Дещо про псевдоцитати з Лєніна і Троцького на честь гетьмана Скоропадського

Дещо про псевдоцитати з Лєніна і Троцького на честь гетьмана Скоропадського
Останніми днями, вочевидь з огляду на 100-річчя Гетьманату, в інтернеті поширювалося висловлювання нібито В. Лєніна, яке з невеличкими відмінностями виглядає таким чином: “Если удержится Гетманщина, то Россия возвратится в границы Московского княжества XV века!”. Першоджерела цитати, звісно ж, нема. І не може бути, позаяк В. Лєнін такого не писав і не говорив! Немає її у повному зібранні його творів, як і в листуванні та наказах вождя більшовиків.

Звідки ж взялася ця фраза? Вона у кількох не суттєво відмінних редакціях почала фігурувати в працях гетьманців-монархістів на еміграції (Кущинського та Войнаренка), але без відсилки на будь-яке джерело чи навіть дату. Автори лише вказують, що В. Лєнін говорив її петроградським робітникам у 1918 році. Чути її на власні вуха, як ми розуміємо (хто знає їхні біографії), вони не могли, але прекрасно розуміли пропагандистську цінність для Гетьманського руху такої вигадки!

Так само багато людей цитують – серед них є навіть відомі і сивочолі вчені -що Л. Троцький називав П. Скоропадського “українським Бонапартом”. Це – правда, але вирвана з контексту і перекручена! Насправді ж Л. Троцький так принизливо «тролив» П. Скоропадського (додаючи, ще й деякий “німецький” супровід) і, до того ж, так само поряд з ним, буквально в одному ж абзаці, «бонапартами» він, насміхаючись, називав й інших діячів-супротивників, але вже “білого” руху! Треба читати Л. Троцького – це теж корисно, як читати праці усіх історичних постатей, а не вигадані чи вирвані з контексту нібито “цитати” авторитетних діячів чи мислителів минулого.

Читати взагалі корисно, а думати й аналізувати – ще корисніше.

Тож, не робімо ведмежої послуги такими “крилатими цитатами” ні П. Скоропадському, ані будь-яким іншим фігурантам чи то українського, чи то світового минулого.

 

Використання матеріалів «Matrix-divergent» дозволяється за умови посилання на «matrix-info.com»
Для інтернет-видань обов’язкове зазначення автора публікації та пряме, відкрите для пошукових систем гіперпосилання у першому абзаці на конкретний матеріал. 
Думки, викладені у публікаціях, відображають позицію їх авторів. Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори. Редакція може не погоджуватись із думкою авторів публікацій.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ