Денуклеаризація Корейського півострова у світлі сучасних викликів

Денуклеаризація Корейського півострова у світлі сучасних викликів
Сьогодні світова спільнота зіткнулася з низкою загроз, зокрема із небезпекою застосування ядерної зброї, яка прирекла б людство до самознищення.

Питання денуклеаризації особливо актуалізувалося на тлі посилення напруги в деяких регіонах, наприклад на Близькому Сходу (вибухи на нафтопереробних заводах у Саудівській Аравії) та в Південній Азії, зокрема між Індією й Пакистаном, конфлікт яких триває ще з 1947 року.

У сфері ядерного роззброєння варто порівняти досвід України і держав Корейського півострова. Пicля pозвaлу CPCP в 1991 pоцi Укpaїнa мaлa понад 2 тис. одиниць ядеpної збpої, aле в 1994-му,підписавши Будапештський мемоpaндум, вiдмовилиcь від них в обмін на гapaнтiю безпеки.Коли ж у 2014 році В. Путiн анексував Крим і окупував частину Донбасу, порушивши умови меморандуму, країни-підписанти не змогли гарантувати Україні безпеку. Згодом вони, звісно ж, ввели проти Росії економічні санкції, але цим не повернули законних територій Україні.

Водночас Д. Трамп і Кiм Чен Ин уже кілька разів обговорювали проблему врегулювання ситуації на Корейському півострові. Світова спільнота загалом позитивно відреагувала на зустріч Трампа і Кiм Чен Ина. Країни ЄС сподівалися, що переговори зменшать напруженість у pегiонi Північно-Східної Азії, а відповідно – і загрозу для самої Європи. Зa iнфоpмaцiєю вiце-пpезидентa Федеpaльної cлужби pозвiдки Німеччини Оле Дiля, бaлicтичнi paкети Пiвнiчної Коpеї, які Пхеньян здатен оcнaстити ядеpними боєголовкaми, можуть доcягти теpитоpiї Євpопи.

Під час другої зустрічі Дональда Трампа і Кім Чен Ина, що відбулася у в’єтнамському Ханої в лютому 2019-го, не вдалося досягнути якогось прогресу з питань денуклеаризації півострова. Президент США вимагає, щоб Пхеньян провів спочатку ядерне роззброєння, і лише після цього будуть зняті економічні санкції проти КНДР, однак лідер Кореї із таким планом не згодний. Третя зустріч очільників двох країн відбулася в червні 2019 року в демілітаризованій зоні на кордоні Південної і Північної Корей і носила швидше декларативний і піарний характер.

Отже, чи піде Північна Корея на остаточну і повну денуклеаризацію Корейського півострова? Зважаючи на сучасну міжнародну ситуацію, зокрема і на досвід України, що не отримала швидкої і ефективної допомоги від країн-гарантів в умовах збройної агресії з боку Російської Федерації, Пхеньян цього не зробить. Ба більше, Корея прагне, аби США визнали її ядерною державою, як це було з Індією і Пакистаном у 1998 році. Спершу на них також наклали санкції, які були скасовані через декілька років. Для Індії та Пакистану ядерні арсенали є важливим стримуючим чинником.

Зростання геополітичної напруги на Близькому Сході і в Південній Азії, агресивна боротьба ключових гравців за посилення впливу в певних регіонах може призвести до непередбачуваних наслідків, зокрема до збройної конфронтації, яка буде руйнівною для всіх сторін. Тому у цій ситуації найперше потрібно зменшити напругу в регіонах дипломатичними силами. Також варто, щоб ключові ядерні держави – Росія і США, що мають майже 7 тис. одиниць ядерної зброї, почали переговори про скорочення своїх арсеналів хоча б на 200 одиниць кожна на знак їхньої доброї волі.

 

Використання матеріалів «Matrix-divergent» дозволяється за умови посилання на «matrix-info.com»
Для інтернет-видань обов’язкове зазначення автора публікації та пряме, відкрите для пошукових систем гіперпосилання у першому абзаці на конкретний матеріал. 
Думки, викладені у публікаціях, відображають позицію їх авторів. Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори. Редакція може не погоджуватись із думкою авторів публікацій.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ