“Covid-паспорт”, або Знову про закріпачення

“Covid-паспорт”, або Знову про закріпачення
Пандемія коронавірусу внесла серйозні корективи у наші плани щодо подорожей – ділових, приватних, туристичних. Водночас компанії-перевізники всіх типів зазнають величезних збитків. Усі розуміють, що так довго тривати не може, і потрібно якось цю проблему (в цьому випадку – з перевезенням пасажирів) вирішувати. Саме для цього почали вже реалізовувати ідею своєрідних проїзних документів, званих популярно “Covid-паспортом”. Чи розв’яже це проблему з подорожами в період пандемії – поки що невідомо. Але вже викликає похмурі підозри.

Американська газета Washington Post пише, що концепцію такого проїзного документа ще з самого початку пандемії почали розробляти для нормалізації ситуації в індустрії пасажирських перевезень. “Covid-паспорт” (або ж посвідка щеплень чи стану здоров’я тощо) розробляється найперше з огляду на пасажирів міжнародних авіарейсів. Такий додатковий “документ” мав би існувати у формі аплікації спочатку для пристроїв на iOS, а потім і на Android. За даними Washington Post, одна з таких аплікацій уже діє в тестовому режимі, а інша перебуває на фінальній стадії розробки. Першу використовують деякі авіакомпанії на рейсах між Нью-Йорком і Лондоном, Сінгапуром і Гонконгом.  

Ця аплікація мала б містити інформацію про результати тестування на вірус, а згодом – і про підтвердження вакцинації. Крім того, туди потраплять: історія та плани авіаподорожей пасажира, правила і обов’язки пасажира зі сфери охорони здоров’я, перелік та локалізація сертифікованих центрів, де проводять тестування і вакцинацію тощо. І головне – наявність такого “Covid-паспорта” вже зараз розглядають як обов’язкову умову для можливості подорожей літаками. Простіше кажучи, без такого “документа” в якусь країну можуть не впустити, а з якоїсь – і не випустити.

Що ж, підхід серйозний. Хто ж був би проти заходів, покликаних нормалізувати ситуацію і захистити людей? Але з іншого боку, відомо теж, куди вимощена дорога добрими намірами. Концепція дорога і непроста, скерована у майбутнє – мабуть, у далеке, бо заради близького ніхто б не тратив стільки грошей і зусиль. Чи це означає, що ініціатори і розробники проєкту не вірять у швидке й ефективне подолання пандемії коронавірусу? Навряд чи – тут справа проста: Covid-19 колись мине, а “Covid-паспорт” залишиться.

До нього можна буде занести іншу інформацію, наприклад, про наступний невідомий вірус, про терористичну загрозу чи про податкових шахраїв, кредитних боржників і злісних неплатників аліментів. Варіантів багато. Результат один – так держави чи корпорації отримають усе ефективніші знаряддя для слідкування за людиною, для впливу на її поведінку, плани, на життя загалом. Можна подумати, що автори таких підозр страждають параноєю. Але це не обов’язково, адже рецидиви цієї проблеми вже є.

Рік тому Matrix писав про ще одну двозначну ініціативу такого ж типу. А саме про Систему соціального кредитування (Social Credit System), яку у 2020 році мали запровадити у Китайській Народній Республіці. “Дана система передбачає накопичення або втрату балів за хорошу чи погану поведінку в суспільстві: вчасну оплату рахунків, паління у недозволених місцях, надто тривале «зависання» на комп’ютерних іграх, але також за критичні щодо влади дописи в соціальних мережах, спілкування з підозрілими особами, сумнівні зацікавлення тощо. Формально йдеться про те, щоб відділити «порядних громадян» від «асоціальних елементів», а відтак одних нагородити, а інших покарати… В результаті дев’ять мільйонів китайців отримали заборону подорожування літаками через їх низький рейтинг у системі SCS”, – пояснювали ми тоді з посиланням на західних експертів.

На перший погляд, “Covid-паспорт” – щось зовсім інше. Але варто ще раз наголосити, що це тільки технологія, яку можна наповнити різною інформацією, всього лиш інструмент, який можна використовувати з різною метою.

Але повернімося до нашої країни і наших мандрівних планів. За розповсюдженою у вітчизняних ЗМІ інформацією, Україна в наступному році може отримати вакцину від Covid-19 лише для 2 млн громадян. Розробники пасажирських аплікацій планують їх впроваджувати в дію теж наступного року, і неважко здогадатись, що цей тренд невдовзі охопить весь цивілізований світ. А це означає, що кілька десятків мільйонів українців, навіть маючи відповідну аплікацію, не зможуть полетіти, скажімо, до Нью-Йорка, бо не матимуть посвідки про вакцинацію. Та якщо похмурі підозри таки виявляться правдою, то необхідність подорожей з довідкою про вакцинацію видаватиметься нам найменшою з проблем.

Як кажуть “чорні” дотепники, – вітаємо в новому світі!  

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Імунний паспорт: загроза чи необхідність? Переграти карантин