Глобальний вплив людини на біосферу Землі

Глобальний вплив людини на біосферу Землі
Мільйони років життя на Землі формувалось за певними законами Всесвіту, тому вся видова різноманітність гармонійно поєдналась у біосфері. Але з появою людини, яка чомусь назвала себе вінцем творіння, життя на планеті катастрофічно змінилось. Діяльність людства спричинила багато екологічних катастроф, але загальний масштаб змін в біосфері науковці не оприлюднюють.

Нещодавно іспанська щоденна газета “El Mundo” опублікувала статтю журналіста Карлоса Фреснеда “Нестерпний вплив людства”. Матеріал висвітлює результати дослідження “Розподіл біомаси на Землі”, проведеного групою вчених на чолі з професорами Йініном М. Бар-Оном, Робом Філліпсом і Роном Міло. Зокрема, у статті зазначено, що 7,6 млрд людей – це лише 0,01% загального обсягу біосфери Землі, але вони спричинили одомашнення 70% птахів, зникнення 83% ссавців і знищення половини рослинного світу.

Люди становлять 36% ссавців, майже 60% – домашня худоба і тільки 4% – дикі тварини. На волі живе лише 30% від усієї кількості птахів, решта – у домашніх господарствах та на фермах.

Якщо вважати біосферу Землі замкнутою біологічною системою, то загальна кількість різновидів живих організмів повинна бути сталою. Отже, якщо людина для своїх потреб примусово буде збільшувати популяцію певного виду, то це спричинить зменшення інших видів.

При розгляді проблеми парникового ефекту найперше звертають увагу на парникові гази, які виділяє промисловість і енергетика. Однак 20% парникових газів – це вуглекислий газ, який є продуктом дихання тварин, і метан, що виділяється в процесі травлення. Тому прагнення забезпечити людство м’ясом неминуче призведе до глобальної катастрофи. Ймовірно, що вегетаріанці мають рацію, коли переконують, що вживання продуктів тваринництва є неприродним для людини.

До популяризації споживання м’яса долучилися і деякі релігії, в ритуалах яких навіть сьогодні є присутні публічні жертвоприношення тварин. Однак чи є Бог там, де вбивають живих істот?

У біосфері є також і мікроорганізми, яких у 1200 разів більше, ніж людей. Їхній ареал проживання теж значно ширший, ніж у будь-якого іншого виду, зокрема вони населяють організми тварин і людей, де беруть участь гомеостазі. Ба більше, від якості, виду і кількості цих мікроорганізмів залежить наше здоров’я і навіть життя. Безумовно, що глобальний нищівний вплив людства зачепив і бактерії. Однак, якщо рослинний і тваринний світ майже не протестує проти негативної діяльності людини, то мікроорганізми здатні створювати спротив через хвороби й епідемії.

Життєдіяльність нашого організму великою мірою залежить від бактерій, які там живуть. Саме вони допомагають зміцнювати наш імунітет, перетравлювати їжу і виводити токсини. Якщо наше харчування стає неприроднім, наприклад, з великою кількістю м’яса, корисні мікроорганізми заміщуються на гнильні бактерії, які не додають нам здоров’я.

Отже, споживання м’яса спричинило розвиток тваринництва і птахівництва, що зі свого боку призвело до знищення великої кількості тварин і стало загрозливим для всієї біосфери Землі через парниковий ефект. Щоб зберегти планету, в “бій” з людиною ввійшли бактерії.

У розвинених країнах світу все більше людей розуміють цю проблему, а тому долучаються до руху за захист природи, відбудовують парки, відмовляються від полювання і переходять на вегетаріанство. Свій вклад у відновлення біорізноманіття нещодавно внесла і Україна – на території ландшафтного парку Кінбурнська коса в Миколаївській області створено штучний острів для гніздування рідкісних і зникаючих видів птахів.

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ