Епідемія корупції: несподівані наслідки COVID-19

Епідемія корупції: несподівані наслідки COVID-19
Проблема корупції в Україні не є новою, як і толерантне ставлення багатьох українців до ситуацій, коли вони за допомогою хабаря розв’язують власні проблеми. Але епідемія коронавірусу й початок вакцинальної кампанії породили нову корупційну нішу, яка заганяє в глухий кут і корупціонерів, і державу.

Домінування корупційного менталітету?

Українці ставлять корупцію на перше місце серед найважливіших проблем для держави. Як показали результати 9-ї хвилі Національного опитування щодо громадянського залучення, хабарництво найбільшою проблемою назвали 50% респондентів, кризу на Донбасі – 42%, а бідність – 37%. Водночас автори дослідження звертають увагу на певну непослідовність у ставленні українців до корупції. Попри те, що абсолютна більшість (91%) переконана, що корумповані чиновники мають бути усунені з посад, 66% респондентів вважають, що якщо можна розв’язати проблему з державним службовцем за допомогою винагороди, українці спробують цим скористатися.

Хоча 65% погоджуються, що кожен, хто пропонує хабар, має нести таку саму відповідальність, як і той, хто його бере, майже 50% респондентів переконані, що не дістануть медичної допомоги чи вищої освіти, якщо не дадуть хабаря. Й 18% українців вважають доступ до медичних послуг критичною проблемою для держави. Та тут можна додати, що тривала пандемія COVID-19 спричинила дещо парадоксальний корупційний ефект. Тоді як деякі українці скаржаться, що мусять платити хабарі, щоб дістати медичні послуги, є вже багато таких, хто дає хабаря, щоб цих послуг не отримати.

COVID-корупція

В Україні процвітає ринок фальшивих COVID-сертифікатів. СБУ та поліція від початку 2021 року відкрили понад тисячу кримінальних справ щодо підроблення сертифікатів вакцинації та тестів на коронавірус. З огляду на те, що приблизно половина українців, за даними різних опитувань, ще зовсім недавно заявляла, що не планує щепитися, а антивакцинаторські рухи й далі нагнітають ситуацію, можна припустити, що масштаби цього явища набагато більші. Очевидно, цю “індустрію” стимулює й обов’язковість щеплення для певних професій, як-от вчителі й держслужбовці.

У МОЗ проводили моніторинг соцмереж, який допоміг виявити 210 тис. згадок про можливість підробити COVID-сертифікат. Така “послуга” коштує приблизно 3 тис. грн, тоді як вакцину всі громадяни можуть отримати безплатно.

І якщо підробленими паперовими довідками від лікаря вже нікого не здивуєш, то з фальшивими COVID-сертифікатами все набагато серйозніше – неправдива інформація про щеплення вноситься до національних баз даних, унаслідок чого людина отримує “справжній” сертифікат із QR-кодом, з яким може пройти перевірку, наприклад, під час перетину кордону.

Але купівля фальшивого сертифіката про вакцинацію може зіграти з людиною злий жарт. Якщо вона згодом усе-таки надумає щепитися, зробити це не вийде, адже в системі вже є дані, що вона отримала вакцину. Можливо, доведеться платити ще раз?

Якщо люди з фальшивим сертифікатом захворіють на коронавірус у важкій формі й потраплять до лікарні, це спотворить реальні дані про ефективність вакцин і дасть додаткові козирі в руки антивакцинаторів. Отже, ще більше людей боятимуться щеплення й підуть купувати підроблені сертифікати? Коло замикається, і це точно не на користь здоров’я населення.

Однак негативні наслідки фальшування цим не обмежуються. Держави ЄС та ще низка країн, як-от Великобританія, Ізраїль, Туреччина, визнали український електронний сертифікат. Тож кожен випадок фальшування цих документів підриває імідж України і ставить під загрозу можливість відвідувати інші країни.

Злочин – кара – амністія?

Наразі відповідно до чинного законодавства за виготовлення і збут підробленої медичної документації людині може загрожувати від 17 тисяч грн штрафу до п’яти років позбавлення волі. За використання підробленого документа також передбачене покарання – від штрафу на суму 850 гривень до обмеження волі на строк до двох років. 2 листопада Верховна Рада схвалила в першому читанні законопроєкт, що має суттєво посилити кримінальну відповідальність за підроблення сертифікатів, збут і використання таких фейкових документів.

У МОЗ запевняють, що цифровий сертифікат підробити неможливо, оскільки він створений за вимогами ЄС і має низку захисних елементів, зокрема QR-код. Але сфальшувати можна відомості про вакцинацію, які вносяться до національних баз даних. А робить це конкретний лікар, який має відповідний доступ і підтверджує цю інформацію своїм електронним підписом. Тобто несе чи мав би нести за це відповідальність. Хоча зрозуміло, що, найпевніше, ідеться про цілі схеми, де є не лише один лікар, а ланцюжок посередників.

Але як бути людині, яка спочатку купила собі сертифікат, а потім “покаялася” і все-таки хоче зробити щеплення? Теоретично їй потрібно зізнатися у вчиненні правопорушення, дати свідчення, понести відповідне покарання й потім отримати необхідні вакцини. Риторичне питання, скільки реально з’явиться охочих пройти ці “кола пекла”.

Уряд навіть має ідею оголосити “COVID-амністію” тим, хто дістав сертифікат без справжньої вакцинації. За словами міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка, його відомство працює над алгоритмом, як це можна було б реалізувати. Найімовірніше, “покаянному” доведеться здати того, хто зробив для нього сертифікат за гроші.

Тим часом у листопаді на Закарпатті на базі однієї з приватних медичних клінік запрацював “анонімний кабінет”, де можуть отримати щеплення ті люди, які вже мають фальшивий сертифікат чи не хочуть розголошувати факт своєї вакцинації, наприклад, через тиск родини чи релігійної громади.

У МОЗ цю “анонімну вакцинацію” вже розкритикували, але аргументи закарпатців усе-таки мають крихту сенсу. Дійсно, важко уявити, що люди почнуть масово “здавати” тих, хто оформив їм документи незаконно, особливо якщо це був “кум, брат, сват” чи якщо людина живе в маленькому місті або селищі, де всі всіх добре знають.

Водночас держава не може просто закрити очі на відверте порушення закону й масове підроблення документів. Потрібне якесь соломонове рішення, щоб розгадати цей ребус. Адже, з одного боку, винні не мають уникнути відповідальності, а з іншого – в умовах нового загострення пандемії кожен день дорогий, тож потрібно якнайшвидше переломити ситуацію, досягнувши такого рівня реальної, а не фейкової вакцинації, за якого вірус не зміг би циркулювати.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


“Шапочка з фольги”. Як достукатися до антивакцинаторів? Примара віялових відключень: чому РФ знову б’є по енергетиці?