Інформаційно-психологічна війна як феномен глобалізованого світу

Інформаційно-психологічна війна як феномен глобалізованого світу
Наприкінці ХХ ст. з’явився концепт інформаційно-психологічної війни – складного, багатокомпонентного поняття, важливого та актуального для вивчення інформаційних процесів у провідних медіа світу. Відтак з’ясувалось, що традиційна парадигма війни є вузьким терміном, який у постбіполярному світі вимагає ширшого підходу до трактування.У загальній структурі національної безпеки держав інформаційна безпека є обов’язковим складником світових процесів.

Однак нині політики та дослідники диверсифікують це поняття, тому неоінституціональне трактування та еволюція уявлення про інформаційну війну є важливим у вивченні її як соціального феномену. П. Прокофьєв вважає, що інформаційна війна – це “дії, які базуються на ураженні інформаційних систем та інформації ворога, що одночасно захищають свої інформаційні ресурси. Під час цих дій завдається нищівна шкода інформаційним системам ворогів, здійснюється блокування та інформаційне спотворення комунікативних процесів, а також прийняття рішень ворога, опонента чи супротивника”.

Інформаційна війна є невід’ємним компонентом геополітичної боротьби, а також інструментом формування громадської думки. Такі протистояння загрожують інформаційній безпеці країн, а тому важливо створювати умови для запобігання виникненню ризиків. Актуальним для нас під час російсько-української інформаційно-психологічної війни є створення концепції інформаційної безпеки держави і ефективної інформаційної політики, щоб не піддавати інформаційний простір України постійним атакам.

Унаслідок інформаційних протиборств виникають нові системи світового порядку. Нині наукові знання про прийоми, методи і засоби інформаційної війни перетворилися на один із основних інструментів досягнення геополітичного домінування, де особливим різновидом зброї є інформація, а боротьба ведеться за цілеспрямовану зміну індивідуальної, групової та масової свідомості, за політичну й електоральну поведінку.

Варто розрізняти поняття інформаційної війни та інформаційної ери. Інформаційна ера змінила спосіб ведення бойових дій, забезпечивши командирів безпрецедентною кількістю та якістю інформації. За таких умов інформаційні технології застосовуються як засіб для успішного проведення військових операцій. Водночас інформацію противника використовують для прямого маніпулювання, найперше – через ЗМІ та інтернет. Натомість інформаційна війна визначає дані як потенційну зброю для досягнення цілі, зокрема – інформаційної переваги. Національна військова стратегія за допомогою впливу на інформаційні системи противника гарантує безпеку й захист власних даних.

Сучасна людина постійно перебуває в інформаційному полі, отримуючи інформацію через ЗМІ та перетворюючи її на світ символів. Живучи у світі відірваних від реальності символів, люди можуть виступати проти власних інтересів. Тоді реальність відходить на другий план, відіграє другорядну роль.

Основна мета інформаційної війни – посилення власних позицій та послаблення морально-матеріальних ресурсів ворога. Однак інформаційні протиборства, на відміну від інших, не завжди призводять до фізичних нападів, кровопролиття і руйнування будівель; вони не спричиняють видимих жертв, не позбавляють людей житла, їжі чи інших базових потреб. Це породжує почуття безпечності до інформаційної війни. Однак якщо враховувати психологічний вплив, то результати і масштаби таких протиборств іноді перевершують наслідки жахливих руйнувань від збройних сутичок[1].

Інформаційна війна є складником ідеологічної боротьби держав, де інформація є і зброєю, і об’єктом, і ціллю. Під час атаки важко спрогнозувати, куди рухатиметься пропаганда і які наслідки матиме, тому й захистити себе від неї майже неможливо.Інформація впливає як на психіку окремої людини, так і на масову свідомість,тому нині, у період глобалізації, усі збройні конфлікти розпочинаються із інформаційних, психологічних воєн. Такі протиборства прямо пропорційні технічному розвитку конкретної держави: досвід свідчить, що інформаційну війну виграє та країна, де краще працюють програмісти.

Оскільки з кожним роком інформаційно-психологічні війни удосконалюють свої методи і засоби боротьби, держави намагаються захистити свій інформаційний простір від атак і втручань, перетворюючи інформаційну безпеку на один із найважливіших напрямів національної політики. Для України ця проблема також є актуальною, особливо зважаючи на постійні кібератаки з боку Росії. Нашим завданням на шляху розбудови незалежної держави повинна стати продумана інформаційна політика – важливий компонент національної безпеки у глобалізованому світі.

[1]Почепцов Г. Г. Психологические войны. Москва; Київ, 2000. 528 с.

 

Використання матеріалів «Matrix-divergent» дозволяється за умови посилання на «matrix-info.com»
Для інтернет-видань обов’язкове зазначення автора публікації та пряме, відкрите для пошукових систем гіперпосилання у першому абзаці на конкретний матеріал. 
Думки, викладені у публікаціях, відображають позицію їх авторів. Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори. Редакція може не погоджуватись із думкою авторів публікацій.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ