Давос порожніє: хто наступний?

Давос порожніє: хто наступний?
Нещодавно президент США Дональд Трамп заявив, що не поїде цьогоріч на Всесвітній економічний форум. Чому? Ймовірно, він надто занепокоєний слуханнями в Палаті представників США, що відбудуться 7 лютого, де колишній особистий адвокат Трампа Коен Майкл може розповісти про не надто привабливі, але яскраві сторінки з допрезидентського життя політика. Офіційна причина “демаршу” американського президента – розбіжності з конгресменами щодо будівництва стіни на кордоні з Мексикою.

  На реалізацію першого етапу своєї передвиборної обіцянки Трампу потрібно 5,7 млрд доларів, які він запропонував внести до бюджету США. Оскільки демократи були проти такого рішення, президент відмовився підписувати бюджет, спричинивши “шатдаун” (тимчасове припинення роботи уряду).

Наразі майже 800 тисяч американських держслужбовців не отримують заробітної плати. Демократи ж відмовляються підтримувати будь-яке голосування, не пов’язане з відновленням роботи уряду. Наприклад, 9 січня вони заблокували в Сенаті США ухвалення санкцій проти Сирії. Це може бути тривожним сигналом для України.

Та чи це всі причини відмови Трампа від поїздки у Швейцарію? У своїй промові на щорічній сесії Генасамблеї ООН 25 вересня 2018 року президент США, звернувшись до світових лідерів, найперше підкреслив успіхи американської економіки, що, за його словами, рухається вперед, як ніколи раніше. На тлі цього Трамп заявив, що США відкидають ідеологію глобалізму. На його думку, саме патріотизм, а не інтернаціоналізм, гарантує безпеку та процвітання: “Суверенні та незалежні нації є єдиним рушієм, що сприяє збереженню свободи, демократії та процвітанню світу. Ми повинні передусім захищати наш суверенітет та нашу дорогоцінну незалежність”[1].

Як бачимо, глобалізм як ідеологічна система багатьох сучасних інтернаціоналістів втрачає популярність. Національні відмінності не “підпорядковуються” якомусь загальному плану, а все регіональне, корінне, органічне починає відтворюватися в новій якості і з новими причинно-наслідковими зв’язками.

 Глобалісти та їхні ЗМІ щоразу нагадують світові, що націоналізм – це пережиток минулого, а націоналісти – політичні маргінали. Однак Дональд Трамп на зібранні прихильників Республіканської партії США в Техасі 22 жовтня 2018 року заявив, що є націоналістом: “Знаєте, є слово, що стало дещо старомодним. Нам, начебто, не слід його використовувати. Це слово “націоналіст”. Але знаєте, хто я? Я – націоналіст. Використовуйте це слово”[2].

Услід за рішенням Трампа проігнорувати Всесвітній економічний форум президент Франції Емманюель Макрон також відмовився їхати в Давос, пояснивши це рішення надто “завантаженим графіком”. Ідеться, зокрема, про проведення великих національних дебатів через протести “жовтих жилетів”. Очевидно, запровадження надзвичайного економічного стану у Франції від 10 грудня 2018 року ускладнило графік президента та визначило пріоритетність національних проблем над глобальними.

Сподіваємось, що відмова Д. Трампа та Е. Макрона від участі в Давосі-2019 є реакцією на “спростування” керівництвом форуму санкцій, запроваджених США щодо російських олігархів. Якщо організація Всесвітнього економічного форуму буде такою й надалі, а склад учасників скорочуватиметься, то ВЕС, імовірно, може припинити своє існування.

[1]President Trump’s Address to the United Nations: Full Speech 9/25/2018

[2]Tramp: “You know what I am? I’am a nationalist”

 

Використання матеріалів «Matrix-divergent» дозволяється за умови посилання на «matrix-info.com»
Для інтернет-видань обов’язкове зазначення автора публікації та пряме, відкрите для пошукових систем гіперпосилання у першому абзаці на конкретний матеріал. 
Думки, викладені у публікаціях, відображають позицію їх авторів. Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори. Редакція може не погоджуватись із думкою авторів публікацій.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ