Фільми, які варто дивитися під час виборчих перегонів

Фільми, які варто дивитися під час виборчих перегонів
Сьогодні українці переважно не довіряють засобам масової інформації, а більшість журналістських матеріалів одразу вважають результатом співпраці медіа і конкретної політичної сили. Усе це – цілком закономірна реакція громадян на неприховану ангажованість значної частини вітчизняних ЗМІ. Свою роль тут відіграє й надмірна насиченість інфопростору, тому люди воліють не витрачати час на довгі аналітичні тексти, зчитуючи новини здебільшого лише на рівні заголовків.

Натомість фільми, серіали, різноманітні телешоу аудиторія сприймає набагато легше, а тому значно простіше засвоює закладені в них ідеї та меседжі. Люди довіряють героям та персонажам, схвалюють їхні дії та вчинки, навіть наслідують їхню поведінку. Отже, телевізійна продукція потужно впливає на формування суспільної думки, а інколи перетворюється на інформаційну зброю, особливо під час виборчих перегонів.

Але є певна категорія фільмів та серіалів, які відверто і критично оцінюють роль та вплив медіа, розкривають і аналізують застосування різноманітних технологій та відвертих маніпуляцій. Таких фільмів не так уже й мало, але я розгляну кілька найважливіших, назви яких певною мірою співзвучні із нашою реальністю. Сюжети не буду переповідати докладно, адже краще ці стрічки все ж переглянути. Зупинюся лише на деяких важливих деталях, об’єднавши всі ці картини в умовний ТОП-5:

  1. “451 градус за Фаренгейтом” (1966 р.) – класика французької “нової хвилі” режисера Франсуа Трюффо, яку він зняв у Великобританії, екранізація однойменного роману-антиутопії Рея Бредбері. Одна із тем картини – вплив телебачення на тоталітарне суспільство. Лінда, дружина головного героя і звичайна домогосподарка, увесь час дивиться телевізор, мов зачарована. Одна із її улюблених передач – інтерактивна телегра “Сімейний театр”, у якій жінка має “взяти участь”. Лінда із чоловіком вмощуються перед телевізором. Персонажі на екрані ведуть не надто змістовний діалог, один із них кілька разів звертається до Лінди, запитуючи: “Як ти думаєш, Ліндо?” та “Що ти скажеш на це, Ліндо?” Блимає червона лампочка, яка дає Лінді сигнал подавати власні ствердні короткі репліки, які вона із трепетом та хвилюванням виголошує. Наприкінці передачі один із персонажів шоу хвалить її за те, що вона добре грала. Лінда почувається щасливою. Головним та зловісним образом фільму є численні телевізійні антени, які транслюють пропагандистську і розважальну інформацію, покриваючи сигналом усю країну.
  2. “Хвіст крутить псом” (1997 р.) – фільм американського режисера, лауреата “Оскара” Баррі Левінсона із зірковим акторським дуетом у головних ролях. Представник уряду (Робер Де Ніро) наймає голлівудського режисера (Дастін Хоффман) для промоції та формування позитивного образу влади на майбутніх виборах. Режисер вигадує та створює, як зараз говорять, “різні фішечки”, які спрацьовують на широку аудиторію та приносять успіх у перегонах. Для самого ж творця все закінчується не надто добре. Фільм смішний, наповнений сатирою та сарказмом і вартий того, аби його переглядали кожними виборами.
  3. “Чеська мрія” (2004 р.) – документальний повнометражний чеський фільм Віта Клусака та Філіпа Ремунди. Реальна історія про те, як автори вирішили дослідити споживацькі настрої населення та вплив медіа на аудиторію. Задля цього вони створили та розкрутили бренд неіснуючого супермаркету з промовистою назвою “Чеська мрія”. Довірлива публіка “повелася” на проведену за всіма канонами маркетингу рекламну компанію. Кінематографічна історія про надмірну довірливість та жадібність викликає певні асоціації із реальним життям. Наприклад, один із політичних рухів у Грузії отримав назву “Грузинська мрія”.
  4. “Чорне дзеркало”, Великобританія. Серіал цілком присвячений новим технологіям та різноманітним гаджетам. Зупинюся на третьому епізоді другого сезону під назвою “Момент Валдо” (2013 р.), режисер Брін Хіггінс. Анімаційний ведмедик Валдо – герой нічного телешоу, яке критикує політиків. Завдяки гострій оцінці дійсності, влучним реплікам та брутальності персонажа програма здобула неабияку популярність. Ведмедик Валдо завзято критикує та переслідує одного із корумпованих політиків, відтак продюсери вирішують, що персонаж шоу також має взяти участь у виборах. Актор, який озвучує Валдо та придумує для нього значну частину реплік, проти, однак він не може вплинути на перебіг подій. На знак протесту проти чинних політиків виборці масово віддали свої голоси за віртуального персонажа.
  5. “Брекзит” (2019 р.), Великобританія, режисер Тобі Хейнс. Оперативна спроба відрефлексувати та оцінити нещодавні події у Великій Британії з актором Бенедиктом Камбербетчем у головній ролі. У фільмі розкриваються механізми референдуму про вихід країни із ЄС, придуманого та реалізованого як “волевиявлення народу”. План був настільки вдалим, що британці повірили у вигадку і проголосували. Наслідок – політична криза, відставка прем’єр-міністра та безрезультатні пошуки виходу із ситуації. У фіналі картини звучить ключова репліка героя Камбербетча, який і заварив цю кашу. На запитання, коли все закінчиться, він відповідає: “Це надовго”.

Усі ці фільми ще раз нагадують про потужність та силу медіа як засобу впливу, наголошують на необхідності критично ставитися до будь-якої інформації. Треба зберігати ясний розум, бути пильними, і тоді з’явиться можливість побачити хвіст, який намагається крутити собакою.

 

Використання матеріалів «Matrix-divergent» дозволяється за умови посилання на «matrix-info.com»
Для інтернет-видань обов’язкове зазначення автора публікації та пряме, відкрите для пошукових систем гіперпосилання у першому абзаці на конкретний матеріал. 
Думки, викладені у публікаціях, відображають позицію їх авторів. Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори. Редакція може не погоджуватись із думкою авторів публікацій.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ