Геомагнітна екологія

Геомагнітна екологія
Магнітне поле Землі є невід’ємною частиною природи, не менш важливою, ніж повітря чи вода. Для нормального існування біосфери, зокрема й людей, параметри магнітного поля повинні бути в певних екологічних межах, як і фізико-хімічні показники повітря та води. Однак якщо про якість життєво важливих ресурсів турбується держава, то магнітне поле ми сприймаємо як щось ефемерне. Проте воно існувало вже під час виникнення життя на планеті, тому взаємодія з ним закладена у нас на генному рівні.

Геомагнітне поле формують складні процеси в ядрі планети, що взаємодіючи з потоками заряджених частинок, утворюють магнітосферу – головну захисну оболонку Землі. Без магнітосфери все живе на планеті знищила б сонячна радіація. Зі свого боку сонячне випромінювання і потоки заряджених частинок іонізують верхні шари атмосфери і формують іоносферу, яка створює електричне поле планети.

Отже, ми живемо всередині величезного сферичного конденсатора, зовнішня оболонка якого (іоносфера) має позитивний заряд, внутрішня (поверхня Землі) – негативний, а діелектриком є повітря. Залежно від стану повітря й погодних умов між іоносферою і поверхнею Землі може протікати струм до 2000 ампер. Він створює електромагнітне поле. Воно постійно змінюється, на відміну від магнітного поля Землі, яке є значно стабільнішим. На екваторі магнітне поле найменше і зростає в напрямку полюсів. Наприклад, на широті України його напруженість приблизно 40 А/м.

Дослідження, проведені фахівцями Українського інституту екології людини показали, що напруженість магнітного поля в Києві на березі Дніпра – 52 А/м, біля житлових будинків – 36 А/м, а в квартирах чи офісах залізо-бетонних будинків – тільки 14 А/м. Магнітне поле також зменшується і з відстанню від поверхні Землі. Отже, населення мегаполісів живе на території з низьким рівнем магнітного поля.

У 1986 році групі вчених-хіміків на чолі з Юрієм Моліним присудили Державну премію СРСР за відкриття впливу постійних магнітних полів на процес хімічних реакцій. Зокрема ці вчені дослідили, що під дією поля реакції значно пришвидшуються, тобто поле діє як каталізатор.

У процесі життєдіяльності в організмах протікає безліч хімічних реакцій, які суттєво сповільнюються при слабкому магнітному полі. Зі з свого боку це може призвести до порушень природного гомеостазу і згубних наслідків для здоров’я. Вчені також з’ясували, що тривале перебування людини в умовах часткового екранування магнітного поля суттєво порушує обмінні процеси в організмі та знижує імунітет.

А от дослідник М. Головін проводив експерименти з рослинами. Вчений висадив петрушку на двох ділянках землі, в одну з яких заздалегідь поклав магніт. Згодом петрушка, що виросла на ділянці з магнітом, мала на 20% вищі показники корисних мікроелементів, ніж контрольний зразок, а вміст радіоактивного стронцію зменшився у ній у 5 разів. Також знизилась кількість свинцю і кадмію. Схожі експерименти вчений проводив також і з овочами, які на ділянках з магнітами виросли значно більших розмірів, а самі рослини майже не хворіли.

Після Чорнобильської катастрофи багато людей поїхали з забрудненої радіонуклідами зони. Згодом частина з них повернулась до своїх домівок і прожила у зоні відчуження ще багато років. Можливо, саме магнітне поле спричинило цей феномен. Його величина в сільській місцевості значно вища, ніж в містах, тому організм значно менше накопичує радіонукліди.

Цікаві результати вчені отримали після дослідів з мишами. Коли гризунів цілком екранували від магнітного поля Землі, то вони гинули через 10 днів. А Інститут екології людини спільно з Інститутом епідеміології провів експеримент з курячими ембріонами. Першу групу яєць піддали впливу магнітного поля напруженістю 800 А/м упродовж двох діб. Згодом ембріони заразили вірусом грипу. Птахи, на яких впливало магнітне поле, не заразились вірусом, на відміну від контрольної групи. Результати цього експерименту можна пояснити тим, що під час зародження життя на Землі магнітне поле було значно потужніше, і саме при таких його значеннях формувався генотип живих організмів. Учені довели, що згодом магнітне поле ослабло, а отже біосфера опинилася в інших умовах, ніж під час зародження.

Останнє десятиліття магнітне поле Землі зменшується все швидше, а людство переселяється до хмарочосів у мегаполісах. Допомогти нам пристосуватись до слабкого магнітного поля можуть лише еволюційні процеси в нашому організмі. Однак таких природніх змін доведеться чекати тисячі років. Тому тим людям, які піклуються про якість свого життя, варто оселитись у приватному будинку та частіше бувати на природі, де магнітне поле Землі є найсильнішим.

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ