Фальшиві квіти

Фальшиві квіти
Під час пошукової експедиції до Гаяни у 2006 році ботанік Кеннет Вардок зацікавився рослинами, що тяглися вздовж стартової смуги польового аеродрому в Національному парку Kaieteur. Це були представниці двох видів Xyris з родини тонконогоцвітих. Їхні суцвіття мали нетиповий вигляд: вони були жовтими, як і весь вид, але з виразним помаранчевим відтінком, їхні пелюстки тісно скупчилися й були губчатими. Вардок зібрав кілька взірців і почав продиратися крізь наукові публікації в пошуках підказок. Нарешті він відкрив, що жовті губчаті скупчення – це зовсім не квіти. Про це пише Пріянка Рунвал у журналі Scientific American.

Це були підробки квітів, створені грибом, детальний опис якого Вардок, працюючи в Смітсонівському національному музеї природознавства, опублікував нещодавно в часописі Fungal Genetics and Biology. Гриб під назвою Fusarium xyrophilum атакує рослини типу Xyris, стерилізує їх, блокуючи їхнє цвітіння. Потім переймає контроль над поки що невідомим життєвим процесом рослини, унаслідок чого вона стає господаркою псевдоквітів, повністю створених із тканини гриба. У такий спосіб гриб вводить в оману запилювачів – замість пилків рослин вони розносять його спори. “Це єдиний відомий нам приклад рослини, суцвіття якої є повністю підробкою, створеною грибом”, – каже Керрі О’Доннелл, мікробіолог із Департаменту сільського господарства США і співавтор досліджень на тему псевдоквітів. До цього часу дослідники знали про гриби, які лише частково відважувалися на подібний вчинок, швидше модифікуючи листки атакованої рослини, аніж будуючи на ній власні фальшиві суцвіття.

Автори публікацій замислилися, чи мімікрія F. Xyrophilum могла просунутися ще далі. Наприклад, ботаніки знають про те, що чимало рослин вміють ефективно привабити до себе комах, використовуючи той факт, що ті керуються запахом і реєструють UV-випромінювання. Тому інший учасник досліджень – Аймейн Лараба, мікробіолог, що теж працює в Департаменті сільського господарства США – сфотографував за допомогою UV-фільтру псевдоквіти, утворені F. Xyrophilum, що їх Вардок зібрав у 2010 і 2012 роках. Як він і підозрював, тканини гриба відбивали ультрафіолет. Це вміння мають і багато рослин із жовтими суцвіттями – так вони приваблюють комах-запилювачів. “Найімовірніше, види типу Xyris теж відбивають UV”, – каже Лараба. Він виокремив із псевдоквітів, що їх створюють гриби, два пігменти, які – як підозрюють автори дослідження – відповідають за відбивання UV-випромінювання, завдяки чому вони стають помітними для бджіл.

Науковці теж виявили, що вирощений у лабораторії F. Xyrophilum виділяв аж 10 ароматичних субстанцій. Відомо, що багато з них приваблюють комах. Однак роль запахів легше зрозуміти, коли досліджують не окремі складники, а композиції. “Гадаю, що це також є мімікрією грибів, але потрібно більше даних, – каже Джонатан Гершензон, біохімік з Інституту хімічної екології ім. Макса Планка в Єні, що в Німеччині, який не брав участі в цих дослідженнях. – Але вже й зараз, коли бачимо форму та колір цих псевдоквітів, важко не захоплюватися можливостями природи”.

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Чужі “Місяці” Австрійський спрей проти Covid-19?