Фантомний палець

Фантомний палець

Мозок містить мапу організму, частиною якого він теж є, з нейронами, що відчувають або ж контролюють певні частини тіла. Однак із досліджень випливає, що ці зв’язки створюють широке поле для маневру. У 2016 році науковці провели експеримент, під час якого піддослідні відчули на мить шостий палець на одній із рук (“Це чари!” – вигукнув один із них), але у 2020-му в іншій дослідній групі це відчуття суттєво подовжилося. Навіть більше, оскільки піддослідні могли контролювати довжину невидимого шостого пальця, що було описано в статті на сторінках часопису Cognition – пише Метью Хатсон у журналі Scientific American.

Щоб відчути цю ментальну ілюзію, кожен учасник експерименту клав руку на стіл із дзеркалом, встановленим вертикально між долонями так, щоб відображення правої долоні розташовувалося там, де мала бути ліва (закрита дзеркалом), і дивився в дзеркало. Експериментатор, починаючи від кисті, двічі гладив верхню частину кожного пальця вверх і вниз одночасно на правій і лівій долоні. Коли він доходив до малого пальця, то гладив верхню частину правого і внутрішній бік лівого мізинця. Насамкінець він виконував 20 подвійних протягувань по столу поруч із правим мізинцем, водночас погладжуючи зовнішній бік лівого мізинця, створюючи так суб’єктивне відчуття наявності невидимого шостого пальця лівої руки.

“Це насправді справляє враження, – коментує Деніс Кадет, випускниця нейрології Лондонського університету Бірбек і головна авторка статті. – Навіть коли ми розуміємо, що діється, то ілюзія не зникає, це дуже переконливе відчуття”.

У найновішому дослідженні протягування по столу були іноді на половину коротшими або ж удвічі довшими, ніж типовий палець. Двадцять учасників, які були правшами, тоді вказали, що відчували новий палець або як коротший у середньому на 1,5 см, або ж як на 3 см довший, ніж їхній справжній мізинець. Ці відмінності вказують на те, що додатковий палець сприймався не тільки як дублікат мізинця, але і як окремий палець.

Кадет вважає, що ці дослідження можуть не лише надати цікаві філософські імплікації щодо самовідчуття, але й стати в пригоді для осіб із роботизованими кінцівками, які завдяки мозковим ілюзіям відчуваються як власні (природні), навіть якщо вони дуже складні.

“Це чудово проведений експеримент”, – вважає Етьєн Бурде, професор робототехніки з Імперського коледжу Лондона, що досліджував, як шестипалі особи можуть оперувати долонею. Майбутні експерименти, імовірно, встановлять, чи цей феномен стосується лише додаткового мізинця. Проте Бурде твердить, що якби він створював фірму з виробництва роботизованих частин тіла, то починав би з руки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Мозок на прогулянці Еволюція трав