Десять технологічних проривів 2019 року від Білла Гейтса

Десять технологічних проривів 2019 року від Білла Гейтса
У квітні 2019 року MIT Technology review – один із найавторитетніших журналів у галузі технологій, належить Массачусетському технологічному інституту – запропонував бізнесменові Біллу Гейтсу обрати десять технологічних проривів цього року[1].

Б. Гейтс вважає, що уся історія технологічного розвитку людства, починаючи від 4000 р. до н.е., тобто від часів, коли фермери Месопотамії обробляли ґрунт загостреними палицями, й аж до сьогодення, – це процес удосконалення плуга. У 2019 році, на його думку, проривними стануть такі технології:

Спритні роботи. Сучасні андроїди все ще є доволі неповороткими й незграбними, суспільство їх боїться, бо вважає, що вони захоплять світ і залишать людей без роботи. Але нові розробки в галузі механіки і штучного інтелекту дозволять роботам краще навчатись, виконувати більше завдань та ставати спритнішими.

Ядерні реактори нового покоління. У планах дешевша та безпечніша атомна енергетика. Зараз компанії працюють над тим, щоби зменшити розміри реакторів, зробити їх модульними (не більше 10 МВт), збільшити частоту їхнього використання для побутових потреб невеликих міст, не створюючи ризиків для навколишнього середовища.

Прогнозування передчасних пологів. Щороку у світі передчасно народжується 15 млн немовлят. Це основна причина смертності дітей до 5 років. Саме тому вчені працюють над спеціальними ДНК-тестами, що передбачатимуть ризик передчасного народження. Використовувати цю новацію можна буде вже через п’ять років. Коштуватиме такий тест усього 10 доларів.

Кишковий зонд у формі таблетки. Ця новація допоможе легко й безболісно виявити різні хвороби, зокрема в дітей і новонароджених. Учені планують помістити в таблетку мініатюрний мікроскоп, що буде під’єднаний до монітору.

Кастомізовані ліки від раку. Ці препарати вже наближаються до стадії комерціалізації. Ліки будуть працювати дуже точково, зважаючи на особливості організму пацієнта (на відміну від, наприклад, хіміотерапії, яка впливає на весь організм). Технологія ґрунтується на дослідженнях людського ДНК.

Бургери зі штучним м’ясом. За прогнозами ООН, до 2050 року населення планети зросте до 9,8 млрд осіб. До того ж люди стають усе багатшими. Жодна з цих тенденцій не є сприятливою для довколишнього середовища, а особливо тому, що заможні люди їдять більше м’яса. Отже, згідно з прогнозами, до 2050 року людство буде споживати на 70% більше м’яса, ніж у 2005-му.

Завдання вчених – створити продукт, який за смаком і кількістю калорій буде, наприклад, як яловичина, але водночас не походитиме від тварини. Якщо населення планети зростатиме, м’ясо буде дорожчати, а згодом стане й зовсім недоступним для бідних людей. Створення штучного м’яса за низькими цінами дозволить забезпечити людство цим продуктом.

Уловлювач вуглекислого газу. Допоможе розв’язати проблеми кліматичних змін і впливу CO2 на озоновий шар землі. Щоб запобігти небезпечному підвищенню температури, за даними ООН, упродовж століття людству необхідно вилучити з атмосфери майже 1 трлн тонн вуглекислого газу. Учений із Гарварду Девід Кейт підрахував, що уловлювачі, ймовірно, зможуть втягувати тонну вуглекислого газу менш ніж за 100 доларів. Залишається сподіватися, що вчені знають, що вони будуть робити з вуглекислим газом, коли “впіймають” його.

Кардіограма на зап’ясті. Звісно, нові гаджети допомагають людям відслідковувати стан свого здоров’я. Але фітнес-трекери – не найкращі медичні помічники. Саме тому вчені помістили в годинники та браслети прилад для ЕКГ (електрокардіографії), що передаватиме дані безпосередньо лікарям. Це допоможе людям із серцево-судинними захворюваннями запобігти, наприклад, наслідкам інсульту.

Санітарія без каналізації. Понад 2 млрд людей на планеті не мають доступу до безпечної каналізації, тому багато осіб помирає через антисанітарію. У листопаді 2018 року в Китаї на виставці Reinvented Toilet Expo Білл Гейтс представив прототип туалету, якій працює без води. Він назвав його “найзначнішим досягненням у галузі санітарії майже за 200 років”[2]. За словами Гейтса, “гаджет”, для роботи якого не потрібна каналізація, може надійти в продаж уже через 1-2 роки. У цій системі переробка відходів відбувається просто всередині унітазу. Поки ініціатива працює над двома проблемами: зниження ціни для доступності в країнах із невеликим доходом, а також створення громадських туалетів у малих бідних селищах.

Голосові асистенти зі штучним інтелектом, що розмовляють “по-справжньому”. Такі пристрої поки не доступні споживачам. Хоча Siri, Alexa та інші електронні помічники все більше входять у вжиток, ми не можемо спілкуватись із ними так, як із людьми. Набір їхніх функцій наразі дуже обмежений, хоча він і розширюється щодня. Наприклад, зараз фахівці із семантики програмують логічні мовні конструкції для голосових помічників, щоби вони розуміли команди людей. Ще один напрям вдосконалення – синтез мови для асистентів. Користувачі хочуть чути справжні людські голоси, а не металеві баритони роботів. Як тільки ці оновлення застосують, значення голосових помічників може значно зрости.

Серед компаній та організацій, що займаються розвитком і впровадженням десяти актуальних у 2019 році технологій, є Google, Alibaba, Amazon, OpenAI, Akna Dx, BioNTech, Genentech, Beyond Meat, Impossible Foods, Carbon Engineering, Climeworks, а також американські виші – Університет Карнегі-Меллона, Мічиганський і Каліфорнійський університети, Університет Південної Флориди і навіть Массачусетська лікарня загального профілю. Білл Гейтс є інвестором більшості перерахованих установ та компаній.

Усі ці технології не є фантастикою чи далеким майбутнім – над ними вже сьогодні працюють університетські вчені та інженери великих корпорацій у різних країнах світу. Ці пристрої та інновації можуть допомогти людству із вирішенням глобальних проблем. 

[1] MIT Technology review: 10 Breakthrough Technologies 2019

[2] Youtube: Bill Gates talks toilets

 

Використання матеріалів «Matrix-divergent» дозволяється за умови посилання на «matrix-info.com»
Для інтернет-видань обов’язкове зазначення автора публікації та пряме, відкрите для пошукових систем гіперпосилання у першому абзаці на конкретний матеріал. 
Думки, викладені у публікаціях, відображають позицію їх авторів. Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори. Редакція може не погоджуватись із думкою авторів публікацій.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ