Глобалізація на марші. Осака-2019

Глобалізація на марші. Осака-2019
Саміт G20 в Осаці, що пройде 28-29 червня, – це чотирнадцята зустріч керівників країн “Великої двадцятки” та перший в історії з’їзд G20, що відбудеться в Японії.

Формально зустріч G20 відома як головний форум для міжнародного економічного співробітництва. У вересні 2009 р. на саміті у Пітсбурзі (США) лідери “двадцятки” погодили й назву періодичних зустрічей – “Саміт з фінансових ринків та світової економіки”.

Оскільки глобалізація й надалі прогресує, а проблеми й питання стають усе складнішими, на останніх зустрічах G20 була зосереджена не тільки на макроекономіці та торгівлі, а й на проблемах зміни клімату, енергетики, охорони здоров’я, боротьби із тероризмом, міграції. “Велика двадцятка” намагалась створити інклюзивний і стійкий світ, зробивши внесок у вирішення глобальних проблем. Цьогоріч на саміті розглянуть питання міжнародної економіки, торгівлі та інвестицій, інновацій, енергетики, екології та людського здоров’я, рівності прав тощо.

Світова економіка. Попри те, що G20 виникла у відповідь на світову фінансову кризу, сьогодні її основна місія полягає у створенні економічних основ для реалізації сталого та інклюзивного зростання міжнародної економіки. Саме тому “Велика двадцятка” обговорюватиме вплив структурних факторів на глобальну економіку (дисбаланс і економіко-технологічне старіння) та конкретні дії щодо зміцнення потенціалу економічного зростання. ПередусімG20 розгляне питання сталого фінансування, сприяння прозорості боргу та забезпечення стійкості боргу в країнах з низьким рівнем доходу, обговорить механізми сприяння інвестиціям у інфраструктуру якості, а також заходи щодо подальшого зміцнення основ сталого розвитку, включно із посиленням фінансової стійкості проти стихійних лих.

Окрім того, у сферах міжнародного оподаткування та фінансів “Велика двадцятка” обговорить способи реагування на економічні та соціальні структурні зміни, що відбуваються внаслідок цифровізації та глобалізації економіки через технологічні інновації. Це структурне перетворення радикально змінює світовий економічний та соціальний ландшафт і відповідні бізнес-моделі. Щоб скористатися цією зміною для досягнення здорового зростання, наприклад, України, необхідно терміново підготувати політичну відповідь у сфері внутрішнього оподаткування та фінансів, уникаючи шкідливої фрагментації глобальної економічної системи.

Торгівля та інвестиції. Поточний розвиток міжнародної торгівлі негативно впливає на перспективи глобальної економіки. Країни G20, що охоплюють понад 80% світового ВВП, несуть відповідальність за вирішення цієї ситуації. Під час зустрічі на рівні міністрів 8 та 9 червня у місті Цукуба G20 обговорювала низку актуальних питань міжнародної торгівлі, зокрема торгові війни, здорове бізнес-середовище, що сприяє інвестиційним рішенням, допомогу торгівлі та інвестиціям, які позитивно впливають на стале та інклюзивне зростання, реформу СОТ, а також інтерфейс між торгівлею та цифровою економікою.

Багатостороння торговельна система, заснована на правилах СОТ, нині перебуває в критичному стані. Щоб відновити до неї довіру, необхідно підтримувати і зміцнювати темпи реформи СОТ. На саміті в Буенос-Айресі у 2018-му лідери “двадцятки” підтримали необхідність реформи СОТ для поліпшення її функціонування, а також погодилися продовжити дискусію з цього питання на саміті в Осаці. Отже, цьогоріч саме Японія візьме на себе ініціативу в обговоренні, щоб забезпечити подальший політичний імпульс у реформуванні СОТ.

До того ж, зважаючи на дискусії під час попередніх самітів, очевидно, що цього року продовжиться й обговорення проблеми надлишку виготовлення сталі. Розв’язання цієї проблеми зачепить й Україну як виробника сталі і супутньої продукції.

Інновації. Під час попередніх зустрічей лідери G20 обговорювали, як інновації, а зокрема цифровізація, стимулюють економічне зростання та підвищують продуктивність праці. Японія, цьогорічний господар саміту, пропонує зосередитися на вирішальній ролі даних, що відповідають економічній системі XXIстоліття.

У січні 2019 року прем’єр-міністр Японії Абе Сіндзо у своєму виступі на Світовому економічному форумі в Давосі запропонував концепцію “Вільний потік даних з довірою”, підкресливши необхідність посилення довіри громадськості до цифрової економіки для подальшого полегшення потоку даних. Базуючись на минулих обговореннях, Японія пропонує прискорити міжнародні дискусії для використання повного потенціалу даних та розглянути важливість соціального застосування нових технологій, зокрема штучного інтелекту, інтернету речей, робототехніки та великих даних, що сприяють досягненню “Суспільства 5.0” і Цілей сталого розвитку (ЦУР), а також повному використанню можливостей цифровізації.

Екологія.Викликаючи нові катастрофи, зміна клімату стає все серйознішою загрозою сталому розвитку. Щоб вирішити проблеми, пов’язані з кліматом у глобальному масштабі, у межах Рамкової конвенції ООН про зміну клімату та Паризької угоди, необхідно прискорити “доброчесний цикл навколишнього середовища та зростання” і виробити нову парадигму, що сприятиме розвитку бізнесу інновацій. Для цього потрібно створити та реалізувати низку нововведень у сфері зміни клімату. Члени G20, очевидно, зосередяться на обговоренні інновацій, мобілізації фінансів та співпраці з недержавними суб’єктами, а також пом’якшенні наслідків, адаптації та фінансування клімату.

Навколишнє середовище (пластикове сміття у морі). Морські пластмасові звалища, що привернули увагу світового товариства в останні роки, є нагальною проблемою, адже вони шкодять морській екосистемі та впливають на здоров’я людей. Щоб вирішити це питання, необхідна праця всіх держав, зокрема країн, що розвиваються. На цьогорічному саміті члени G20 розглянуть шляхи запобігання забрудненню океану пластиком, а також інноваційні методи боротьби із цією проблемою.

Зайнятість. Внаслідок глобалізації, цифровізації, демографічних переходів, зміни індивідуальних та соціальних очікувань щодо роботи й добробуту ринок праці стає суттєво іншим. Саме тому цьогоріч в Осаці G20 обговорюватимуть зміни на ринках праці, шляхи вдосконалення управління ринком, правові межі, інституційні та політичні підходи до підвищення продуктивності та максимізації переваг для працівників і роботодавців. Очікується, що на саміті будуть три основні напрями дискусії: адаптація до демографічних змін, сприяння гендерній рівності на ринках праці та обмін національною політикою та практикою щодо нових форм роботи.

Розширення прав і можливостей жінок. У межах зазначеної теми лідери “Великої двадцятки” планують обговорити виконання зобов’язань G20 щодо залучення жінок до праці; посилення підтримки освіти для дівчат і жінок, включно зі STEM (наука, технологія, математична інженерія).

Здоров’я. Разом із представниками Всесвітньої організації охорони здоров’я лідери G20 обговорять в Осаці три основні структурні елементи проблеми охорони здоров’я, зокрема досягнення універсального охоплення здоров’я; відповідь на старіння суспільства; управління надзвичайними ситуаціями у сфері охорони здоров’я, включно з антимікробною резистентністю. Дискусія охоплюватиме унікальні та нові перспективи використання інновацій та технологій, зокрема сприяння “здоровому та активному старінню”.

Розробка плану дій G20. Питання інклюзивного і стійкого світу є ще більш актуальним після прийняття ЦУР в ООН у 2015-го. У 2016 р. G20 взяла на себе зобов’язання щодо подальшого узгодження своєї роботи з Програмою 2030 для сталого розвитку. Цьогоріч має відбутись перегляд міжнародних зусиль у рамках ЦУР, а також обговорення важливості якісної інфраструктури та залучення інвестицій у людський прогрес, особливо в країнах, що розвиваються.

 

Використання матеріалів «Matrix-divergent» дозволяється за умови посилання на «matrix-info.com»
Для інтернет-видань обов’язкове зазначення автора публікації та пряме, відкрите для пошукових систем гіперпосилання у першому абзаці на конкретний матеріал. 
Думки, викладені у публікаціях, відображають позицію їх авторів. Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори. Редакція може не погоджуватись із думкою авторів публікацій.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ