Інформаційна реінтеграція мешканців Донбасу

Інформаційна реінтеграція мешканців Донбасу

Війни виграють не генерали,
війни виграють шкільні вчителі та священики.
Отто фон Бісмарк (1815—1898)

Важливою проблемою інформаційної безпеки держави є реінтеграція мешканців окупованих територій та прилеглих до них районів у національний інформаційний простір, зміна негативних стереотипів щодо України, нав’язаних російськими ЗМІ. Інформаційна реінтеграція повинна передувати всім іншим її видам – економічній, соціальній тощо.

До механізму інформаційної реінтеграції Донбасу входять соціальні, нормативно-правові, освітні, інфраструктурні та інформаційно-культурні заходи. Соціальні – виконання державою соціальних зобов’язань перед мешканцями окупованих територій, захист їхніх прав та свобод за умов збереження ними громадянства України.

До нормативно-правових механізмів належить створення правового підґрунтя процесу реінтеграції населення окупованих територій. МІП України вже розробило “Стратегію інформаційної реінтеграції населення окупованих територій та прилеглих до них районів України”, але її досі не прийняли.

Освітні заходи полягають у наданні пільг для учнів з Донбасу та Криму при вступі до українських вишів (у 2017 році кількість абітурієнтів з територій Донецької та Луганської областей становила 2,5 тисячі, з АРК – 263 осіб), безкоштовному онлайн-навчанні учнів з окупованих територій (сайт Доступна освіта), запровадженні у школах України дисципліни “Медіаграмотність”, що дозволить учням аналізувати інформацію й протистояти пропаганді і брехні, сформує у них імунітет до фейків.

Інфраструктурні методи – це будівництво телевеж на окуповані території Донбасу та Криму. Важливим є також інформаційно-культурні заходи, як от Ініціатива Мінкульту України “Український Донбас” – міжрегіональне культурне партнерство, що створює умови для інтеграції мешканців Донецької і Луганської областей в єдиний культурно-мистецький простір України.

Перелік механізмів інформаційної реінтеграції окупованих територій можна доповнювати та розвивати. Реінтеграція – це не тільки відвоювання території, а й боротьба за людей, їхню свідомість та розум. Сучасна антиукраїнська пропаганда в ОРДіЛО – це бомба сповільненої дії, яка згодом може вибухнути в усій Україні. Мешканці окупованих територій перебувають в інформаційній блокаді, вони не отримують об’єктивних новин про те, що відбувається в державі чи у “ДНР/ЛНР”.

Офіційно в молодіжні організації бойовиків входять десятки тисяч мешканців непідконтрольних територій, тому наслідки їхньої ідеологічної обробки будуть відчуватися ще довго. Якщо в 2014 році ідентичність “ЛНР/ДНР” вважалась фейковою, то сьогодні вона стала цілком реальною: у 2016 році 18% респондентів на окупованих територіях заявили, що відчувають себе громадянами “ДНР/ЛНР”.

Отже, інформаційна реінтеграція Донбасу та протидія насильницькій агресивній пропаганді з боку проросійської влади є украй складним завданням, що потребує залучення фахівців з психології, історії, політології, соціології, PR тощо. Українське суспільство повинне досягти єдності та злагодженості у механізмі інформаційної реінтеграції, а наведені заходи можуть стати основою для моделювання повноцінного плану протидії російській загрозі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ