Демографічні заходи кам’яної доби

Демографічні заходи кам’яної доби
Нове дослідження вказує на те, що малий глиняний посуд із горбиком, що нагадує бородавку, який датують періодом неоліту, був чимось на кшталт модерної чашечки з дірочками, з якої батьки годували немовлят і малих дітей тваринним молоком – йдеться в статті хорватського видання “Jutarnji list”.

Імовірно, у такий спосіб матері намагались відучити дітей від грудного вигодовування, що, на думку науковців, збільшило природний приріст – пише портал “Live Science”. Нове дослідження вказує на те, що така практика існувала, ймовірно, і 7000 років тому, а цей посуд був спеціально розроблений для дітей. Як зазначає агенція DPA, вчені дійшли до такого висновку, досліджуючи ємності для пиття, які використовували в праісторичні часи.

Поруч з останками дітей у могилах на археологічних локаціях у Центральній Європі було знайдено і глиняний посуд із видовженням на зразок дзьоба, через який могло проходити молоко. Бронзовий браслет прикрашав зап’ястя дитини, а біля її ніг лежав малий глиняний дзбан.

Учені стверджують, що деякі предмети датуються 5500 роком до н.е., водночас багато посуду з періоду між пізньою бронзовою й ранньою залізною добою.

Керівниця студій в університеті в Брістолі Джулі Данне каже: “Цей посуд дає нам можливість отримати дуже цінну інформацію про те, у який спосіб і чим годували зовсім малих дітей понад тисячу років тому”. Деякі її колеги припускали, що ці ємності були призначені для дорослих людей, які були хворі або поранені, або і для літніх осіб. Їхні попередні дослідження показали, що люди використовували посуд, зроблений із глини та кераміки і призначений для пиття, понад 5000 років тому.

Аналізуючи залишки такого й подібного посуду, вчені отримали тверді докази того, що дітей вигодовували тваринним молоком уже понад тисячу років тому. Щоби довести свої припущення, британські та німецькі фахівці провели низку хімічних експериментів за допомогою тоненької плівки, приліпленої до внутрішньої стінки двох малих посудин, знайдених у гробницях у баварській долині Altmuehl. Обидві вони були завдовжки 50 мм і цілком без пошкоджень. Дослідили і третю, пошкоджену посудину, знайдену поміж кремованих останків малюків.

Збережена органічна речовина, яку вони отримали, містила значну кількість тваринних жирів, які зазвичай знаходять у древніх залишках слідів молока. Було відкрито також і деякі жирні кислоти, які не є характерними, коли мова йде про такі старі глиняні предмети, але вони вказали на те, що споживалося свіже молоко, а не перероблене. Аналіз показав, що в непошкоджених посудинах є сліди коров’ячого й козячого молока, а в пошкодженій – залишки мішанини свинячого й людського молока.

Поява глиняного посуду, ймовірно, мала великий вплив на людську історію, вважають вчені. Припускають, що впровадження тваринного молока в харчування немовлят вплинуло на плідність тодішніх жінок. Є клінічні докази того, що жінки, які годують дітей грудним молоком, проходять через період неплідності. Отже, якщо жінка не годує безперервно свою дитину, наприклад тому, що використовує на заміну тваринне молоко, аби швидше відучити малюка від грудного вигодовування, то її вдається частіше вагітніти, що призводить до збільшення популяції – пояснюють вчені.

Можливо, що це вплинуло на зміну кількості населення в часи неоліту, коли була помічена значна демографічна експлозія, чи на відчутне підвищення рівня природного приросту. Дослідники вірять, що посуд для дітей існував і в древньому Єгипті, та планують розширити географічні межі для досліджень, щоби вивчити нові подібні можливості.

Джерело

Пов'язані статті


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ