Електромагнітна безпека людини

Електромагнітна безпека людини
За останні кількадесят років електромагнітне забруднення навколишнього середовища зросло настільки суттєво, що ВООЗ почала вважати цю проблему однією з найбільш актуальних для людства. Фізики й екологи також попереджають, що електромагнітне забруднення може мати катастрофічні наслідки для всього живого на планеті.

Електромагнітні поля оточують нас скрізь – на роботі, в транспорті, вдома й на відпочинку. Технічний прогрес зупинити неможливо, як і сховатися від цивілізації, тому ми повинні адаптуватися до технічних реалій і намагатись мінімізувати шкідливий вплив електромагнітного смогу.

У процесі життєдіяльності організму на рівні клітин проходить безліч електричних і хімічних реакцій, якість яких залежить від температури навколишнього середовища і електромагнітних полів Землі та космосу. Але якщо до цього природнього впливу додати ще й потужну електромагнітну дію штучного, техногенного характеру, то в “енергетичній системі” людини може виникнути “збій”, який призведе до відхилень в роботі того чи іншого органу, й спричинить захворювання.

Головними джерелами електромагнітного забруднення є поля високої частоти 100 Мгц-3 Ггц, та промислові поля низької частоти 50 Гц. Електромагнітні поля високої частоти генерують передавачі стільникового зв’язку, мобільні телефони, пристрої WI-FI, мікрохвильові печі, радіотелефони, радіо- та телевізійні передавачі. При достатній щільності випромінювання негативний вплив таких полів є доволі суттєвим. Насамперед, він вражає мозок і репродуктивну систему, особливо у дітей.

Найбільшим джерелом полів високої частоти є стільникові передавачі і самі телефони. Мобільний зв’язок в нашій країні розпочинався з системи GSM, яка для роботи використовувала значно потужніші поля, ніж альтернативна система CDMA. Тому й телефони, якими ми користувались10-15 років тому, були потужними радіовипромінювальними пристроями. На щастя, з впровадженням систем 3G, сучасні смартфони можуть працювати на значно менших потужностях. Однак під час дзвінка телефони, особливо старіших моделей, випромінюють в десятки разів більші поля, ніж під час розмови. При нормальній щільності електромагнітного поля 2,5 мкВт/см2, телефон, який працює в системі 2G, під час виклику може випромінювати 10-20 мкВт/см2, а сучасний смартфон – тільки 0,2-04 мкВт/см2.

Навіть якщо ми не користуємося мобільним телефоном, він періодично випромінює сигнал, щоб обмінятися даними з базовою станцією. І якщо в невеликому приміщенні – як от шкільному класі чи лекційній аудиторії – багато телефонів, то надто висока напруженість електромагнітних полів може зашкодити учням, студентам та викладачам. Тому під час уроків чи занять необхідно обов’язково вимикати телефони.

Негативно впливають на організм і стільникові передавачі, особливо, якщо вони встановлені на житлових будинках без додаткової щогли. На жаль, деякі керівники ЖКГ, піддаючись спокусі додаткового заробітку, нехтують здоров’ям мешканців будинку. За таких обставин щільність поля у квартирах на останньому поверсі може сягати 10 мкВт/см2, що в 4 рази перевищує норму.

Іншими джерелами потужного поля є радіотелефони та пристрої WI-FI. Якщо раніше радіотелефони були небезпечні через різноманітні неякісні підробки, то сьогодні ця проблема майже зовсім зникла. Потужність найпростіших побутових пристроїв WI-FI також доволі помірна, і часто навіть менша, ніж загальний електромагнітний фон.

Електромагнітні поля низької промислової частоти 50 Гц при певних потужностях можуть завдати значно більшої шкоди організму людини, оскільки наша “енергетична система” функціонує саме на низьких частотах. Особливо шкідливим є довготривале перебування в таких потужних полях під час сну. Тому варто перевірити домівку, і особливо дитячу кімнату.

Низькочастотні поля генерують лінії ЛЕП, трансформатори, побутові прилади та електричні мережі домівки чи офісу, тобто будь-які провідники, якими тече струм 220/380 В і частотою 50 Гц. Згідно міжнародних норм, магнітне поле не має перевищувати показники 2-3 мГаусс. Але в деяких квартирах в місцях проходження металевих труб показники сягають 8 мГаусс, а у офісах – до 10 мГаусс, через що працівники можуть погано себе почувати. Варто з’ясувати, поруч з чим розташована ваша домівка чи офіс, перевірити справність блоків живлення комп’ютерів і прокладати електричні кабелі максимально далеко від робочого чи спального місця.

Біля ліній ЛЕП індукція магнітних полів може досягати 10 мГаусс, а на відстані 10-15 метрів від опори показники суттєво наближуються до норми.

Щоб мінімізувати негативний вплив електромагнітних полів на людину не слід використовувати радіотелефони застарілих зразків, краще замінити їх звичайними провідними телефонами. Встановлювати пристрої WI-FI варто подалі від дитячої кімнати і спальні, налаштовувати їх на мінімальну потужність та відключати на ніч.

При користуванні мобільним телефоном краще застосовувати провідну гарнітуру, а в процесі набору абонента тримати трубку на відстані. Також варто замінити стару модель телефона на сучасну, яка працює на значно менших потужностях. Для тривалих розмов використовувати 3G і мобільного оператора, який забезпечує найкращий зв’язок телефона з базовим передавачем. Школярам і студентам під час занять в приміщенні слід вимикати мобільні телефони, а дітям до 13 років й зовсім не користуватись ними. Також не варто довго користуватись телефоном в автомобілі, оскільки металевий корпус екранує сигнал і збільшує потужність випромінювання.

Не варто розташовувати робочі і спальні місця поблизу холодильників і інших побутових пристроїв, які випромінюють потужне магнітне поле. На ніч краще виймати з розетки електричні пристрої, розташовані поблизу спального місця.

З розвитком технічного прогресу нас все більше будуть оточувати нові пристрої, які випромінюють електромагнітні поля. Однак еволюція людини триває. Тому використовуючи наведені рекомендації, а також періодично відпочиваючи на природі, ми зможемо мінімізувати негативний вплив технічного прогресу на наше здоров’я.

 

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ