ДЖЕЙМС БРУК: Україна виходить з ізоляції

ДЖЕЙМС БРУК: Україна виходить з ізоляції

Транспортні сполучення завчасно вказують куди суспільство рухається фізично та ментально.
П’ять років тому всі дороги України вели до Москви. Тепер вони ведуть на захід.
Сушею більше українців подорожували поїздом до Європи ніж до Росії, вперше після того, як в кінці дев’ятнадцятого століття були побудовані царські залізниці. Подорожуючи на 20 нових поїздах, запущених до ЄС минулого року, пасажирські перевезення Україна-ЄС подвоїлися. На противагу цьому, залізничні пасажирські перевезення України-Росія скоротилися на 15%.

Щодо легкових автомобілів Польща та Словаччина будують автомагістралі з чотирма смугами, які досягнуть західних кордонів України на початку 2020-х років. Навіть без цих автомагістралей оголошення в київському метро рекламують квитки в одну сторону з Києва до Варшави за еквівалент 8 доларів.

Три роки тому московські експерти глузували, що, забороняючи пряме сполучення між Україною й Росією, Україна рубає гілку, на якій сидить.

А зараз в Україні – найбільший авіаційний бум у Європі.

Візьмімо харківський аеропорт. У часи СРСР його побудували, щоб українці звідти літали до Москви та Ленінграду. А через три роки після втрати всіх польотів до Росії – аеропорт побив рекорд. Майже мільйон пасажирів – у двадцять разів більше, ніж у 2002 році.

Замість того, щоб робітники літали працювати в Росію, російськомовні харків’яни тепер дешево літають польськими авіалініями LOT до Варшави, Wizz Air до Катовіце, Гданська та Вроцлава й Ernest Airlines – до Риму та Мілана.

Від сходу до заходу аеропорти України вводять нові прямі рейси до Європи, виводячи країну з її історичної ізоляції. У минулому році пасажиропотік у Херсоні зріс на 42%, у Львові – на 48%, а в Києві (Жуляни) – на 52%. У 2018 році Київ “Жуляни”  прийняв 2,8 мільйона пасажирів, що в 100 разів більше, ніж у 2010 році. Як сполучення Wizz Air, Київ Сікорський пропонує киянам прямі рейси до 51 міста. З них 41 – до ЄС. 

Київ Бориспіль залучив 10 нових авіакомпаній, відкрив 25 нових напрямків і збільшив потік на 2 млн пасажирів минулого року. Разом з Ryanair, що почав надавати перевезення у вересні до 17 міст ЄС, Бориспіль планує відновити термінал F і інвестувати в розширення терміналу D.

На заході Львів має прямі рейси до 30 міст, з них  всі, крім двох, до ЄС. У Львові та Києві Сікорському близько 90% пасажирів літають між країнами. Поширюючи дешеві перельоти до ЄС по всій країні, очікують, що Ryanair і Wizz Air підуть на розширення цього літа, починаючи з Одеси та Харкова.

У березні минулого року, коли Президент Петро Порошенко взяв участь у підписанні угоди з Ryanair у Борисполі, він захоплювався тим, що найбільша авіакомпанія Європи допоможе мільйонам українців відкрити ЄС.

Дійсно, відбулось безпрецедентне суспільне зрушення в українській історії, мільйони українців пізнають Європу безпосередньо самі – через роботу, туризм і навчання. У 2017 році, на початку введення 90-денного безвізового режиму, українці були в числі перших громадян, які отримували дозвіл на тимчасове проживання в ЄС. Польща після 2014 року випередила Росію як головне джерело грошових переказів від українців, які працюють за кордоном.

А вплив відкритих кордонів до ЄС вже такий, що один із одеських власників готелів скаржився у вересні на втрату клієнтів “вищих класів” минулого літа. Ну навіщо їм тепер в Одесу, якщо можна полетіти до Ріміні?

Минулого року на церемонії підписання договору з Ryanair у Борисполі, виконавчий директор Ryanair Майкл О’Лірі виправив президента України. Ірландець сказав, по суті, що його авіакомпанія не хоче стати літаком для українських гастарбайтерів. Бізнес-модель Ryanair – і її потужна маркетингова машина – намагається привезти мільйони європейців до України.

Через вісім місяців, 20 листопада, головний комерційний директор компанії Ryanair Девід О’Брайен поінформував Порошенка про плани його авіакомпанії: інвестиції у розмірі 1,5 млрд. доларів для напрямків України, збільшення пасажиропотоку з 1 млн. у 2019 році до 5 млн. у 2023 році.

Наступного дня, 21 листопада, генеральний директор Wizz Air Йожеф Вараді зустрівся з Порошенком і пообіцяв вкласти 2,5 млрд. доларів у напрямки  України, розмістити тут до 20 аеробусів, а до 2025 року перевезти 6 млн. пасажирів.

Тим часом, італійська авіакомпанія з низькими цінами  Ernest Airline виокремив Італію як свою сферу впливу, пропонуючи регулярні рейси між Києвом Сікорським і шістьма італійськими містами. SkyUp, нова бюджетна українська авіакомпанія, пропонує регулярні рейси до Кіпру, Іспанії та Португалії.

Росте покоління українців, які ніколи не бували в Москві чи Санкт-Петербургу. Вони зорієнтовані на  кафе у Кракові або музеї у Франції.

Цієї весни, коли Україна знову зазеленіє, станеться ще одна подія. 

В той час як українці зациклені на політиці, європейці будуть вивчати свої електронні повідомлення про те, куди ж є вигідні пропозиції на вихідні. Вони відкриють для себе нові місця, просочені історією, куди не треба віз, з мінімальною вуличною злочинністю та дуже низькими цінами – все на відстані 2-3 годин польоту з більшості міст ЄС.

Глухою зимою мало хто в Києві сьогодні усвідомлює наслідки економічних моделей бюджетних авіаліній. Один британець  сказав, що Київ стане місцем для чоловічих компаній.

Можливо. Але те, що я бачу з місця, де я живу, в одному кварталі від Київських Золотих Воріт, – це групи іноземців, які слухають екскурсоводів, які різними мовами розповідають про Ярослава Мудрого.

Минулого жовтня мій син Вільям і я полетіли до Софії, Болгарія, на вихідні. Ми поселились в квартирі з Airbnb в одному кварталі від софіївського еквіваленту Хрещатику. Гуляючи центром міста в похмуру погоду, ми постійно стикалися з групами іноземних туристів – в основному парами різного віку – які йшли за гідами, які тримали дерев’яні таблички: «Вільний тур по місту».

Що сталось? Я запитав одного волонтера-гіда, студента університету. Він відповів: «Ryanair» почав літати тут у 2016 році». Сьогодні Ryanair літає з 23 міст ЄС до Софії. Що вони бачать? Просочене історією місто, з низьким рівнем злочинності, без віз і з дешевими цінами.

Основа створена для того, щоб 2019 рік став роком, коли європейці відкриють Україну

James Brooke is editor-in-chief of the Ukraine Business News.

 

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ