати репарації Україні? Геополітичні наслідки саміту G-20 в Індонезії