Геологія нирок

Геологія нирок

Дослідники вирішили вперше комплексно вивчити процес виникнення каменів у нирках, сягаючи для цього по вказівки із досить несподіваної для медицини сфери – геології. Поєднуючи методологію цієї науки з найбільш прогресивними мікроскопними інструментами та використовуючи сконструйований власноруч пристрій для вирощування ниркового каміння в лабораторії, вони хочуть розробити нові методи зупинення або сповільнення росту каменів – пише Гаріні Барат у журналі Scientific American.

Каміння в нирках виникає, коли у сечі утворюються кристалики мінеральних субстанцій. Це призводить до болісного захворювання, яке сьогодні зачіпає кожну 11 особу й поширеність якого зростає, особливо серед жінок і підлітків. “Проблема є розповсюдженою, болючою й дорогою із перспективи як системи охорони здоров’я, так і пацієнтів. Ба більше, ця недуга має тенденцію до поновлення: якщо в когось з’явився один камінь, то в кожному другому випадку невдовзі буде й наступний”, – пояснює урологиня Маргарет Пірл, яка лікує нирковокам’яну хворобу в Південно-західному медичному центрі Техаського університету й не брала участі в цих дослідженнях.

Брюс Фоук, експерт морської геології, приблизно 10 років тому перейшов від спостереження під мікроскопом за фрагментами коралових рифів до вивчення ниркових каменів. Співпраця з біологами та лікарями із клініки Мейо й Університету Іллінойсу, що в Урбана-Шампейн, дала змогу виявити, що ниркове каміння виникає так само, як і інші схожі об’єкти у природі: утворюється не одноетапно, а внаслідок багатьох повторюваних процесів розчинення та рекристалізації.

“Ми зрозуміли, що камені – це дуже динамічні об’єкти й під час їхнього утворення відбуваються періоди розчинення, які, ймовірно, вдалося б використати”, – пояснює співробітниця Фоука Амі Крембек, урологиня з Northwestern Medicine. Крембек говорить, що серед тварин чи лабораторних приладів немає моделей, які давали б змогу відстежувати розвиток ниркового каміння. Тому група вирішила сконструювати власний прилад під назвою GeoBioCell, що імітує складну структуру нирки. Завдяки йому науковці можуть вивчати й корелювати між собою різні важливі для росту каміння чинники як-от активність ниркових клітин, мікробіом, хімічний склад і потік сечі. Зміна будь-якого із цих чинників призводить до того, що процес утворення й розщеплення каменів відбувається інакше.

Найновіші результати, які було опубліковано у Nature Reviews Urology, стосуються використання GeoBioCell під час дослідження росту кристалів оксалату кальцію, які відповідають приблизно за 70 % випадків утворення ниркового каміння. Досі вважалося, що цей вид каміння майже не розчиняється, але праці Фоука показали, що він частково розщеплюється всередині організму, перш ніж починається його подальший ріст.

Зараз науковці, використовуючи GeoBioCell, намагаються докладно з’ясувати, як виникає каміння і як за допомогою ліків можна розпочати чи продовжити процес його розщеплення. Новий прилад слугує також і для тестів, які мають пояснити, чи приймання у формі ліків різних білків (як-от остеопонтину, що міститься в кістках) може зупинити зріст каменів. Науковці теж вивчають роль, яку в процесі утворення каменів відіграють окремі мікроорганізми й мікроелементи.

Пірл пояснює, що дослідження надають суттєвий шанс пізнати процеси, які відбуваються в нирках і на які можна впливати за допомогою ліків чи інших терапевтичних засобів. У майбутньому це дасть змогу лікарям легше виявляти нирковокам’яну хворобу й запобігати їй.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ