Експансія річкових дельт

Експансія річкових дельт
Річкові дельти збільшують розміри – поки що. Не зважаючи на підвищення рівня морів, ці простори, що відіграють важливу роль у господарстві (порти) й екології (болота), упродовж останніх десятиліть лише збільшувались, але ця тенденція не протримається довго – пише Сід Перкінс у журналі Scientific American.

Група гідролога Яапа Найнгуїса із голландського Утрехтського університету проаналізувала приблизно 11 тис. дельт на всій Землі, базуючись на супутникових даних і польових спостереженнях. Використовуючи комп’ютерні симуляції, науковці підрахували потім, як припливи й морські хвилі, а також людське втручання в долини рік, впливали на формування і розміри дельт за період від 1985 до 2015 років. На східному узбережжі Південної Америки та на південних, східних і південно-східних берегах Азії масова вирубка лісів у притоках багатьох річок призвела до того, що вода приносить все більше осадів з середини континенту та залишає їх коло гирла – саме тому дельти розросталися упродовж останніх тридцяти років. (Одним з таких прикладів є зображена на ілюстрації дельта Гангу). Натомість у Північній Америці все було інакше – дамби там затримали значну частину седиментів, не даючи дельтам розростатися.

Хоч в охоплений дослідженнями період рівень океанів підвищився на 10 см, загальна поверхня річкових дельт на Землі збільшувалася у той самий час в середньому на 54 км2 у рік – поінформували науковці у січні 2020 року в Nature. Однак, на їхню думку, описаний тренд незабаром зміниться на протилежний. Так само вважає Моллі Кеог, дослідниця мокрих теренів із Університету Тулейн, яка не була членом групи Найнгуїса. Вона звертає увагу на прогнози, в яких ідеться, що до кінця ХХІ століття рівень океанів зросте, можливо, навіть на 60 см. На додаток дельтові осади мають схильність провалюватись під своєю вагою.

Цей “подвійний удар”, як це окреслює Кеог, призведе до того, що у найближчі десятиліття земельні дельти почнуть поступово стискатися. Наслідки будуть різними – від знищення інфраструктури та сільського господарства на теренах, розташованих найнижче, до занепаду риболовлі та затоплення густо населених територій.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Космічна криза Клопітне добриво