Швидкі темпи розвитку сучасного глобалізованого світу змінюють усі сфери суспільного життя, а також його культурні та моральні імперативи. Впровадження технологічних трендів уже сьогодні викликає етичні дискусії. Отож як зміниться світ у майбутньому? Які моральні виклики на нього чекають?
Cекс з роботом
Сучасна людина часто почувається самотньою, навіть якщо вона має постійного партнера чи сім’ю. За останні п’ять років індустрія сексу-роботів перетворилася з концепту в багатомільйонний бізнес, який не лише приваблює шанувальників незвичайних відчуттів, але і стає соціально важливим проектом.

Фахівець з психології сексу, доктор Хелен Дрісколл з Університету Сандерленд у Великобританії впевнена, що до 2070 року секс з роботами стане суспільною нормою чи навіть матиме більшу популярність, ніж його традиційний варіант. Люди вже зараз не бачать різниці між віртуальними та реальними стосунками, закохуються у вигаданих героїв, одружуються із секс-ляльками.
Нестача міжособистісних комунікацій є сучасною проблемою: відчуття самотності спричиняє багато психічних проблем, тому люди створюють ілюзію почуттів і стосунків. Відтак сурогатна комунікація допомагає побудувати особисті стосунки без душевного болю і складнощів. Тому у майбутньому люди, ймовірно, матимуть стосунки з секс-роботами частіше, ніж з реальними партнерами. Андроїд не матиме шкідливих звичок і недоліків, стосунки з ним будуть легкими та комфортними. У майбутньому роботизовані ляльки перетворяться на повноцінних сексуальних партнерів, що спричинить революцію в сексі і міжособистісних стосунках.
Дитина від трьох батьків
У 2015 році Палата лордів британського парламенту затвердила поправку до так званого “Закону про трьох батьків”, який дозволяє комбінувати гени трьох людей при штучному заплідненні так, що жінки з генетичними мутаціями мітохондрій отримують можливість народити здорових дітей. Технічно ця методика є штучним заплідненням, коли яйцеклітину і сперматозоїди з’єднують у пробірці, а потім підсаджують в матку у відповідний для настання вагітності момент. Проте генетичний матеріал є не лише в ядрі яйцеклітин, але і в мітохондріях: саме тут зберігається інформація про спадкові захворювання. І якщо “хворі” мітохондрії в яйцеклітині однієї жінки під час зачаття замінити “здоровими”, дефект нейтралізується.
Перше немовля з генетичним матеріалом від трьох батьків народилося восени 2016 року. Це дало надію сім”ям із спадковими генетичними захворюваннями на народження здорових дітей. Сьогодні донор мітохондрії формально не стає батьком дитини, проте в майбутньому така можливість може виникнути, наприклад, у полігамних або гомосексуальних родинах. Крім того, якщо методика створення “дизайнерських дітей” виявиться справді успішною, вона може стати такою ж популярною, як і штучне запліднення, а відтак викличе безліч суперечок, особливо з боку ортодоксальної церкви.
Визначення потенційних злочинців
У майбутньому нові технологічні тренди стануть основою для створення методики визначення схильності до насильства. За останні 20 років нейробіологи і психологи провели низку досліджень, які свідчать: схильність до насильства істотно залежить від порушень роботи мозку. Наприклад, потенційні злочинці часто трапляються серед осіб з емоційно нестабільним та нарцистичним розладом. Функція визначення схильності до насильства розробляється і в рамках технології розпізнавання облич. З часом нейромережі зможуть визначати потенційних злочинців. Схильність деяких груп людей до насильства може ніколи не трансформуватися в дії, але владні та силові структури за необхідності використовуватимуть факт наявності таких рис проти людини. Однак чи виправданим стане у майбутньому превентивне стеження за потенційним злочинцем, якщо він ще нічого не скоїв?
Аборт за генетичними показниками
Завдяки методу скринінгу сучасна медицина може виявити генетичні відхилення плоду вже на ранніх термінах вагітності. У майбутньому список пренатальних аналізів розширять. Їх проводитимуть шляхом дослідження генетичного матеріалу, тому батьки знатимуть вірогідність виникнення у дитини серйозних захворювань, наприклад, раку або шизофренії. Цілком можливо, що ця технологія спричинить зростання кількості абортів. Коли в Китаї розпочали демографічну програму “одна родина – одна дитина”, багато сімей прагнули народити сина, а не доньку. Технологія визначення статі зародку дозволила позбутися небажаних дівчаток та збільшила загальну кількість абортів у Китаї. Таким чином, з розвитком сучасних технологій класична дилема “чи може вагітна жінка розпоряджатися власним тілом, чи кожне життя священне?” знаходить нове втілення: “кому варто дати шанс на життя?”
Трудові права людини
Олімпійський бігун на короткі дистанції, шестикратний чемпіон літніх Параолімпійських ігор і учасник Олімпійських ігор в Лондоні Оскар Пісторіус змагався навіть попри те, що у нього ампутовані обидві ноги. Оскар використовував вуглепластикові протези під назвою “Гнучкі ноги гепарда” вартістю 30 тисяч доларів. Організатори змагань звинуватили атлета в тому, що “ноги” дають йому велику перевагу перед звичайними спортсменами.

Регенеративна медицина розвивається швидко: сьогодні існують не лише протези з високотехнологічних матеріалів на кшталт вуглепластику, але і роботизовані кінцівки та екзоскелети, здатні підняти на ноги паралізовану людину. Мета цих розробок – не лише компенсувати фізичні недоліки людини, але і підвищити її силу, швидкість та витривалість. Але якщо кіберпротези стануть обов’язковою умовою при прийнятті на роботу у певних професіях? Нерівність фізичних можливостей може стати справжньою катастрофою, коли людина буде змушена змагатись за свої права з кіборгом.
“Нейронет” під наглядом спецслужб
Два роки тому групі американських дослідників вдалося довести, що взаємодія “від-мозку-до-мозку” є цілком реальною. Вчені спостерігали контакт між тваринами, людьми і навіть між людиною і лабораторним щуром. Для передачі повідомлення використовували електроенцефалограф (він дозволяє записувати електричні сигнали мозку) і апарат транскраніальної магнітної стимуляції, який вибірково підвищує активність кори головного мозку з допомогою коротких магнітних імпульсів.
Технологічна “телепатія” дозволяє трансформувати і передавати сигнал, що виникає в результаті синоптичного процесу – руху між нервовими клітинами, що спричиняє спалахи електричної активності. У майбутньому ця технологія, можливо, дозволить нам обмінюватися телепатичними повідомленнями за допомогою ґаджетів, до того ж ці повідомлення передаватимуться безпосередньо від мозку до мозку. Такий “нейронет”, ймовірніше, потрапить під контроль спецслужб, як це сталося з Інтернетом. Тому чи варто розвивати технологію, яка дозволить безпосередньо впливати на розум й дізнаватися думки? Це питання є етичною дилемою вже зараз.
Діти на замовлення

Протягом наступних п’ятнадцяти років вчені зможуть модифікувати людські ембріони за допомогою технології генетичного редагування CRISPR. Якщо цю методику дозволять використовувати, то незабаром може з’явитись покоління генно-модифікованих дітей. У них буде краще здоров’я, відсутні такі хвороби, як ВІЛ/СНІД і генетичні захворювання. Вчені висловили підозри, що у таких дітей може бути підвищена агресивність і нарцисизм, проблеми в спілкуванні із звичайними дітьми.
Таким чином, новий споживчий вимір отримує наука євгеніка, що в ХХ столітті асоціювалася з нацистською Німеччиною, через що її репутація значно постраждала. Передбачають, що нова євгеніка матиме більш позитивну й гуманну мету, ніж її попередниця. Попри те, що її завданням є фізичне вдосконалення людини, вона може мати негативні наслідки. Деякі прибічники технології CRISPR вважають, що генні модифікації – це квиток у майбутнє без старіння і хворіб, з можливістю створення “універсальних” людей.
Вирощування органів в пробірці
Метод вирощування людських органів із стовбурових клітин у лабораторії став одним з найважливіших наукових досягнень останніх років. Однак наскільки етичним є використання ембріональних стовбурових клітин чи генної терапії для профілактики та лікування захворювань? Австрійська академія наук спільно з міжнародними експертами розробила етичні правила вирощування людських органів у пробірці.
Таким чином, розвиток новітніх технологій, які повинні забезпечити споживчі потреби людини та задовольнити її зростаючі вимоги комфорту неможливо розглядати окремо від етичних орієнтирів. Зі свого боку, моральні засади повинні ґрунтуватися на технологічних і гуманітарних дослідженнях, враховуючи досягнення антропології, психології, етики та соціальної філософії.