Геоекономічна експансія

Геоекономічна експансія
Сьогодні разом з геофінансовою, геокредитною та геоінвестиційною очевидною є і геотоварна (газова) експансія України Росією. Впродовж усіх років незалежності транспортування енергетичних ресурсів і військовий потенціал були найважливішими джерелами геоекономічного і геополітичного впливу Росії на Україну.

Росія намагається відігравати стратегічну роль у світовому газовому комплексі, розвиваючи три напрямки транспортування пального – західний, південний та східний, куди входить більшість країн відповідних регіонів Європи. Активна експансія на західноєвропейському ринку забезпечує основні доходи від експорту газу. У цьому регіоні найважливішим для Росії є підпорядкування газотранспортних систем у Західну Європу через Білорусь і балтійські порти. Цей напрямок стає перспективним не тільки через геополітичні причини, але й у зв’язку з тенденціями зміщення основних районів видобутку на крайню північ Росії.

Кремлівська газова експансія має багато цілей, зокрема й стратегічних. Створюючи проблеми з постачанням газу в Україну і Європу, Росія впливає на стабілізацію/зростання ціни на нафту. Збільшення попиту на пальне може вплинути на світовий ринок нафти. Тож Росія піднімає ціни і отримує додаткові прибутки від продажу.

Москва також прагне розширити будівництво газопроводів, насамперед Nord stream 1 і Nord stream 2, які оминають Україну, щоб не залежати від українського транзиту. Сьогодні видобуток газу в Росії стагнує. Якщо кілька років будувати нові газопроводи, то для них буде недостатньо газу. Тому існує ймовірність, що частину газу, яка йде через Україну, перекинуть на нові обхідні газопроводи.

Ще одна мета Росії – продаж газу та його транзит через Україну на вигідних умовах. Спеціально для українців Москва з небаченою частотою вигадує все вищі ціни на своє паливо. Напередодні “Помаранчевої революції” ціна за тисячу кубометрів газу становила 40 доларів, а у 2009 році – вже 450. Такий ціновий слалом складно пояснити кон’юнктурою ринку, адже ринкової ціни на газ досі не існує, тому кожне підвищення вартості інакше як шантажем навіть у ЄС не називають[1].

Сьогодні у сфері українсько-російських відносин українська влада стикається з проблемами, які накопичувались протягом усього періоду незалежності. До 2001 року в Україні приділяли недостатньо уваги диверсифікації іноземного капіталу в стратегічних галузях економіки[2]. Саме тоді експансія російського капіталу в Україні здійснювалась набагато швидшими темпами, ніж залучення європейських інвестицій. Уряд країни зробив безпрецедентні поступки Росії, зокрема і в енергетичній сфері, чим посприяв перетворенню України на “провінцію” новітньої Російської імперії.

Під час правління Віктора Януковича російський капітал встановив контроль над 70% провідних українських підприємств, посилив позиції в українській банківській сфері тощо. Російська економічна експансія на теренах СНД, зокрема в Україні, має виразний політичний зміст, оскільки вона здійснюється планомірно при потужному сприянні з боку Кремля і є передумовою майбутньої експансії[3].

Російський бізнес в Україні, особливо крупний, може виконувати політичні замовлення Москви, іноді навіть у збиток власним економічним інтересам. У планах відновлення Росією минулої імперської могутності Україні відводиться особливе місце. Кремль прагне позбавити Україну можливості демонструвати себе як повноцінного, самостійного учасника в геополітичних та геоекономічних процесах, повернути її в сферу свого впливу, загальмувати зближення України та ЄС, перешкодити процесам торгово-економічного просування на традиційні для України ринки Близького Сходу, Африки тощо, а головне – не допустити її вступу в НАТО.

[1] https://www.epravda.com.ua/publications/2009/01/12/177252/

[2] Гальчинський А. Світова грошова криза: витоки, логіка трансформацій – [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://dt.ua/ECONOMICS/svitova_groshova_kriza_vitoki,_logika_transformatsiy-55355.html

[3] Волович Олексій, директор Одеського філіалу НІСД. Як цивілізувати російський капітал в Україні

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ