Ілюзія готової відповіді

Ілюзія готової відповіді

Іноді ми знаємо, що для опису чогось нам потрібні конкретні слова, але наш мозок не може їх віднайти. Тоді ми кажемо, що відповідь крутиться на язиці. В науці такий стан окреслюється як ТОТ (tip-of-the-tongue) – упродовж багатьох десятиліть психологи вважали, що його викликає часткове памʼятання відповіді. Однак, нові дослідження вказують на те, що ТОТ значною мірою є ілюзією – пише Метью Гастон у часописі Scientific American.

У серії експериментів, описаних в Journal of Experimental Psychology: General, студентів попросили відповісти одним словом на 80 запитань зі сфери загальних знань. Якщо вони були не здатними відповісти, то їх запитували, чи їм не здається, що відповідь крутиться у них на язиці і що вони в стані назвати першу літеру, кількість складів або ж інше, схоже за звучанням слово. Автори досліджень дійшли висновку, що охоплені ТОТ особи охоче наводили такі часткові інформації – в одному з експериментів навіть і пʼять разів. 

Та справа в тім, що такі інформації зазвичай виявлялись помилковими. Кількість складів чи теж припустиме звучання слів не були ні на йоту точнішими у тих людей, які декларували ТОТ, порівняно з іншими. Пересічний результат з кількох експериментів щодо називання першої літери був у тих перших лише трішки кращим (11% проти 9%). Зате аж 58% осіб, які відчували ТОТ, були переконані, що назвали правильну літеру. Серед інших учасників таку переконаність виявили лише 7%. 

Попередні дослідження вказували на те, що ТОТ не є тільки ілюзією – люди, що відчували цей стан, трохи краще давали собі раду з тестами багаторазового вибору, ніж інші (55% проти 42%). Та все ж нова праця приєднується до кількох давніших, котрі вказували на те, що не варто довіряти таким деклараціям. Докази свідчать про те, що це зовсім не фрагментарна памʼять ініціює ТОТ, а цілком навпаки: якийсь імпульс стимулює відчуття, що мотивує людей до пошуків у ресурсах памʼяті. 

Новий експеримент «демістифікує цей стан» – коментує психологиня Джанет Меткалф з Колумбійського університету, дослідження котрої, не залежно від описуваних, виявили, що ТОТ сильно корелює з бажанням знайти правильну відповідь. Проте сам механізм, який запускає ТОТ, й надалі залишається загадкою. «Можливо люди відкривають, що питання їм знайоме – говорить головна авторка праці Енн Клірі, психологиня з Університету штату Колорадо. – Вони вирішують, що це сигнал: щось на цю тему знайдеться десь в памʼяті – пошукаймо». 

Клірі відносить ТОТ до схожого стану: дежавʼю, котрий виникає особливо часто при певних неврологічних відхиленнях, наприклад – епілепсії. В обох випадках нас супроводжує нездоланне відчуття, що справа нам відома. Конфабуляція, як зауважує Клірі, трапляється значно частіше, ніж нам здається.     

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ