Чим запам’ятався Давос-2019? Мультилатералізм

Чим запам’ятався Давос-2019? Мультилатералізм
Ще до початку економічного форуму виникло питання, а чи можна зібрання в Давосі 2019 року називати «Світовим» без провідних  політичних лідерів, якими на сьогодні є Д. Трамп (США), Сі Цзіньпінь (Китай),  Т. Мей (Велика Британія), Е. Макрон (Франція), Д. Трюдо (Канада), В. Путін (Росія)?

Відсутність великого числа архітекторів світового порядку на Форумі, не беручи до уваги  «поважні причини» неявки в Давос: Д. Трамп – «шатдаун»; Сі Цзіньпінь – торгові війни із США; Е. Макрон – «жовті жилети»; Т. Мей – «брекзіт», Д. Трюдо – через критику про величезні витрати візиту (500 тисяч USD)[1], В. Путін – санкції і світова обструкція – відображають геополітичну, геоекономічну та соціальну напруженість в сучасному світі.

За таких умов, канцлерка ФРН А. Меркель взяла в свої руки ініціативу щодо пошуків відповідей на глобальні виклики, що стосуються всього світового істеблішменту, але здебільшого акцентувала увагу на проблеми Європейського союзу, який почав «давати тріщини». З уваги на складну ситуацію в Європі А. Меркель запропонувала взяти за основу в торгово-економічних відносинах принцип багатосторонніх відносин – мультилатералізм, що дозволить кожній із держав користуватися вигодами і привілеями у відносинах із своїми партнерами.

“Перед нами поставлені виклики– цепопулізм, націоналістичні рухи. Ми маємо їм протистояти. Я і члени нашого уряду, мибудемоборотися за те, щобмультилатералізм не обмежувавсяЄвропейським союзом, щоб вінстав  тією  силою, якадопоможе нам знайти відповідіна нові виклики. Але щоб це відбулося, ми,звичайно, неповинні руйнувати існуючий світопорядок, інакше ніхто більше не повірить в те, що нові варіанти можливі”, – заявилаА.Меркель.

Та все ж, попри гарний теоретичний розклад, на практиці про яку вигоду для всіх може йти мова у найближчому майбутньому, коли, наприклад, у будівництві «Північного потоку-2» зацікавлені Німеччина, Росія, Австрія, Бельгія, Нідерланди, та країни, які (хоч і меншою мірою), які дали дозвіл на просування газогону по їх внутрішніх водах (Фінляндія, Швеція тощо).

Як  сказала віце-прем’єр-міністр України І. Климпуш-Цинцадзе, виступаючи в Давосі, «я боюся, що «Північний потік-2» буде побудований. На жаль, аргументи України, Польщі, країн Балтії не сприймаються в інших столицях».

Нерівність у розвитку країн збільшуватиметься, а відтак і напруженість, що призведе на початкових стадіях до подальшої поляризації, яка вже й так намітилася по країнах-лідерах: південь – Італія; північ -Нідерланди, Данія; захід – Німеччина, Франція; схід – Польща, Литва. Відтак, складно сприймається заклик А. Меркель, що державам необхідно навчитися об’єднуватися заради вирішення поточних глобальних проблем, а не гадати, куди заведе світ четверта індустріальна революція. Принаймні, українці вже бачать як вирішується одна із проблем східної Європи – «Північний потік 2».

У своєму виступі на Форумі А. Меркель, реагуючи на критику США щодо нового газопроводу “Північний потік-2”,не відмовилася від цього скандального проекту. “Природний газ буде відігравати (для Німеччини) все більшу роль протягом декількох десятиліть. Тому суперечка про те, звідки надходить газ, дещо перебільшена”.

Усе побачене, почуте з Давосу за ці кілька січневих днів ставить під сумнів благі наміри, що прозвучали у виступах  на сесіях і “на полях” СЕФ. Важко не помітити, що існує два Давоси. Один — це комплекс  заходів, де виголошують високі цілі, співчуття і розуміння проблем всесвіту, де роздумують про «громадянина глобалізованого світу» та четверту індустріальну революцію. І другий Давос, де відбувається гендлярство проголошеними цінностями і мораллю, де зустрічаються «сильні світу цього» задля  т. зв. нетворкінгу (networking) з налагодженням  потрібних зв’язків і контактів, аби в подальшомуобміняти послугу на послугу. 

Можна припускати, що наступний Давос-2020 буде ще більше затухаючим, як за ознаками креативу, так і відсутності яскравих особистостей, здатних задати новий тренд у світовому розвитку. Дозволю собі стверджувати, що загострення кризи лібералізму призведе до появи нової філософії розвитку  та подальшому переоблаштуванню світового порядку.

Чи може Давос залишатися майданчиком для виголошення новітніх перспектив  світового розвитку у майбутньому?

Є сумніви.

 

[1]На сайті СЕФ, зокрема, зазначено, що членські та партнерські внески коливаютьсявід 60 тис. до 600 тис. швейцарських франків. Ці кошти передбачають різний рівень участі в щорічному форумі в Давосі, хоча, як зазначено на сайті, окрім вказаних, передбачені додаткові витрати. Слід відзначити,базовий пакет участі у форумі коштує 50 тис. франків (утім, щоб мати можливість ці гроші сплатити, треба ще отримати запрошення). Крім того, потрібно купити сам «квиток» учасника. Це ще 18 тис. франків. Однак такий пакет дає доступ лише до загальних заходів. Для того щоб відвідувати події та панелі, пов’язані з промисловим напрямом своєї компанії, учаснику такого рівня потрібно заплатити разом із квитком і податками близько 160 тис. франків.

Ось чому прем’єр-міністр  Канади Трюдо відмовився від участі на СЕФ і ось чому складно людині без фінансової підтримки вийти зі своїми ідеями «на люди».

 

Використання матеріалів «Matrix-divergent» дозволяється за умови посилання на «matrix-info.com»
Для інтернет-видань обов’язкове зазначення автора публікації та пряме, відкрите для пошукових систем гіперпосилання у першому абзаці на конкретний матеріал. 
Думки, викладені у публікаціях, відображають позицію їх авторів. Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори. Редакція може не погоджуватись із думкою авторів публікацій.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ