Дерусифікація: Федір Ушаков

Дерусифікація: Федір Ушаков

15 жовтня 2013 року тодішній голова Севастопольської міськдержадміністрації Володимир Яцуба на мітингу, присвяченому пам’яті Федора Ушакова, сказав: “Хочу побажати, щоб ми пам’ятали свою історію, шанували тих великих мореплавців, героїв Росії, які віддали своє життя за незалежність Батьківщини. Історія вчить: той, хто не знає своєї історії, вчить історію інших народів”[1]. Як не дивно, слова українського чиновника виявилися пророчими: уже через кілька місяців В. Яцуба організовував протидію київському Євромайдану.

Пересічні ж громадяни роблять “своєю” будь-яку історичну подію, часто забуваючи про справді українських діячів. Наприклад, про командувача Чорноморської козацької флотилії Сидора Білого, який власне й здобув важливі морські перемоги для “російської зброї”. За підрахунками дослідників, тільки за десять днів боїв під Кінбурном у жовтні 1787 року кошовий отаман зі своєю флотилією (майже 200 чайок) спалив 6 лінійних суден, розбив 30 кораблів, зокрема капітан-пашинський та віце-адміральський, узяв у полон 3 тис. осіб. У тому ж році Федір Ушаков командував лише лінійним кораблем “Святий Павло”.

Під час російсько-турецької війни Ушаков “переміг” у Керченській битві (8 липня 1790 р.), біля острова Зміїний (14 червня 1788 р.), на траверзі коси Тендра (28 серпня 1790 р.) та біля мису Каліакрія (31 липня 1791 р.). Однак часто баталії мореплавця закінчувалися не розгромом сил ворога, а їхньою втечею. Лише у битві при Тендрі Ушакову вдалося захопити 66-гарматний фрегат “Мелекі Бахрі” та знищити флагмана турецького флоту – 74-гарматну “Капуданію”. 

Російські історики стверджують, що Ушаков був творцем нової наступальної тактики: “Він не тільки зламав усі догми застиглої лінійної тактики, яку використовували у західноєвропейських флотах того часу, але й розробив та виконав нові маневрені форми бою”[2]. Однак усе це мореплавець “запозичив” у кошового отамана С. Білого, якого Ушаков знав особисто. Флотоводець досконало вивчив тактику бою козацьких веслувальних кораблів проти турецьких, а згодом успішно переніс її на дії флоту “великого моря”, ставши у такий спосіб “новатором у тактиці вітрильних кораблів”.

Натомість, нам щоразу навіюють міфи про “непереможність російської зброї” та її геніальних полководців, увіковічнюючи їх імена на українських землях, зокрема, Федора Ушакова, який був командувачем Чорноморського флоту лише два роки, однак ім’я його й досі уславлене у назвах вулиць, проспектів, площ, інститутів та церков України. Пам’ятники адміралу встановлені у Керчі, Миколаєві й Херсоні.

Радянський антрополог, історик-археолог та скульптор, розробник методики відновлення зовнішнього вигляду людини на основі скелетних залишків Михайло Герасимов відновив прижиттєвий образ легендарного адмірала. Ушаков виявився не зовсім схожим на відомий портрет, що зберігається в Ермітажі: замість витонченого вельможі перед нами постав чолов’яга з широкими вилицями, масивним вольовим підборіддям та коротким широким носом. Досліджуючи череп Ф. Ушакова, М. Герасимов зауважив малі розміри мозкового відділу, невисоке і широке, мало профільоване обличчя[3].

У 2001 р. Російська православна церква піднесла Ф. Ушакова до лику святих. У Діянні про його канонізацію сказано: “Сила його християнського духу проявилась не лише у славних перемогах у боях за Батьківщину, але й у великому милосерді, котрому дивувались навіть переможені ним вороги… милосердя адмірала Федора Ушакова покривало всіх”.

 

 

 

[1] Тут і далі цитуємо за: Кримська світлиця: Мамчак Мирослав. Федір Ушаков і Сидір Білий: хто більше здолав ворогів у Чорному морі?

[2] Тарле Е.В. Адмирал Ушаков на Средиземном море

[3] Тут і далі цитуємо за: МРОЧ:Звягин В. Н. Адмирал Ушаков: “Посмертная судьба” останков

 

 

 

Використання матеріалів «Matrix-divergent» дозволяється за умови посилання на «matrix-info.com»
Для інтернет-видань обов’язкове зазначення автора публікації та пряме, відкрите для пошукових систем гіперпосилання у першому абзаці на конкретний матеріал. 
Думки, викладені у публікаціях, відображають позицію їх авторів. Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори. Редакція може не погоджуватись із думкою авторів публікацій.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ