Епоха переконання і 5G

Епоха переконання і 5G
Нерідко в сучасному інформаційному просторі поняття “знання” підміняється поняттям “переконання”, яке знаходить своїх прихильників завдяки відповідному розголосу. Подібну ситуацію ми можемо спостерігати сьогодні й пов’язана вона з новою мобільною технологією 5G, яка лише почала поступово впроваджуватись, але вже встигла нажити собі ворогів. Багато хто вважає, що вона може мати суттєвий негативний вплив не лише на здоров’я людей, зокрема послаблювати імунітет і збільшувати кількість онкозахворювань, а й на довкілля.

Мабуть, це вже стало закономірністю, коли черговий винахід людство сприймає негативно. Подібна історія трапилась і під час запровадження мереж попередніх поколінь – 2G, 3G та 4G, а перед тим – з безпровідним інтернетом, мобільним зв’язком, телебаченням, радіо (яке підозрювали в негативному впливі на урожай та нерідко звинувачували в тому, що воно доводить людей до божевілля), електрифікацією й навіть каналізацією (1900 року в Кракові побачило світ видання, що мало неабияку популярність. Його назва є не менш вражаючою за зміст – “Каналізація міста Варшави як інструмент іудаїзму і шарлатанства, що має на меті знищення польського сільського господарства та винищення слов’янського населення на берегах Вісли”).

Від попередніх мобільних технологій 5G відрізняється тим, що вона, за словами розробників, сприятиме кращому обміну даними між пристроями, серверами та вежами мобільного зв’язку. У майбутньому саме ця технологія сприятиме розвитку “Інтернету речей” – концепції комунікації об’єктів (“речей”), що за допомогою технології взаємодіють між собою та з навколишнім середовищем. Згадана концепція передбачає також і виконання пристроями певних дій без безпосереднього втручання людини. Тобто всі пристрої конкретного користувача в автомобілях, у будинках тощо будуть опрацьовувати, аналізувати та пересилати інформацію, а також, залежно від результатів, приймати рішення і виконувати певні дії. Варто зазначити, що все перераховане може мати суттєвий вплив на порушення конфіденційності. І це зі свого боку набагато реальніша загроза, ніж залякування ймовірними хворобами.

Впровадження нової мобільної технології збіглося в часі з поширенням Covid-19, що не додало їй прихильників. Масові протести від Швейцарії до Великої Британії й Нідерландів, нищення та підпалювання веж мобільного зв’язку, збір підписів під петиціями з вимогою припинити впровадження 5G та багато інших подібних проявів набирають популярності. Така поведінка активізувала й роботу шахраїв, які почали продавати флешки, що “захищають” від 5G, та створювати платні застосунки для мобільних телефонів, які “вимикають” користувачів стільникового зв’язку від негативного впливу цієї технології. І хоча науковці наголошують на тому, що зв’язку між 5G і спалахом коронавірусу немає, прихильники теорії змови мають своє бачення.

Усе це нагадує дискусії, які на зламі ХІХ-ХХ ст. розділили тогочасне суспільство на прихильників і противників впровадження телефонного зв’язку. Ті, хто були проти цього винаходу, називали його прихильників телефономанами, окреслюючи цим поняттям хворобу. Гаряча дискусія, що стосувалася бути чи не бути автомобілебудуванню, наражалася на міцний аргумент його противників, які стверджували, що “міць автомобілям надають кінські м’язи за допомогою диявола”. Упродовж історії таких суперечок було немало, однак технічний прогрес завжди брав гору, незважаючи на будь-які перешкоди.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Як допомогти дитині пережити карантин? Цивілізаціє – Quo vadis?