Інавгурація Джо Байдена відбулася без провокацій

Інавгурація Джо Байдена відбулася без провокацій
20 січня 2021 року відбулася інавгурація новообраного американського президента Джо Байдена. Щоб запобігти ймовірним провокаціям з боку прихильників Дональда Трампа, захід пройшов в умовах посиленої безпеки: до Вашингтону прибули декілька десятків тисяч правоохоронців; були перекриті усі вулиці, що ведуть до Білого дому; контролювався увесь транспорт, що прибував до столиці. І хоча у Вашингтоні було спокійно, в деяких американських містах відбулися протести. У Портленді, наприклад, кілька сотень мітингарів вийшли на вулиці і навіть розгромили декілька крамниць.

 Через епідеміологічну ситуацію інавгурація була доволі скромною, однак пройшла на високому рівні. На заході було лише декілька сотень гостей – бізнесменів, громадських діячів та політиків, хоча раніше такі події збирали велелюдну аудиторію. Прибули, зокрема, експрезиденти Барак Обама й Білл Клінтон, колишній віцепрезидент Майк Пенс. Дональд Трамп разом із дружиною ще на початку дня покинув столицю. Загалом церемонія коштувала приблизно 35-40 млн доларів, що значно дешевше, ніж інавгурації Б. Обами (50 млн) чи Д. Трампа (майже 90 млн).

Перед присягою нового президента та віцепрезидентки Камали Гарріс Леді Гага виконала гімн США. Співачка є давнім симпатиком Джо Байдена і разом з ним на громадських засадах реалізувала програму щодо боротьби з домашнім насильством.

Джо Байден є одним із найстаріших американських президентів – йому 76 років. Він народився у Скрентоні, Пенсильванія, згодом переїхав у штат Делавер, де працював адвокатом. Від цього штату він балотувався у вищий законодавчий орган США. Був сенатором 35 років. Джо Байден декілька разів висував свою кандидатуру на посаду президента. У 1988 році він покинув гонку, оскільки у його наукових роботах виявили плагіат. Наступного разу Байден програв праймеріз Б. Обамі. Після тих виборів став віцепрезидентом. Байден займався зовнішньополітичними питаннями, зокрема й співпрацею з країнами пострадянського простору. Він декілька разів відвідував Україну і став її симпатиком. У 2016 році йому запропонували балотуватися від демократів. Байден відмовився від участі у гонці, адже саме тоді помер його син.

Наразі на Байдена чекає нелегка робота, адже Америка, та й увесь світ, переживає складні часи. Новообраному президенту доведеться зіткнутися з низкою загроз і викликів, як-от: пандемія коронавірусу, кліматичні зміни, міграційні проблеми, посилення тероризму. 

У своїй інавгураційній промові Байден заявив, що буде президентом всієї Америки і боронитиме всіх американців – як своїх прихильників, так і опонентів. Він наголосив на тому, що безпека, демократія, свобода є ключовими цінностями американського народу, і він всіма силами буде їх захищати. На його думку, захоплення Капітолія – це трагічна сторінка в історії США, коли вороги хотіли побороти свободу американців, але цього не повториться більше ніколи. Один з головних меседжів Байдена – це консолідація народу. Він зазначив, що американці мусять припинити боротьбу одне з одним, стати терплячішими, навчитися розуміти ближніх, а у діях своїх керуватися не ненавистю і агресією, а довірою і любов’ю.

Новообраний президент також звернувся до світової спільноти. Він наголосив на тому, що світ з надією дивиться на США, тож американці виправдають ці сподівання. Будуть зміцнені відносини з усіма союзниками, ключові демократичні цінності і права людини будуть захищатися у всьому світі. Наприкінці Джо Байден зазначив, що буде робити все для того, щоб зміцнити США та подолати всі ті проблеми, які сьогодні стоять перед ними.

Промова Байдена була схожа на інавгураційний виступ Джона Кеннеді, який свого часу також акцентував на збереженні демократичних цінностей, консолідації нації і служінні народу. На інавгурації він, зокрема, сказав: “Ти повинен думати не про те, що країна зробить для тебе, а про те, що ти зробиш для країни”.

Новообраний президент уже почав активно працювати. Він підписав декілька указів, зокрема щодо повернення США до Паризької кліматичної угоди та до ВООЗ.

МВС України заявило, що веде переговори з американцями щодо можливого візиту Байдена в Україну. Його приїзд зможе дати доволі потужний поштовх нашому розвитку.

Не треба, однак, ідеалізувати значення постаті Джо Байдена для України. Хоча президент займає проукраїнські позиції і буде нам допомагати, він також вимагає значних кроків і від України. Найперше – успішне реформування правоохоронної та судової систем, посилення антикорупційної боротьби, послаблення олігархічних впливів тощо. Але загалом перемога Байдена є доволі сприятливою для України, і ми зможемо значно посилити свій економічний потенціал і авторитет у світі впродовж його каденції.

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Сенат США відновив санкції проти “Північного потоку-2” Що стоїть за нападом на Капітолій США?