Демократія здає позиції (світ і Україна)

Демократія здає позиції (світ і Україна)
Щорічний звіт міжнародної правозахисної організації Freedom House, яка займається підтримкою і дослідженням стану демократії, політичних свобод і дотримання основних прав людини в різних країнах світу.

У 2018 році Рівень свободи у світі зафіксував спад рівня світової свободи 13-й рік поспіль. Ця зміна охопила різні країни в кожному регіоні, від провірених часом демократій, таких як США, до консолідованих авторитарних режимів, таких як Китай і Росія. Загальні втрати все ще залишаються незначними в порівнянні з досягненнями кінця 20-го століття, але закономірність є послідовною і зловісною. Демократія здає позиції.

Закінчення Холодної війни прискорило драматичну хвилю демократизації, яка почалася ще в 1970-х роках. Падіння Берлінської стіни в 1989 році і розпад Радянського Союзу в 1991 році проклали шлях до формування або відновлення ліберально-демократичних інститутів не тільки у Східній Європі, але і в Америці, країнах Африки південніше Сахари та Азії. Між 1988 і 2005 роками відсоток країн, які у світі не вважалися вільними, скоротився майже на 14 пунктів (з 37 до 23 відсотків), тоді як частка вільних країн зросла (з 36 до 46 відсотків). Цей сплеск почав спадати. У період з 2005 по 2018 роки частка країн, що не є вільними, зросла до 26%, а частка вільних країн скоротилася до 44%.

Найбільш тривожним є те, що глобальне дослідження Freedom House показує, що етнічні чистки мають тенденцію до зростання. У 2005 році «Рівень свободи у світі» зменшив бали лише трьох країн за етнічні чистки або інші ганебні спроби змінити етнічний склад їхньої території; з тих пір цей показник зріс до 11, а в деяких випадках масштаби або інтенсивність такої діяльності з часом також зросли. Російська окупація Криму передбачала цілеспрямовані репресії кримських татар і тих, хто наполягає на збереженні їхньої української ідентичності.

Україна в 2019 році залишається «частково вільною» країною, а її окупована Росією частина Крим отримала статус «невільної» території. Україна набрала 60 балів із 100.

Дані по Україні:

КЛЮЧОВІ ТЕНДЕНЦІЇ У 2018 РОЦІ:

  • Правозахисні групи задокументували більше 50 нападів на активістів та правозахисників протягом перших дев’яти місяців року. Також мали місце жорсткі збройні напади на ромську меншину з боку націоналістичних угрупувань. Розслідування цих випадків загалом відбувалось тільки після суттєвого тиску з боку громадянського суспільства.
  • Законотворці та Президент Петро Порошенко ухвалили законодавчі акти щодо створення антикорупційного суду. Однак внутрішні та міжнародні спостерігачі висловили занепокоєння процесом відбору стосовно 39 суддів, що мають увійти до складу суду.
  •  На Донбасі продовжились нерегулярні бойові дії. Організація Об’єднаних Націй доповіла про загибель більше 3 000 цивільних осіб з часу початку конфлікту в 2014 році.
  • У листопаді в 10 регіонах України було на 30 днів впроваджено воєнний стан після захоплення Росією 24 українських моряків біля Криму. Положення указу про воєнний стан уможливили обмеження свободи слова та зборів, але їх не було реалізовано на практиці.

 ПОЛІТИЧНІ ПРАВА: 26 / 40

А. ВИБОРЧИЙ ПРОЦЕС: 9 / 12

А1.      Чи був чинний голова уряду або іншого головного національного органу обраний шляхом вільних та чесних виборів? 4 / 4

Президент обирається на прямих виборах не більше ніж на два терміни строком на п’ять років. Після того як Віктор Янукович залишив країну у лютому 2014 року, президентські вибори було швидко проведено у травні того ж року . Петро Порошенко отримав 54.7% всіх голосів та переміг у більшості регіонів країни. Міжнародні спостерігачі оцінили голосування як конкурентне та чесне, незважаючи на неможливість голосування у Криму та на підконтрольних сепаратистам частинах Донбасу.

A2.      Чи були чинні представники національного законодавчого органу обрані шляхом вільних та чесних виборів? 3 / 4

450 членів однопалатного парламенту, або ж Верховної Ради, обираються на п’ятирічний термін шляхом змішаної системи, у якій половина депутатів обирається за закритими пропорційними списками, а друга половина – в одномандатних округах. Позачергові парламентські вибори, що пройшли у жовтні 2014 року, загалом були оцінені як конкурентні та чесні, однак голосування знову було неможливим у Криму та на підконтрольних сепаратистам частинах Донбасу. Відповідно, за результатами виборів було зайнято 423 з 450 місць. «Блок Петра Порошенка» здобув 133 місця, «Народний Фронт» колишнього прем’єр-міністра Арсенія Яценюка отримав 81, «Самопоміч» – 33, «Опозиційний блок» –  29, «Радикальна партія» – 22 і «Батьківщина» – 19. Решта місць була розділена між декількома меншими партіями та 96 самовисуванцями.

A3.  Чи є виборче законодавство та виборчий процес справедливими, і чи забезпечується їх неупереджена реалізація компетентними органами з організації та проведення виборів? 2 / 4

Чинна змішана система виборів до парламенту критикується за вразливість до маніпуляцій та підкупу виборців.

Спостерігачі за виборчим процесом висловили занепокоєння розбіжностями в інтерпретаціях судами виборчого законодавства у випадках скарг стосовно реєстрації кандидата та стосовно інших питань, а також тривалими затримками у прийнятті судових рішень у справах, пов’язаних з виборами. Нове виборче законодавство у деяких випадках було поспіхом прийнято незадовго до голосування.

У вересні 2018 року парламент замінив більше дванадцяти членів Центральної Виборчої Комісії, термін дії чиїх мандатів давно вичерпався. Нові члени були висунуті партіями відповідно до представлення у парламенті, однак одне з 17-ти місць, що призначалося «Опозиційному блоку», залишилося вакантним.

B. ПОЛІТИЧНИЙ ПЛЮРАЛІЗМ ТА УЧАСТЬ: 11 / 16

B1.      Чи мають право громадяни об’єднуватися в різні політичні партії або інші конкурентні політичні групи за власним вибором, і чи є система вільною від незаконних перепон для утворення і припинення діяльності таких конкурентних партій та груп? 3 / 4

За винятком заборони Комуністичної партії у 2015 році, формальних бар’єрів для створення та діяльності політичних партій не існує. Протягом останніх років з’явився ряд нових політичних партій. Закон, що набув чинності в 2016 році, надає державне фінансування партіям, представленим у парламенті, однак така підтримка значною мірою йде на користь старим, а не нещодавно створеним  партій.

B2.      Чи має опозиція реальну можливість збільшити рівень своєї підтримки або отримати владу шляхом виборів? 3 / 4

Опозиційні групи представлені у парламенті, і їх політична діяльність здебільшого не має перешкод через адміністративні обмеження або переслідування з боку закону. Нові низові партії мають  складнощі у конкуруванні з уже відомими партіями, які користуються патронажем та фінансовою підтримкою політично пов’язаних з ними бізнес-магнатів, більш відомих як олігархи.

B3.      Чи вільний політичний вибір громадян від домінування армії, іноземних сил, релігійних ієрархій, економічних олігархій або будь-яких інших потужних груп, які не є демократично підзвітними? 2 / 4

Росії вдається зберігати вплив на курс українського політичного життя через окупацію Криму, військову підтримку сепаратистів на сході та впровадження економічних санкцій щодо решти країни. Російський вплив на українську політику зменшився після відсторонення від влади Януковича, однак Москва підтримує вплив у деяких східних та південних регіонах, де «Опозиційний блок», наступник «Партії регіонів» Януковича, мав гарні результати на місцевих виборах 2015-го року. Люди, що проживають на окупованих частинах Донбасу, знаходяться під потужним впливом російської пропаганди та інших форм контролю.

Українські олігархи мають значний впливна політику через фінансову підтримку різних політичних партій.

B4.      Чи мають різні категорії населення (включно з представниками етнічних, релігійних, ґендерних груп, ЛГБТ-спільноти та інших груп) повні політичні права та виборчі можливості?

Жінки та члени меншин мають змогу брати участь у політичному житті в Україні. Однак їх праву обирати та бути обраними перешкоджає ряд факторів, включно з конфліктом на сході, неграмотністю, відсутністю документів, що посвідчують особу, у випадку багатьох ромів, та правилами проти самостійного висування кандидатури на виборах до сільських, селищних, міських, районних та обласних рад. Внутрішньо переміщені особи (ВПО), що складають близько 1.5 мільйона людей, мають законодавчі та практичні перепони на шляху до голосування. Закон про місцеві вибори передбачає 30-відсоткову квоту на представництво жінок у виборчих списках партій, однак ця норма впроваджується не ефективно. Суспільна дискримінація щодо ЛГБТ- (лесбійок, геїв, бісексуальних та трансгендерних) осіб впливає на їх здатність брати учать у політичному та виборчому процесах.

C. ФУНКЦІОНУВАННЯ УРЯДУ: 6 / 12

C1.      Чи визначають політику уряду вільно обраний його голова і представники національного законодавчого органу? 3 / 4

Обрані представники влади продемонстрували здатність до розробки та реалізації різного роду реформ, однак цей процес триває, і значну кількість ініціатив не реалізовано через спротив з боку впливових бізнес-груп та інших зацікавлених сторін. За винятком конфлікту на Донбасі, основною перешкодою ефективному управлінню в Україні є корупція.

C2.      Чи є заходи щодо запобігання корупції серед посадових осіб дієвими та ефективними?

Корупція залишається серйозною проблемою, і не вистачає політичної волі для її подолання , незважаючи на сильний тиск з боку громадянського суспільства. Антикорупційні органи неодноразово були вплутані у конфлікти політичного характеру з іншими державними органами та державними обранцями. Хоча законотворці та Порошенко у 2018 році прийняли законодавство, спрямоване на створення довгоочікуваного антикорупційного суду, наприкінці року відбір суддів ще тривав.

C3.      Чи функціонує уряд відкрито та прозоро? 2 / 4

Україна досягла деякого прогресу в підвищенні прозорості, наприклад, шляхом встановлення вимоги до банків розкривати інформацію про своїх власників, та шляхом прийняття у 2016-му році закону, що зобов’язував політиків та чиновників подавати електронні декларації стосовно своїх статків. Однак деякі законодавчі норми можна обійти, частково через те, що недостатньо розвинуті інституції не повністю здатні ідентифікувати та карати порушників.

Потужний закон щодо доступу до публічної інформації, прийнятий у 2011 році, не впроваджується належним чином.

ГРОМАДЯНСЬКІ СВОБОДИ: 34 / 60 (–2)

D. СВОБОДА ВИРАЖЕННЯ ПОГЛЯДІВ І ПЕРЕКОНАНЬ: 11 / 16

D1.      Чи існують вільні та незалежні ЗМІ? 2 / 4

Конституція гарантує свободу слова та вираження поглядів, а наклеп не є кримінальним злочином. Медіа-простір демонструє суттєвий плюралізм та, нерідко, критику влади. Однак бізнес-магнати з різними політичними інтересами володіють значною кількістю ЗМІ та здійснюють вплив на них, використовуючи їх як інструмент для просування власних інтересів. Порошенко володіє телевізійною мережею «П’ятий канал» і продовжує ігнорувати вимоги з боку груп за свободу преси, згідно з якими він має дотриматись попередньо даної обіцянки продати мережу.

У 2018 році влада поновила заходи, що виключають ряд російських ЗМІ з українських систем комунікації та забороняють  журналістам, що представляють ці ЗМІ, в’їзд до країни. Протягом року спостерігалося зростання тиску, спрямованого на обмеження публікації мовами, іншими за українську.  «Kyiv Post», англомовна газета, попередила, що вона та інші ЗМІ можуть бути змушені закритись через запропонований законопроект, згідно з яким всі медіа мають випускати українські версії всіх повідомлень та інших матеріалів. У вересні обласна рада у Львові затвердила заходи, що забороняють публічне використання російськомовних «культурних продуктів» включно з книгами та фільмами.

Журналісти продовжують знаходитись під загрозою насилля та залякування. Незалежний Інститут масової інформації зареєстрував 201 випадок порушення свободи ЗМІ у період з січня по листопад 2018 року. Серед цих випадків 28 включали побиття або напади, а 27 включали погрози та залякування.

Українські суди та правоохоронні органи іноді не здатні захистити права журналістів. У вересні суд задовольнив запит Генеральної прокуратури на отримання інформації з телефону журналіста, включно з перепискою та даними про місцезнаходження, за період 17 місяців. Раніше, у березні, журналісти та медіа-експерти звинуватили поліцію у втручанні в роботу ЗМІ та порушенні прав журналістів під час агресивного розгону протестувальників біля будівлі Верховної Ради. У лютому журналісти засудили поліцію за насильницький  обшук журналісток, що намагались освітлювати судове слухання, на якому за посиланням на відео мав з’явитись Порошенко.

Медійне середовище на підконтрольних сепаратистам територіях Донбасу відзначається значними порушеннями свободи преси, включно з цензурою з боку де-факто органів влади.

D2.      Чи мають особи право вільно сповідувати свою релігію або не сповідувати ніякої релігії у суспільному і приватному житті? 3 / 4

Конституція та закон 1991 року визначають релігійні права в Україні, яких загалом дотримано. Однак дрібніші релігійні групи продовжують сповіщати про певну дискримінацію. Вандалізм щодо іудейських споруд та цвинтарів продовжується, і у 2017 році нападники, згідно з повідомленнями, кинули вибуховий пристрій у іудейських паломників в Умані, хоча підозрюваних і було пізніше затримано. За наявною інформацією, підтримувані Росією сили у частині Донецької та  Луганської областях затримали деяких релігійних лідерів. У лютому 2018 року представники сепаратистської влади у Луганську прийняли рішення, згідно з яким було заборонено релігійні групи, не пов’язані з «традиційними» релігіями, що, очевидно, включає протестантів та Свідків Єгови. 

У жовтні 2018 року українські православні церковники отримали дозвіл від релігійної влади у Стамбулі, де історично знаходиться престол Східної Православної Церкви, на створення власної «автокефальної» церкви та виведення її з-під канонічної юрисдикції Російської Православної Церкви. Нова Православна Церква України з метою об’єднання наявних релігійних фракцій була сформована у грудні, а формалізація її автономії очікується у 2019 році. Кремль та церковні лідери у Москві категорично протестували проти такого рішення, і українська влада відзначила, що очікує провокацій, включно із конфліктами навколо церковного майна. Була інформація про обшуки храмів Російської Православної Церкви та домів священників українськими спецслужбами, і про виклики на допити церковників, лояльних Москві. Однак конфлікт не склав суттєвої перешкоди для осіб у сповідуванні релігії за власним вибором.

D3.      Чи існують академічні свободи і чи не зазнає освітня система впливу широкої політичної пропаганди? 3 / 4

Прийнятий у 2014 році закон суттєво обмежив контроль уряду над освітою та надав університетам більшу свободу складання власних програм та управління власними фінансами. 

Закон, прийнятий у 2017 році,  спрямований на приведення освітньої системи  країни у відповідність до подібних систем у Європейському Союзі (ЄС), однак він викликав критику через положення, що роблять обов’язковим перехід до 2020 року на використання української мови як основної мови викладання у більшості комунальних закладів загальної середньої освіти, що впливає на значну кількість шкіл, де наразі викладання здійснюється мовами меншин.

D4.      Чи мають громадяни право вільно висловлювати свої особисті погляди з політичних чи інших гострих питань, не побоюючись стати об’єктом стеження чи розправи? 3 / 4

Загалом українці користуються правом відкрито та вільно висловлювати свої переконання у приватних розмовах, хоча викликані конфліктом ефекти поляризації ускладнюють висловлення політичних переконань, а залякування перешкоджає свободі слова на підконтрольних сепаратистам територіях.

E. ПРАВА НА СВОБОДУ ОБ’ЄДНАННЯ ТА ОРГАНІЗАЦІЇ: 7 / 12 (−2)

E1.      Чи існує свобода зібрань? 2 / 4 (–1)

Конституція гарантує свободу мирних зібрань, проте вимагає від організаторів завчасно попереджувати органи влади про проведення демонстрацій. Україні бракує закону, що регламентував би проведення демонстрацій і, особливо, передбачав свободу зібрань.

Погрози та насилля з боку недержавних акторів регулярно перешкоджають певним групам проводити заходи, особливо такі, що спрямовані на захист прав жінок та ЛГБТ-осіб. У 2018 році ряд масштабних зібрань та подій, присвячених правам ЛГБТ, пройшли у Києві, Одесі та Кривому Розі без серйозних проявів насилля через значний тиск з боку міжнародної спільноти на уряд щодо їх дозволу. Однак набагато більше подій було скасовано чи перервано через погрози або насилля.  У травні масштабну ЛГБТ-подію було скасовано перед відкриттям після того, як підбурювачі з боку ультраправих прибули на місце та погрожували нападами на учасників, у той час як поліція залишалась бездіяльною. У листопаді, ультраправі бойовики з димовими шашками та перцевими балончиками напали на учасників маршу за права трансгендерних людей. Крім того, надходилаінформація про те, що контр-протестувальники, ніби за допомогою представників поліції, виривали феміністичні банери, які несли учасники маршу в Києві у Міжнародний жіночий день. Поліція неодноразово стверджувала, що не в змозі гарантувати безпеку на таких подіях, незважаючи на достатній для підготовки час. 

Зміна балу: Бал знизився з 3 до 2 через те, що праворадикальні екстремісти застосовують все більше погроз і насилля для запобігання або зриву громадських обговорень, зустрічей та демонстрацій.

 

E2.      Чи забезпечується свобода неурядових організацій, зокрема тих, що займаються захистом прав людини, – а також діяльності у галузі державного управління? 2 / 4 (–1)

Значна кількість  громадських груп з різними соціальними, політичними, культурними та економічними інтересами з’явилась або активізувалась після того, як Янукович покинув країну в 2014 році, і багато з них мають змогу впливати на прийняття рішень на різних урядових рівнях.

Однак  в останні роки НДО зіткнулись зі зростаючою кількістю обмежень та погроз застосування насильства. У березні 2017 році Порошенко підписав закон, що збільшив нагляд за НДО, які фокусуються на боротьбі з корупцією, вимагаючи від їх керівництва, співробітників та підрядчиків подавати декларації про статки та доходи. У 2018 році зазнали невдачі спроби скасувати чи послабити такий крок, і громадські активісти почали подавати декларації. Законотворці-популісти пізніше використали цю інформацію для звинувачення груп у тому, що вони наносять шкоду Україні на користь зловмисних «іноземних агентів».  Так званий законопроект про іноземних агентів, що може накласти обтяжливу реєстрацію та  інші вимоги до «агентів, що функціонують під впливом держави-агресора», було представлено у вересні. Законопроект, який був підтриманий Порошенком, спрямовано насамперед на групи, підтримувані Росією, однак він все ж викликав занепокоєння стосовно можливого впливу на громадські організації, які  залучають закордонні гранти.

Насилля проти громадських активістів зросло у 2018 році, й більше ніж 50 нападів на активістів та правозахисників було зафіксовано протягом перших дев’яти місяців року. Під загрозою знаходяться, зокрема, активісти по боротьбі з корупцією та захисники прав ЛГБТ-людей. У листопаді Катерина Гандзюк, активістка, яка займалась антикорупційними розслідуваннями і проводила моніторинг діяльності поліції у Херсоні, померла від травм, отриманих після того як нападник декількома місяцями раніше вилив на неї сірчану кислоту.  Миколу Бичка, молодого захисника навколишнього середовища у Харкові, що організовував кампанії проти корупції та забруднення місцевих водосховищ викидами заводу з переробки відходів, було знайдено повішеним у лісі біля його села у червні. Друзі та родина, а також інші активісти вважають  смерть Бичка  підозрілою, однак поліція відмовилась повністю розслідувати справу та закрила провадження наприкінці року.

Напади на публічні заходи, організовані НДО, посилили серед груп думку про те, що завчасне оголошення про такі події може призвести до погроз застосування насилля. Генеральний прокурор у вересні висловив думку про те, що громадські активісти самі спровокували напади на себе через критику влади.

Зміна балу: Бал знизився з 3 до 2 через хвилю фізичних нападів на громадських активістів та нездатність влади провести ефективні розслідування і судове переслідування у відповідь.

E3.      Чи існує свобода профспілок та аналогічних професійних організацій? 3 / 4

У країні функціонують профспілки, однак страйки та протести з боку робітників відбуваються нечасто, оскільки найбільшому об’єднанню профспілок, що походить від трудової спілки радянської епохи, бракує незалежності від уряду та роботодавців на практиці. Власники заводів все ще мають можливість примушувати своїх робітників голосувати відповідно до своїх вподобань. Деякі профспілки також мають обмежений доступ або не мають жодного доступу до промислових підприємств на Сході України, що знаходяться у власності олігархів.

F. ВЕРХОВЕНСТВО ПРАВА: 6 / 16

F1.       Чи існує незалежна судова система? 1 / 4

Україна довгий час страждала від корумпованих та політизованих судів, й останні ініціативи з реформування судової системи сповільнились або не виправдали очікувань. Конкурентний процес відбору судів до нового Верховного Суду було ініційовано у 2016 році, але він потрапив під потужну критику з боку громадського суспільства та інших спостерігачів через відмічений брак прозорості та необхідних консультацій і через нездатність відсіяти кандидатів, які не відповідали усім вимогам. Процес продовжиться у 2019 році.

У червні 2018 року Порошенко підписав закон про створення довгоочікуваного антикорупційного суду. Після критики з боку Міжнародного валютного фонду (МВФ) та Сполучених Штатів, до закону через короткий час було внесено поправки, через які вже наявні випадки корупції потрапили до його компетенції. 39 суддів ще мають бути відібрані для роботи в новому органі. Як і у випадку з призначеннями до Верховного суду, лишається занепокоєння що не буде дотримано положень, спрямованих на забезпечення чесної конкуренції та відбору суддів.

У березні Громадська рада доброчесності України (ГРД) – орган, що складається з представників громадянського суспільства, на яких покладено завдання  надавати поради Вищій кваліфікаційній комісії суддів України (ВККС) стосовно етичності та доброчесності кандидатів на суддівські посади – оголосила, що дистанціюється від широкого ряду процесів з суддівського контролю. ГРД заявила, що ВККС ігнорує зроблені нею висновки та що її було «використано для легітимізації необхідного результату в очах громадськості та міжнародної спільноти».

F2.       Чи забезпечується належне здійснення правосуддя у цивільних та кримінальних справах? 2 / 4

Хоча існують гарантії належного здійснення правосуддя, на практиці особи з фінансовими ресурсами та політичним впливом можуть уникнути покарання за правопорушення.

Уряд не досяг суттєвого прогресу щодо внутрішніх та міжнародних вимог розслідувати злочини скоєні протягом останніх місяців роботи адміністрації Януковича наприкінці 2013 та на початку 2014 років, включаючи розстріли протестувальників, та покарати їх виконавців. Влада також виявилась нездатною провести ефективні розслідування резонансних вбивств, таких як вбивство журналіста Павла Шеремета за допомогою вибухового пристрою в автомобілі у центрі Києва в 2016 році.

F3.       Чи забезпечується захист від незаконного застосування фізичної сили, а також свобода від воєн та заворушень? 1 / 4

Нерегулярні бойові дії між підтримуваними Росією сепаратистами та українсьою армією  продовжились на Донбасі у 2018-му році й нерідко ставили під загрозу цивільних осіб. Більше 10 000 людей було вбито з початку конфлікту в квітні 2014-го року, включаючи більше ніж 3 000 цивільних осіб, згідно з інформацією  Управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ). УВКПЛ засудило брак інституційних механізмів, покликаних запобігти та покарати за насильницькі зникнення, щодо яких надходилаінформація під час конфлікту, особливо на його ранніх етапах.

За межами Донбасу відбувся ряд резонансних вбивств та замахів на вбивства протягом останніх років, частина з яких була спрямована проти політичних фігур.

F4.       Чи гарантують законодавство, політики та практики рівне ставлення до різних верств населення? 2 / 4

Закон 2012-го року запропонував невичерпний список підстав, згідно з якими забороняється дискримінація. Гендерна дискримінація чітко забороняється конституцією. Однак такий захист впроваджується недостатньо послідовно, і ромська меншина та ЛГБТ-особи на практиці мають справу з потужною дискримінацією. Роми та ЛГБТ-особи і групи загалом користуються захистом поліції чи судової системи від спрямованих на них атак тільки за умови сильного тиску з боку громадського суспільства. Правозахисні групи надавали інформацію про відкриту дискримінацію з боку роботодавців за гендерними та віковими ознаками.

У 2018-му році українські націоналістичні угрупування активно атакували ромів. Під час одного особливо жорсткого нападу в червні, 24-річного чоловіка було вбито, а декілька людей, включно з вагітною жінкою та дитиною, отримали серйозні травми, коли група чоловіків, які можуть бути пов’язані з неонацистським угрупуванням, у масках напала на поселення ромів у Львові. Органи влади рідко розпочинають розслідування подібних випадків насильства, навіть коли зловмисники публічно беруть на себе відповідальність у соціальних медіа, напади зафіксовано журналістами чи поліція спостерігає за інцидентом. У червні надійшла інформація, що одна з екстремістських організацій, яка брала участь у ряді нападів, отримала грант від Міністерства молоді та спорту.

G. ОСОБИСТА НЕЗАЛЕЖНІСТЬ ТА ПРАВА ОСОБИ: 10 / 16

G1.      Чи мають особи свободу пересування, включно з можливістю змінювати місце проживання, роботи чи навчання? 3 / 4

Якщосвободу пересування загалом не обмежено на територіях, підконтрольних владі, триваючий конфлікт з підтримуваними Росією сепаратистами на сході призвів до вимушеного переміщення багатьох мешканців та обмежив свободу пересування в цих регіонах.

G2.      Чи мають особи можливість реалізовувати право володіння майном і створювати приватні підприємства без неправомірного втручання з боку державних чи недержавних акторів? 2 / 4

Уряд вжив заходів щодо зменшення регулювання приватного бізнесу в останні роки. Однак бізнес-середовище знаходиться під негативним впливом розповсюдженої корупції; окрім того, парламент неодноразово продовжував дію мораторію на продаж сільськогосподарських земель.

На підконтрольних сепаратистам територіях, де-факто органи влади, згідно з отриманою інформацією, «націоналізували» значну кількість підприємств та здійснюють жорсткий контроль підприємницької діяльності.

G3.      Чи мають особи соціальні свободи особистості, включно зі свободою вибору партнера у шлюбі, свободою визначати розмір сім’ї, правом на захист від насильства в сім’ї та контролю зовнішнього вигляду? 3 / 4

Загалом уряд не обмежує соціальні свободи, хоча одностатеві шлюби в Україні не визнаються. Домашнє насильство є розповсюдженим, і реакція поліції на поодинокі звернення постраждалих від такого насильства осіб не є належною.

G4.      Чи мають особи рівні можливості та свободу від економічної експлуатації? 2 / 4

Торгівля жінками у межах країни та закордоном з метою продажу для заняття проституцією триває. ВПО особливо вразливі до пов’язаної з торгівлею жінками та примусовою працею експлуатації. Згідно з повідомленнями, командири сепаратистів на сході вербують дітей в якості солдатів та інформаторів.

Трудове законодавство встановлює мінімальну заробітну плату, що відповідає межі бідності, так само як і 40-годиий робочий тиждень та стандарти безпеки на робочому місці. Однак іноді робітники залишаються без оплати, з урахуванням того, що заборгованість по заробітній платі є більш гострою проблемою на Донбасі, а покарання за порушення норм безпеки на робочому місці м’які.

Примітка: вказані вище числові рейтинги та статус не відображають становище у Криму, який розглядається в окремій доповіді. Рівень політичних прав та громадянських свобод  у конкретних географічних межах оцінено у доповідях «Свобода у світі» щодо окремих країн незалежно від того, чи впливає на них держава, недержавні актори або іноземні сили. Спірні території іноді оцінюються окремо, за умови що вони відповідають певним критеріям,  включаючи наявність кордонів, достатньо стабільних для уможливлення щорічних порівнянь.

 

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ