Гіперзвукова російська ракета на паротязі?

Гіперзвукова російська ракета на паротязі?
Росія випереджає решту світу, а зокрема і США, у розробленні принципово нових видів озброєння. Про це регулярно заявляють російські ЗМІ та військові експерти. Тон цим заявам ще у 2018 році задав Володимир Путін під час звернення до Федерального зібрання, продемонструвавши мультик, у якому якісь сірі конуси летять до зображення Флориди, де розташована садиба 45-го президента США Дональда Трампа. За словами Путіна, США не мають зброї, яка б могла запобігти такому удару.

В Америці мультику не повірили. Причому настільки показово, що акції оборонних підприємств США після цієї заяви російського президента почали падати. Американці люблять, щоби все мало дорогий та солідний вигляд. Тож країна, яка навіть мультик не може добре зробити, їх не злякає.

Невідомо, чого саме хотів досягнути Путін тією демонстрацією – вразити росіян чи налякати Трампа. Мабуть, тодішній американський очільник мав кинути всі ресурси своєї країни на протидію російській чудо-зброї й розвалити в такий спосіб економіку США, як колись СРСР вбив свою, намагаючись виграти гонитву озброєння.Трамп не злякався, а Росія й далі приголомшувала світ новими військовими розробками.

У 2019 році росіяни заявили, що в них є винищувач п’ятого покоління – СУ-57. На озброєнні в США літаки такого типу стоять ще з 2005 року – це F-22 Raptor. У 2015 році у ВПС США з’явилися винищувачі F-35 двох видів: F-35A – базовий та F-35В – з коротким злетом та вертикальним приземленням, а двома роками пізніше F-35С – палубний винищувач, який може злітати з авіаносців. Новітні винищувачі мають Китай та Японія.

Про російський літак п’ятого покоління достеменно нічого не було відомо. Знали лише, що конструктори робили ставку на його неймовірну маневреність. Саме завдяки цій характеристиці він мав би перегравати американські винищувачі, оснащені озброєнням та системами наведення, що під час повітряного бою не вимагають неодмінного заходу у хвіст противнику. Росія не могла створити таке озброєння, тому перегравати американські комп’ютери мали російські аси, які б виробляли в повітрі справжні дива.

Щось пішло не так. Чи то аеродинаміка СУ-57 підвела, чи то ас виявився не достатньо “асовим”, але в тому ж 2019 році дослідний взірець російського винищувача п’ятого покоління розбився вщент у районі Хабаровська. Російські ЗМІ із гордістю повідомили, що “на відмінно” спрацювала система катапультування, завдяки чому пілот залишився живим. Після цієї події розмови про російські літаки п’ятого покоління стихли. Росія втішилася, назвавши свій МіГ-31БСМ винищувачем покоління 4++.

Ще у 2018-му, під час своєї промови, Путін розповів про гіперзвукову ракету “Кинджал”, яку не зупинять жодні американці. Відтоді в російських ЗМІ не перестають говорити про цю диво-ракету, а в просто неймовірній кількості роликів, які з’явилися на YouTube, розповідається, як за допомогою удару двох “Кинджалів” можна вивести з ладу американський авіаносець.

Міфічні “Кинджали” прийшли на допомогу російським блогерам та військовим експертам, які вже багато років намагаються з’ясувати, чи зможе Росія знищити хоча б одну авіаносну групу ВМС США, що складається з авіаносця та кораблів супроводу. До цього часу підрахунки були невтішними. Звичайно, росіяни завжди стверджували, що це можливо, але самі визнавали, що має дуже-дуже пощастити, або ж доведеться на це покласти весь російський надводний та підводний флот і всю авіацію.

І тут з’являється гіперзвукова ракета “Кинджал”, що розвиває удесятеро більшу швидкість, ніж звук. Ракету навіть показують глядачам на параді до 73-ї річниці перемоги. У небі над Красною площею тоді з’явився літак МіГ-31К із макетом ракети на корпусі. Світ мав би здригнутися від жаху чи затамувати подих від захоплення, але є безліч дивних відомостей та подій, які кидають тінь на осяяний славою похід РФ у світові лідери з новітнього озброєння.

Почнемо із найпростішого. Усі країни намагаються приховати наявність нових розробок, щоби це стало для ворога сюрпризом. А Росія чомусь постійно їх афішує. Звичайно, це не означає, що зброї немає, може, у Росії кардинально інша оборонна доктрина – розповісти всім, щоби боялися. Але…

Росіяни стверджують, що ракета “Кинджал” – аеробалістична, вона тримається в повітрі завдяки високій швидкості. Запускають її з літака МіГ-31К, який водночас є першим ступенем ракети. Російські ЗМІ зняли багато сюжетів про навчання в Чорному морі у 2020 році, де стверджувалося, що ракету успішно запускали. У сюжетах немає кадрів, як ракета влучає в ціль. Є момент пуску з винищувача, але запис чомусь такий поганий і розмитий, що більше схожий на мультфільм.

“Кинджал” створений на базі російської ракети 1999 року “Іскандер”, яка в разі війни мала б заподіяти військам НАТО такі важкі втрати, що це б унеможливило подальше ведення кампанії. У бойових умовах комплекси “Іскандер”, за твердженням росіян, ефективно застосовувались у Сирії. Щоправда, окрім самих росіян, їхню ефективність ніхто не міг підтвердити. Аж тут після конфлікту в Нагірному Карабасі прем’єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян заявив, що Вірменія застосувала проти Азербайджану “Іскандери”, і вони “не вибухнули або вибухнули на 10%”.

Виникає питання: як росіяни зробили новітню, суперсучасну ракету на базі застарілих розробок, які не працюють? Це однаково, що встановити на паротяг гіперзвуковий двигун замість парового котла.

Ще одна деталь – до 2011 року із виготовленням та передаванням у війська “Іскандерів” були серйозні проблеми, і навіть потім, коли їх усунули, російські виробники ракет відправляли армійцям лише два комплекси на рік. Тобто з 2012-го до 2020-го – лише 16 комплексів застарілих ракет, які, як стверджує Пашинян, є неефективними. І якщо “Кинджал” справді існує, то у якій кількості? Одна ракета? Дві?

Й останній цвях у домовину російського залякування. ВПС Росії мають “на ходу” 132 літаки МіГ-31, які теоретично можуть бути носіями ракети “Кинджал”. Ще приблизно 100 літаків перебуває на зберіганні, простіше кажучи, не літають, розбираються на запчастини. Ті, що літають, у строю ще з 1989-1990 років. У 2013 році комітет російської Держдуми з оборони організував спеціальні слухання, де вирішувалося, чи знімати ці літаки із бойових чергувань, оскільки вони застарілі та аварійні. Вважається, що такі винищувачі можуть налітати 2,5 тис. годин, після чого експлуатувати їх небезпечно. Ресурс усіх цих МіГів випрацюваний. Їх би і зняли, якби було чим замінити. Але, як то кажуть самі росіяни, “на безрыбье” РФ розпочала поетапний ремонт та модернізацію, що мають завершитися лише у квітні 2022 року. До чого ж росіяни збираються нову ракету прикручувати?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Присутність США у світі буде посилюватися Північна Корея посилює свій військовий потенціал