Геополітичні наслідки візиту Зеленського в США

Геополітичні наслідки візиту Зеленського в США

21 грудня президент України Володимир Зеленський перебував із державним візитом у США, де зустрічався з очільником Штатів Джо Байденом і американськими парламентаріями. Напередодні український лідер побував у героїчному Бахмуті, де нагородив українських військових. Цей візит значно підняв бойовий і моральний дух як українських військовослужбовців, так і всього народу. Тоді як “кремлівський карлик” Володимир Путін відсиджується в бункері й тільки іноді виходить на люди, наш президент не боїться їхати в найгарячіші точки, підтверджуючи цим, що він справжній лідер, який буде до переможного кінця з військовими і з народом. 

Відразу після цієї поїздки він вирушив до Вашингтона, щоб зустрітися з американськими політиками. Це дуже символічно, оскільки саме в цих двох містах вирішується доля як України, так і всього вільного демократичного світу. У Бахмуті українські військові успішно нищать ворога, наближаючи так нашу перемогу. Кількість убитих росіян уже перетнула 100 тисяч. А у Вашингтоні вирішується питання військової і фінансової підтримки України. Без сучасної високотехнологічної зброї перемогти росіян, які мають суттєві запаси радянської техніки, нам буде важко.

Візит українського президента був дуже вдалим. Спочатку він зустрівся з американським очільником Джо Байденом і обговорив із ним питання подальшої підтримки України та перспективи можливих переговорів із РФ. На підсумковій пресконференції Джо Байден підтвердив, що США найближчим часом надають Україні допомогу на суму 1,85 млрд доларів. У цей пакет входять артилерійські системи, понад 2700 одиниць гранатометів і стрілецької зброї, різноманітні боєприпаси та обладнання, протирадіаційні ракети HARMs, прилади нічного бачення та оптика, тактичні захищені системи зв’язку, високоточні снаряди й насамперед сучасні системи ППО, серед яких славнозвісна батарея ППО Patriot, яка здатна збивати балістичні ракети. 

Нагадаємо, що одна батарея має від 6–8 установок, кожна з яких містить по чотири високоточні ракети з дальністю до 80 кілометрів. Українці просили ці системи в США та інших країн ще з березня 2022 року. Польща, якій запропонували розмістити ці ракетні комплекси на кордоні, також просила надати їх Україні. Після масованих бомбардувань українських міст, під час яких загинули мирні українці та була знищена енергетична інфраструктура, а також після отримання інформації про те, що Іран планує надати свої балістичні ракети Росії, американці нарешті пішли назустріч українцям. На думку більшості експертів, ця система покращить нашу протиповітряну оборону й певною мірою унеможливить подальше руйнування енергетичної інфраструктури. 

Український президент подякував за надану допомогу, але висловив сподівання, що наші американські друзі в перспективі й надалі будуть надавати нам високоточну зброю та далекобійну артилерію, зокрема системи ATACMS, які мають дальність стрільби до 200–300 кілометрів, сучасні танки та літаки, що суттєво пришвидшили б нашу перемогу. Американці ще роздумують над цими проханнями, оскільки побоюються, що за наявності такої зброї в України війна може перейти на територію Росії і Москва зважиться на ядерний удар. Проте В. Зеленський наголосив на тому, що ми хочемо звільнити тільки наші території і не плануємо захоплювати російських земель. 

Очільник України також заявив, що він готовий до переговорів із Росією, якщо росіяни погодяться вивести всі свої війська з тимчасово окупованих українських територій. Водночас він підкреслив, що не буде вести перемовини з В. Путіним, який ніколи не дотримується ухвалених домовленостей та всім і повсюди бреше. Він нагадав, що Путін обіцяв Джо Байдену, Еммануелю Макрону й Олафу Шольцу, що не нападе на Україну, але віроломно порушив своє слово, тому довіряти йому не можна.

В. Зеленський також зустрівся з депутатами Сенату та Палати представників США. Він виголосив перед ними промову, і парламентарі підтримали її тривалими оплесками. Варто зазначити, що право виступу перед парламентаріями надається небагатьом закордонним політикам і переважно тільки у виняткових випадках. Серед українських президентів можна згадати хіба що Віктора Ющенка, який виступав під час Помаранчевого майдану. Схвальна реакція американських сенаторів на виступ Зеленського підтвердила, що й демократи, і республіканці здебільшого підтримують Україну і сприятимуть проукраїнським ініціативам на законодавчому рівні. Лише декілька республіканців ставляться критично до надання Україні допомоги, вимагаючи проведення аудиту щодо того, як українці її використовують. 

Під час зустрічі парламентарі також пообіцяли ухвалити закон про Росію як країну-агресора. Джо Байден запевнив, що швидко його підпише. Це дасть змогу посилити санкції проти Росії. Парламентарії також пообіцяли підтримати надання Україні 46 млрд доларів на наступний рік, що дозволить щомісячно отримувати фінансові транші й підтримувати економічну та політичну стабільність в Україні. Уже 22 грудня американський Сенат схвалив урядовий бюджет США на 2023 рік на 1,7 трлн доларів, 46 млрд із цієї суми передбачено для допомоги Україні.

Візит Володимира Зеленського до США підтвердив, що Америка та її союзники підтримують та будуть і надалі підтримувати Україну у її боротьбі з російським агресором. А міжнародна ізоляція Росії і її очільника В. Путіна щотижня тільки поглиблюється. Так, нещодавно прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді відмовився від зустрічі з В. Путіним, хоча раніше вони щорічно бачилися наприкінці року. Китайський лідер Сі Цзіньпін також не хотів зустрічатися з Путіним, тож на перемовини поїхав В. Медведєв. Проте цей візит не приніс позитивних новин для “кремлівського карлика”. Так, китайський лідер пообіцяв продовжувати економічну співпрацю з Росією, але на вигідних для Китаю умовах, тобто газ і нафту Пекін і надалі закуповуватиме в Москви майже за найнижчими цінами. А от надавати фінансову і військову допомогу Росії китайський лідер відмовився. 

Багато хто порівнює поїздку Володимира Зеленського до США із візитом очільника Великобританії Вінстона Черчилля до Америки в 1941 році, коли він закликав американців підтримати англійців у їхній боротьбі проти гітлерівських нацистів. В. Зеленський також попросив лідерів і народ Штатів підтримувати український народ у боротьбі з російськими нацистами. Але він підкреслив, що не закликає американських військових безпосередньо брати участь у конфлікті, як колись просив англійський лідер, він лише хоче, щоб нам надали сучасну зброю, з якою українські військові швидко переможуть рашистів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Гранична ціна на російську нафту – крах економіки рф? Чим загрожує росії статус держави-спонсора тероризму?