Емоції, сховані під маскою

Емоції, сховані під маскою
У рамках запобігання пандеміїкоронавірусу, було запроваджено вимогу носити маски. Попри користь для здоров’я, вони спричиняють відчуття дискомфорту через обмежений доступ до такого важливого чинника іджерела інформації, як обличчя іншої особи – пише Аріадна Цьонжеля в журналі Świat Nauki.

Як каже професор Клаус-Крістіан Карбон із відділення загальної психології й методології Університету Отто-Фрідріха, що в німецькому Бамберзі, головною проблемою є той факт, що це не минеться без впливу на суспільні взаємозв’язки. Дослідження, які Карбон провів у квітні 2020 року, продемонстрували, що особи, які носять маски, почуваються незвично. Однак відчуття дискомфорту зменшується, коли багато людей довкола також у масках.

Які ще проблеми може спричинити носіння масок? У новому експерименті Карбона взяла участь 41 особа у віці від 18 до 87 років. У дослідженні було використано фотографії 12 осіб (шість жінок і шість чоловіків) різного віку. Обличчя кожної особи на фотографії виражало певну емоцію: злість, огиду, страх, радість чи смуток, або зберігало нейтральний вираз. До фотографій за допомогою графічної програми було додано ідентичні маски бежевого кольору. Учені старалися, щоб фотографії виглядали максимально реалістично. Кожному учасникові експерименту показали повний набір фотографій 12 осіб у масках і без них, разом 144 фото. Піддослідних попросили не лише визначити, яку емоцію виражає обличчя на фотографії, але й оцінити те, наскільки вони переконані у своєму виборі.

Учасники легко ідентифікували вираз обличчя без маски. Та коли їм довелося оцінювати обличчя в масці, то правильність впізнавання суттєво зменшилася щодо всіх емоцій, окрім страху. Як виявилось, смуток часто сприймали як огиду чи нейтральний вираз, натомість злість – як смуток, огиду чи нейтральний вираз. У 38% випадків відразу ідентифікували як злість. Усі емоції, окрім страху, часто плутали із нейтральним виразом. Задекларована впевненість в оцінюванні також була значно нижчою у випадку облич у масках. Результати дослідження було опубліковано 24 травня на інтернет-сторінці Університету Отто-Фрідріха у Бамберзі.

Складність із розпізнаванням емоцій на частково закритому маскою обличчі може спричинити численні непорозуміння, про що варто пам’ятати у цій ситуації. На думку Карбона,ці обмеження в експресії і комунікації ми можемо й мусимо намагатися компенсувати різними способами. Наприклад, рішенням може бути підвищення експресії мови тіла, жестів та вербальної комунікації. З’явилися також інші пропозиції, як-от проєкт прозорої маски, яка б дозволяла бачити уста людини. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Штучний інтелект в астрофізиці Надто багато бруківки