Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг представив свій Річний звіт

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг представив свій Річний звіт
14 березня Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг представив свій Річний звіт за 2018 рік. У документі зазначено:

«У роки після Холодної війни НАТО доклав багато зусиль для встановлення стратегічного партнерства з Росією. Це передбачало розвиток діалогу та практичної співпраці у сферах, що становлять спільний інтерес. Однак у 2014 році, як наслідок незаконного приєднання Криму до Росії, практичне співробітництво між НАТО і Росією було призупинено. Агресивні дії Росії в Україні, її дестабілізуюча військова поведінка та використання гібридних дій проти країн Євро-Атлантичного регіону суттєво змінили міжнародне середовище безпеки – послаблюючи стабільність та безпеку, а також посилюючи непередбачуваність. У 2018 році  дестабілізуюча поведінка Росії тривала.

Наприкінці листопада Росія застосувала військову силу проти трьох українських військово-морських суден у міжнародних водах Чорного моря, біля Азовського моря і Керченської протоки. Союзники закликали до спокою і стриманості і переконували Росію звільнити українських моряків і кораблі, які вона захопила. Союзники підтвердили свою повну підтримку суверенітету та територіальної цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів і територіальних вод. Вони також зобов’язалися надавати Україні подальшу політичну та практичну підтримку.

У 2018 році Рада НАТО-Росія збиралася двічі – у травні та жовтні. Перше місце на порядку денному кожної зустрічі займав конфлікт в Україні та навколо неї, включаючи необхідність повного виконання Мінських угод. На обох засіданнях Ради також розглядалися питання, пов’язані з контролем над озброєннями, військовими діями, прозорістю та зменшенням ризиків.

На саміті в Брюсселі союзники підтвердили свою давню прихильність контролю за звичайним озброєнням як ключовим елементом євроатлантичної безпеки і підкреслили важливість повної імплементації та дотримання вимог щодо відновлення довіри.

У цьому контексті члени НАТО продовжують наголошувати на тому, що однобічна військова діяльність Росії в Україні та навколо зруйнувала мир, безпеку та стабільність у регіоні, а також, що вибіркове виконання Москвою Віденського документа, Договору про відкрите небо та багаторічне невиконання Договору про звичайні збройні сили в Європі послабили позитивний внесок цих інструментів контролю над озброєннями.

Суверенна, незалежна і стабільна Україна, віддана демократії та верховенству права, є ключем до євроатлантичної безпеки. З часу незаконної анексії Криму  Росією в 2014 році НАТО активізувала політичну та практичну підтримку України. Це зобов’язання було підтверджено на саміті в Брюсселі у липні 2018 року, де лідери країн НАТО зустрілися з президентом України Петром Порошенком разом з президентом Грузії Георгієм Маргвелашвілі. У 2018 році Комісія Україна-НАТО (створена у 1997 році) продовжувала обговорювати ситуацію з безпекою в Україні та навколо неї, включаючи Крим, Східну Україну та Чорне море. Вона також обговорювала широкомасштабні реформи в Україні, спрямовані на впровадження євроатлантичних принципів і стандартів на тлі прагнень України до членства в НАТО. Зобов’язання НАТО сприяти реформам у секторі безпеки і оборони України через Комплексний пакет допомоги, що включає 10 трастових фондів, залишаються основними. У 2018 році консультативні сили представництва НАТО в Україні зосереджувалися на розробці та реалізації Основного закону про національну безпеку. Тривала медична реабілітація поранених солдатів та підтримка українських медичних установ, а також програма НАТО щодо працевлаштування для колишніх військовослужбовців.

Починаючи з 2014 року, НАТО також допомагала українським військовослужбовцям справлятись з психологічними травмами, що виникли під час конфлікту. У червні було розпочато новий проект НАТО “Наука заради миру і безпеки”, який дасть можливість виявляти в режимі реального часу вибухові речовини в громадському транспорті. Розробляються інші проекти щодо кіберзахисту та захоронення радіоактивних відходів. У відповідь на прохання України після серії вибухів на складах боєприпасів, НАТО розробила конкретні проекти, спрямовані на забезпечення безпечного зберігання боєприпасів.

НАТО є лідером у впровадженні ефективного управління в секторах оборони та безпеки. Станом на 2018 рік, 53 країни підтримують політику та план дій із створення взаємодії НАТО. НАТО визнає, що корупція та неефективне управління ускладнюють кожну проблему безпеки, з якою він стикається. Завдяки своїй програмі взаємодії НАТО надає підтримку окремим країнам за потребою. У 2018 році Альянс надав спеціальну підтримку 20 країнам, включаючи 12 партнерів. Зусилля Альянсу були спрямовані на Афганістан, Ірак, Україну та країни Західних Балкан. Майже 2500 цивільних і військових взяли участь у заходах із створення взаємодії.

НАТО також створив Програму для підвищення рівня оборонної освіти, щоб підтримати навчання в галузі безпеки і оборони. Метою Програми є допомогти партнерам будувати, розвивати та реформувати свої професійні військові навчальні заклади. Це, зазвичай, передбачає обговорення між колегами інституційної адаптації, розвитку факультету та розробки навчальних програм. У 2018 році було 13 індивідуальних національних програм з різними напрямками та на різних етапах розвитку, які залучали Афганістан, Вірменію, Азербайджан, Грузію, Казахстан, Киргизстан, Мавританію, Молдову, Монголію, Північну Македонію, Сербію, Туніс і Україну.

У 2018 році в НАТО було понад 20 цільових фондів. Разом цільові фонди допомогли забезпечити підтримку сил безпеки Афганістану, оборонних реформ в Україні та ініціативи з розбудови потенціалу в п’яти інших країнах.

У 2018 році співробітництво між ОБСЄ та НАТО посилилось після   відкриттям у травні Бюро НАТО із зв’язків у Відні.

Бюро НАТО із зв’язків підтримує та сприяє регулярним контактам та обміну інформацією між двома організаціями у сферах, що становлять взаємний інтерес, у тому числі з питань безпеки на Західних Балканах, в Україні, на Південному Кавказі, в Центральній Азії, Афганістані, на Близькому Сході та в Північній Африці».

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ